Indie słyną z kuchni bogatej w najbardziej aromatyczne przyprawy świata, bogatej i barwnej kultury, zabytków liczących setki lat i tradycji żywych od tysiącleci. To z Indii pochodzi dobrze znana nam roślina o właściwościach leczniczych i relaksacyjnych – konopie indyjskie. Marihuana stanowi też bardzo ważny element kulturowy tamtejszego społeczeństwa.
Rola konopi w Indiach
Hinduizm jest jednym ze starszych nurtów religijnych, który ukształtował się jeszcze w starożytności. Zasady spisane są w czterech głównych księgach, nazywanych Wedami. Znajduje się tam cała praktyka religijna, która ściśle związana jest także… z konopiami.
Konopie obecne są w wielu dziedzinach życia społecznego hindusów. Wykorzystywana jest nie tylko w obrzędach, ale także kuchni i przemyśle! Dziś święta roślina z Indii przynosi spokój ludziom na całym świecie.
Duchowość poprzez ziele
Hindusi wierzą w przeróżne bóstwa, a jednym z nich jest Śiwa (Shiva). Według legend to właśnie on zapoznał ludzkość z marihuaną. Badania archeologiczne pokazują, że marihuana była wykorzystywana w obrzędach już 2000 lat p.n.e. Na terenie dzisiejszych Indii odnaleziono niezliczone ilości glinianych fajek w pobliżu pozostałości świątyń. Fajki posiadały na sobie pozostałości właśnie suszu konopnego.
Do dziś wiele kast społecznych i duchownych wykorzystuje marihuanę w celu zbliżenia się do bogów.
Słodko-pikantne oblicze Indii
Bhang jest popularnym napojem spożywanym w Indiach. Wytwarzany jest z konopi indyjskich, mleka, suszonych kwiatów i przypraw. W zależności od regionu przepis na napój może się różnić, ale przyprawy takie jak kurkuma, cynamon i kardamon są stałym elementem napoju.
Napój wykorzystywany jest w celach religijnych i medycznych, a podaje się go nawet dzieciom.
W kulturze hinduskiej Bhang stanowi nieodłączny element oficjalnego powitania gości i obrzędów weselnych. Współcześnie napój spożywany jest także w celach rekreacyjnych.
Nie jest to jedyna potrawa wytwarzana z konopi. Charas jest formą konopnego koncentratu, która powstaje przez pocieranie żywicy do momentu powstania kulki, a następnie wymieszanie ich z przyprawami. Kulki te są ważnym elementem obrzędów religijnych, niejednokrotnie palone ze specjalnych fajek i dodawane do niektórych dań.
Co ważne, pomimo bogatej historii, marihuana jest dziś w Indiach nielegalna. Sklepy oferujące Bhang muszą posiadać oficjalne rządowe zezwolenie.
Znaczenie Bhang w kulturze Indii
Napój kojarzony jest z głównym bogiem Hindu, Shivą. Utożsamieniem zniszczenia i zmian, nowego cyklu życia a także stworzenia. Legenda związana z tym bogiem mówi, że zstąpił on kiedyś ze świętych gór i przyniósł ze sobą Bhang. Mikstura ta miała zwiększać boskie moce. Napój nie jest więc zwykłym pożywieniem, a posiada wręcz sakralne znaczenie.
W czym może pomóc indyjski napój?
Napój znany jest już od wielu wieków i wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. W zależności od rejonu kraju napój wykorzystywany jest nieco inaczej, a jego receptura różni się.
Hindusi wykorzystują Bhang do celów, takich jak:
- zmniejszanie nudności i wymiotów,
- zmniejszanie bólu,
- łagodzenie skurczy mięśni i działanie przeciwdrgawkowe,
- pomoc w walce z bezsennością,
- pobudzenie apetytu,
- pomoc w walce z nowotworami,
- leczenie malarii,
- walka z reumatyzmem,
- pobudzenie libido.
Przepis na bhang
Przygotowanie napoju jest bardzo proste i poradzi sobie z tym nawet niedoświadczony kucharz. Poniżej przedstawiamy jeden z wielu przepisów na indyjski specjał.
Składniki:
- 15 gramów suchych liści konopi indyjskich,
- 1 litr mleka,
- 1/2 szklanki wody,
- 1/2 łyżeczki ziaren kminu,
- 1/2 łyżeczki ziaren kardamonu,
- 1/2 łyżeczki ziaren anyżu,
- 1 łyżeczka masła klarowanego
- 1/2 szklanki cukru lub miodu,
- garść orzechów nerkowca,
- garść rodzynek,
Przygotowanie:
- Rozdrobnij liście konopi na mniejsze kawałki.
- Wlej wodę do garnka i dodaj rozdrobnione liście.
- Gotuj na małym ogniu przez około 30 minut, aż woda zredukuje się o połowę.
- Dodaj mleko, ziarna kminu, kardamonu i anyżu.
- Gotuj na małym ogniu przez kolejne 30 minut, od czasu do czasu mieszając.
- Odstaw z ognia i odcedź mieszankę przez sitko, aby pozbyć się liści konopi i ziaren przypraw.
- Wymieszaj masło klarowane i cukier lub miód do uzyskania jednolitej konsystencji.
- Wymieszaj orzechy nerkowca i rodzynki z napojem.
Turystyka konopna
Jest to zjawisko zyskujące na popularności w Europie. Wielu obywateli wybiera kraje, w których narkotyki są legalne jako cel swoich wakacyjnych podróży. Indie stają się coraz częściej wybieranym przez turystów. Wydawać by się mogło, że konopie w Indiach są legalne i można z nich korzystać bez konsekwencji. W rzeczywistości jest jednak inaczej – są nielegalne, więc turystyka związana z marihuaną może być ryzykowna. Turystom zaleca się unikanie spożywania marihuany.
Źródła
- https://ph02.tci-thaijo.org/index.php/jtir/article/view/221554
- https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/02791072.1977.10472053?journalCode=ujpd19
- https://www.ejfa.me/index.php/journal/article/view/1130
- https://link.springer.com/chapter/10.1007/3-7643-7358-X_1
- https://www.degruyter.com/document/doi/10.1515/9783110812060/pdf#page=249
- https://www.taylorfrancis.com/chapters/edit/10.1201/9780429260667-1/pharmacohistory-cannabis-sativa-raphael-mechoulam
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK425767/