Osoby zażywające marihuanę wiedzą, że najbardziej pożądanym efektem jest pierwsza faza po zażyciu. Miłośnicy używki chcieliby ten stan zatrzymać jak najdłużej. Ale to co, i jak długo, odczuwa przeciętny użytkownik marihuany zależy od wielu czynników. Jakie fazy pojawiają się podczas palenia czy jedzenia? Dlaczego bycie na haju może być niebezpieczne? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

NASZE ARTYKUŁY MAJĄ WYŁĄCZNIE INFORMACYJNY CHARAKTER – NIE PROPAGUJEMY ZAŻYWANIA UŻYWEK

Wpływ marihuany na organizm

Środkiem odurzającym w marihuanie jest THC, czyli tetrahydrokannabinol, związek naturalnie występujący w konopiach (indyjskich, ale i siewnych). Różnica polega na ilości THC – w konopiach indyjskich znajduje się go dużo więcej, nawet do 30% w najmocniejszych odmianach. Konopie siewne to zaledwie 0,2-0,3% THC.

THC ma działanie psychoaktywne, oddziałuje na receptory kannabinoidowe CB1 i CB2 znajdujące się w mózgu. THC naśladuje działania anandamidu (kannabinoidu wytwarzanego przez organizm) – THC oszukuje receptory.

Co jeszcze wiemy o działaniu THC (marihuany)?

  • zaburza pracę układu oddechowego – kaszel, zapalenie oskrzeli,
  • wpływa negatywnie na układ krążenia – wzrost tętna, ciśnienia, ryzyko zawału,
  • zaburza procesy pamięciowe,
  • obniża IQ,
  • powoduje stany lękowe,
  • poza czynnikami zdrowotnymi powoduje szkody społeczne – np. zespół amotywacyjny, brak aktywności życiowej, apatia.

Poniższa praca przedstawia skutki zażywania marihuany:

THC wpływa na pracę serca i ciśnienie krwi. W trakcie używania substancji może dojść do tachykardii, czyli zwiększenia częstotliwości uderzeń serca powyżej 100 uderzeń na minutę. Również poziom ciśnienia krwi może podwyższać się lub obniżać, powodując np. zawroty głowy (…)
Istnieją dowody kliniczne i eksperymentalne przemawiające za tym, że długotrwałe używanie konopi może prowadzić do subtelnego upośledzenia wyższych funkcji poznawczych, m.in. pamięci, uwagi lub złożonego procesu selekcji i integracji informacji. Udokumentowano również negatywny wpływ konopi na pamięć krótkoterminową oraz zdolności koncentracji.

Konsekwencje używania i nadużywania marihuany
w świetle współczesnej wiedzy – Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska, Jacek Moskalewicz,
Łukasz Wieczorek

Jak działa marihuana? Fazy i odczucie haju po zażyciu

Palenie marihuany wiąże się z różnymi objawami i efektami, pojawiającymi się w różnych odcinkach czasowych. Najprościej ujmując temat, wyróżniamy dwie fazy.

Najszybsze efekty obserwujemy już po kilku minutach od zapalenia używki:

Faza I
euforia, błogość
wesołość
słowotok
pobudzenie
wyostrzenie zmysłów (dotyk, smak, słuch)

To właśnie dla ww. efektów zażywana jest marihuana – po prostu umożliwia swobodną zabawę na spotkaniach towarzyskich. Dostarcza objawów wesołości, zrelaksowania – określanych mianem „haju”.

Uwaga: Wielu użytkowników określenie „haj” stosuje na nazwanie całego okresu po zażyciu marihuany – bycia pod wpływem używki.

Co dzieje się w następnej fazie? Stan beztroski i euforii przechodzi w formę wyciszenia:

Faza II
wyciszenie
apatia
spadek aktywności
zmęczenie
senność
wzrost apetytu
zaburzenia czasu i przestrzeni

Jak długo działa marihuana? Ile trwa haj?

