Konopie indyjskie to jeden z gatunków konopi. Produkty pozyskiwane z konopi indyjskich różnią się wyglądem oraz działaniem. Co można uzyskać z konopi indyjskich? Jakie właściwości prezentują poszczególne przetwory – marihuana i haszysz? Czy są legalne w Polsce? W jaki sposób są zażywane? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

NIE PROPAGUJEMY ZAŻYWANIA UŻYWEK – NASZE ARTYKUŁY MAJĄ WYŁĄCZNIE INFORMACYJNY CHARAKTER.

Czym jest marihuana i z czego jest pozyskiwana?

Marihuana jest suszem pozyskiwanym z konopi indyjskich. Susz pozyskiwany jest z żeńskich kwiatostanów, ponieważ to właśnie tam zlokalizowana jest największa ilość kannabinoidów, w tym THC.

Czym jest THC?

 • THC to tetrahydrokannabinol – jeden z kannabinoidów, związków naturalnie występujących w konopiach. Co jest takiego szczególnego w THC? Jego właściwości.
 • THC ma działanie psychoaktywne – odpowiada za działanie marihuany. W konopiach indyjskich THC występuje w dużych ilościach, najmocniejsze odmiany to poziom nawet 30%. THC znajdziemy również w konopiach siewnych, ale w śladowych ilościach (0,2-0,3%).

Dowiedz się więcej o właściwościach i działaniu marihuany.

marihuana - jak wygląda

Sposoby zażywania marihuany?

Marihuana może być zażywana na kilka sposobów:

 • poprzez palenie – jointy, fifki, blanty – to najpopularniejsza forma zażywania marihuany,
 • palenie suszu za pomocą fajki wodnej (bonga) – dym jest filtrowany przez wodę,
 • na drodze waporyzacji (odparowywania) za pomocą waporyzatorów,
 • na drodze pokarmowej – np. ciastka.

Najpopularniejsze są jointy (skręcanie suszu z tytoniem w specjalnych bibułkach) lub palenie czystej marihuany w szklanych rurkach – fifkach.

Czym jest haszysz?

Haszysz to, obok marihuany, najbardziej znany i najczęściej zażywany produkt pozyskiwany z konopi. Czym jest?

Haszysz (hash) to substancja powstała ze sprasowanej żywicy z konopi. Hash pozyskuje się głównie z konopi indyjskich ze względu na wysoką zawartość THC.

haszysz

Haszysz ma postać bloków (podobnych do czekolady) lub zbitych kulek, w kolorze zielono-brązowym po czarny (w zależności od odmiany konopi). Zażywany jest w celu uzyskania psychoaktywnych efektów, podobnie jak marihuana.

Haszysz powstaje na kilka sposobów:

 • Pozyskiwanie kiefu z marihuany (żywicy i trichomów) poprzez mielenie i przesiewanie jej przez specjalne sita. Najczęściej w tym celu dodaje się suchy lód, by kief lepiej oddzielał się od kwiatów rośliny. Otrzymany kief prasuje się do kostek i otrzymuje się produkt jak na powyższym zdjęciu.
 • Kolejnym sposobem jest produkcja bubble haszu przy użyciu specjalnych worków z sitami o różnych średnicach oraz wody i lodu. Marihuanę wrzuca się do wspomnianych worków z sitami, dodaje wodę i lód, który utwardza żywicę. Po procesie mieszania odcedza się żywicę i trichomy, która po wysuszeniu jest gotowym produktem.
 • Niekiedy tworzy się wysoko skoncentrowany haszysz w postaci żywicy. Do tego celu wykorzystuje się pozyskany kief. Umieszcza się go w specjalnych workach, a następnie prasuje pod określoną temperaturą. Prasa wyciska w tym procesie krystaliczną żywicę, która posiada najwyższe stężenia THC.

Czy haszysz ma takie same właściwości jak marihuana?

Haszysz to skoncentrowana forma i zawiera wyższy poziom THC. Dane pokazują, że marihuana w formie naturalnej to ok. 10-15% THC, zaś haszysz to już ok. 50% THC.

Czego można się spodziewać po zażyciu haszyszu?

 • stanu euforii, rozluźnienia,
 • gadatliwości,
 • wesołości.

W przypadku zażywania dużych ilości możliwe są np.:

 • zawroty głowy
 • zaburzenia koordynacji ruchowej,
 • stany lękowe.

Jak zażywa się haszysz?

Haszysz zazwyczaj zażywany jest na drodze palenia, podobnie jak marihuana.

Haszysz można palić jako:

 • jointy/skręty – często jest kruszony i łączony z tytoniem,
 • w fajkach wodnych,
 • waporyzatorach – umieszcza się porcję haszyszu z dodatkiem suszu, by ułatwić przenikanie substancji aktywnych.

Haszysz bywa dodawany również do produktów spożywczych (ciasteczek).

Więcej dowiesz się na ten temat we wpisie: Jak wygląda i w czym pali się haszysz?

Główne różnice pomiędzy marihuaną i haszyszem

Przedstawiliśmy w poprzednich akapitach działanie i właściwości marihuany i haszyszu. Poniższa tabela prezentuje najważniejsze cechy obu przetworów pozyskiwanych z konopi indyjskich.

MarihuanaHaszysz
susz pozyskiwany z żeńskich kwiatostanówsprasowana żywica
forma: suszforma: plastyczne bloki lub kulki
moc THC: średnio ok. 20-30%moc THC: 40-60%,
działa łagodniejsilniejsze działanie
zapach i smak: ziołowy, świeży, czasem z cytrusową nutązapach: wyrazisty, pikantny

Podsumowanie

Marihuana i haszysz to najpopularniejsze przetwory pozyskiwane z konopi indyjskich.

Zapamiętaj:

Marihuana i haszysz są nielegalne.

Działanie obu tych produktów wykazuje negatywny wpływ na ludzki organizm, zażywanie ich w dłuższej perspektywie, to problemy zdrowotne (np. niekorzystny wpływ na układ krążenia, układ oddechowy) i społeczne (np. zespół amotywacyjny). Zasadnicza różnica polega na mocy, haszysz ma bardziej skoncentrowaną postać i dzięki temu działa bardziej intensywnie.

Po przyjęciu marihuany lub haszyszu, zwłaszcza w wyższych dawkach, występują jednak także objawy typowe dla halucynogenów, a więc zaburzenia świadomości, poczucia czasu, depersonalizacja, wzmożona wrażliwość na dźwięki oraz synestezja.

Halucynogeny, Część I – Halucynogeny pochodzenia naturalnego – Beata Rostkowska-Nadolska, Zdzisław Machoń