To pytanie zadaje sobie każdy, kto rozpoczyna zażywanie marihuany. Ale odpowiedź nie jest taka oczywista i jednoznaczna, bowiem to, ile czasu dana osoba będzie pod wpływem marihuany, zależy od różnych czynników (będzie o tym mówił kolejny akapit).

Generalnie czas działania marihuany określa się na 4-5 godzin z czego na fazę euforii przypada ok. 1-2 godziny, faza izolacji (wyciszenia) to pozostałe 2-3 godziny.

kierowca a palenie marihuany

Uwaga:

Marihuana możliwa jest do wykrycia dzięki testom na obecność THC w moczu, nawet do 4 tygodni od momentu zażycia (przy częstym zażywaniu). Jednorazowe zażycie THC będzie wykrywane w testach do około 2-7 dni po zażyciu.

Kwestia pozostawania THC w organizmie jest kluczowe dla kierowców samochodów. Kiedy mogę prowadzić po zażyciu marihuany? Odpowiedzi jednej nie ma. Teoretycznie po 5-6 godzinach zdolności psychomotoryczne wracają do normy. Dane te dotyczą reakcji po zażyciu (paleniu lub waporyzacji) ok. 20 mg THC. Większa dawka oczywiście wydłuży czas niekorzystnych objawów.

Ale kiedy zjesz marihuanę, parametry będą inne – na efekty działania marihuany zażytej drogą pokarmową czeka się dłużej, nawet do 2 godzin – zatem czas jej działania w organizmie również się wydłuży – badania wskazały, że może to być okres nawet do 10 godzin!

Zobacz, co mówią badania na temat wpływu marihuany na psychofizyczną sprawność kierowcy:

„Marihuana, podobnie jak inne środki zmieniające świadomość, zwiększa ryzyko wystąpienia wypadku. Oszacowanie wpływu używania marihuany na zdolność prowadzenia pojazdów jest jednak trudne i zależy od indywidualnych predyspozycji użytkownika. Według badań eksperymentalnych w ciągu jednej godziny od spożycia THC w dawce 10–15 mg następują zmiany w świadomości, które powodują zaburzenia poznawcze, upośledzające zdolność do kierowania pojazdem. Taka ilość THC znajduje się średnio w jednym „skręcie” i odpowiada od 0,5 do 1 promila alkoholu. Bezpośrednie efekty spożycia konopi, wpływające na zdolność prowadzenia pojazdów, przemijają na ogół w ciągu 24 godzin”

Co mówią wyniki badań o szkodliwości zażywania marihuany? Przegląd badań.
Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska, Jacek Moskalewicz, Łukasz Wieczorek
ciastka z marihuaną - ile trwa faza

Od czego zależy długość działania marihuany na organizm?

Każda osoba reaguje inaczej na THC. Wpływ na to ma wiele czynników, jako najważniejsze wymienia się:

Długość działania marihuany na organizm – od czego zależy?
częstotliwość zażywania – osoby regularnie zażywające marihuanę odczuwają haj/fazy krócej
dawka – im wyższa, tym dłużej odczuwane skutki
forma przyjęcia THC – palenie/waporyzacja – spożycie doustne
parametry organizmu – waga, metabolizm, tolerancja na THC,
czy marihuana łączona jest z innymi używkami, np. alkoholem

Podsumowanie

To w jaki sposób, i na jak długo, zadziała marihuana na organizm użytkownika zależne jest od wielu czynników. Główną kwestią jest jednak częstotliwość zażywania narkotyku, osoby palące marihuanę regularnie zazwyczaj muszą zwiększać dawki z powodu rozwijającej się tolerancji THC i krótszego czasu odczuwania efektów marihuany. Nie bez znaczenia jest też waga osoby, użytkownicy z nadwagą są pod wpływem marihuany dłużej (większa ilość tkanki tłuszczowej do magazynowania THC). Za uśredniony czas działania marihuany u przeciętnego człowieka uznaje się przedział 5-6 godzin.