Amatorzy konopnych przetworów wykorzystują do ich zażywania waporyzatorów, lufek czy fajek wodnych. W zależności od formy palenia uzyskać można mocniejsze lub lżejsze efekty odurzające. Dodatkowo każda metoda ma mniejszy lub większy wpływ na zdrowie palacza. W jednej wdycha się więcej substancji smolistych, a w innych mniej. Zobacz czym się charakteryzuje i jak wygląda palenie z fajki wodnej – bonga.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Co to jest fajka wodna?

 • Jest  to rodzaj fajki, w której dym filtrowany jest przez znajdującą się w niej wodę. Taki filtr wodny powoduje schłodzenie i częściowe oczyszczenie ze szkodliwych substancji palonego materiału.
 • Rodzajem fajki wodnej jest tzw. bongo –  o mniejszych rozmiarach.

Fajki wodne są charakterystyczne dla krajów arabskich.

Budowa fajki wodnej przedstawia się następująco:

Budowa fajki wodnej - bonga

Dzban i zbiornik na wodę – nalewa się do niego wodę, to tutaj dochodzi do schłodzenia i filtrowania (oczyszczania) dymu.

Ustnik – służący do inhalowania się dymem.

Komora – znajduje się pod ustnikiem, zbiera się tam dym.

Cybuch – część wychodząca ze zbiornika wody, nabija się go np. suszem konopnym.

Sprzęgło – to niewielki otworek, znajduje się u góry zbiornika na wodę, zakrywany i odkrywany palcem, po zebraniu się odpowiedniej ilości dymu.

Do czego służą fajki wodne – jak ich używać?

Fajki wodne to jedne z wielu urządzeń w jakich pali się marihuanę, ale również tytoń, papierosy czy haszysz. Innymi często wykorzystywanymi urządzeniami lub formami są także:

Nasze artykuły mają wyłącznie informacyjny charakter –
nie zachęcamy nikogo do palenia. 

Fajki wodne występują w wielu wariantach i rodzajach. Przeznaczone są do palenia suszu roślinnego, np. konopnego (np. marihuany), haszyszu lub tytoniu. Uważa się, że palenie z bonga jest bezpieczniejsze i mniej szkodliwie niż palenie tradycyjne, ale podkreślić należy, że i w tym przypadku do organizmu przedostają się szkodliwe substancje.

Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję stosowania fajki wodnej:

 1. Pierwszym krokiem jest napełnienie fajki niewielką ilością wody (na około 2,5 cm). Wodę, najlepiej  o temperaturze pokojowej, nalewamy przez ustnik. Niektórzy wrzucają do wody kostki lodu, który ma za zadanie dodatkowo schłodzić dym.
 2. Następnie napełniamy górną część cybucha materiałem roślinnym (rozdrobnionym, niezbyt drobno, specjalnym młynkiem). Susz upychamy luźno, nie nakładamy go za dużo, ponieważ dym ulotni się na zewnątrz.
 3. Łapiemy bongo za komorę (miejsce dopasowane do dłoni), jeśli w fajce jest sprzęgło, należy je zatkać, by nie wciągać powietrza z zewnątrz.
 4. Umieszczamy usta w ustniku.
 5. Podpalamy susz, jednocześnie zasysając powietrze z fajki. W całym procesie chodzi o to, by dym był wciągany do środka bonga.
 6. Zdejmujemy palce ze sprzęgła w momencie, kiedy komora wypełni się dymem.
 7. Bierzemy głęboki wdech – potem wydech.

Jakie są rodzaje fajek wodnych?

Jak wspominaliśmy powyżej, fajki wodne są szczególnie popularne w krajach arabskich. Wyróżniamy tzw. sziszę (arabska fajka do palenia melasy) czy opisywane mniejsze bongo do palenia haszyszu.

Po sesji ZAWSZE oczyszczamy bongo – dostępne są specjalne preparaty.

Fajki wodne wykonywane są z np.:

 • Szkła
 • Ceramiki
 • Metalu
 • Drewna
 • Silikonu (żaroodpornego)

Jak wybrać i gdzie kupić fajkę wodną?

Samo posiadania bonga nie jest nielegalne, zatem bez problemu zakupisz je w sklepach z konopiami czy innych miejscach dedykowanych wyłącznie fajkom wodnym.

Pamiętaj,
Dobrej jakości, certyfikowany sprzęt, to bezpieczeństwo dla zdrowia. Cena tradycyjnej fajki wodnej waha się w granicach 15 -100 zł. Znajdziesz jednak również modele bardziej ozdobne, nawet za 400 zł.

Czy palenie z fajki wodnej jest zdrowe

Palenie fajki wodnej a bezpieczeństwo i zdrowie

Nie ma bezpiecznego palenia, nawet jeśli wdychany dym filtrowany jest przez wodę (co daje złudne poczucie bezpieczeństwa), i tak do płuc dostają się pewne ilości szkodliwych substancji. Częstą praktyką jest łączenie marihuany z tytoniem, co jeszcze potęguje szkodliwy aspekt palenia fajek wodnych.

Palenie fajek wodnych zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród palących tytoń czy marihuanę.

Przeczytaj, co mówią badania na ten temat:

Fajka została wynaleziona przez indyjskiego lekarza Hakami Abula Fatah’a w okresie rządów cesarza Atbara (1556-1605). Lekarz ten uważał, że dym tytoniowy staje się mniej drażniący po przefiltrowaniu go przez wodę – przez co bezpieczniejszy niż dym pochodzący z bezpośredniego spalenia tytoniu. Pogląd ten do tej pory jest rozpowszechniony wśród użytkowników fajki. To nieuzasadnione stwierdzenie o większym bezpieczeństwie palenia fajki wodnej niż papierosów jest obecnie również ugruntowywane przez producentów fajek i akcesoriów do ich stosowania. Przykładowo, jeden z producentów tytoniu do fajek w południowo-wschodniej Azji i Ameryce Północnej umieszcza na opakowaniu informacje, że tytoń ten zawiera 0,5% nikotyny i 0% substancji smolistych. Badania naukowe dowodzą jednak, że dym tytoniowy generowany w fajce wodnej nie jest mniej toksyczny od tego generowanego z papierosa

Palenie fajki wodnej przez młodzież nowym i nierozeznanym globalnym zjawiskiem – Paulina Mach , Wioleta Zielińska-Danch , Maciej Ł. Goniewicz , Bartosz Koszowski, Jan Czogała, Andrzej Sobczak

Ranking fajek wodnych – którą wybrać?

Na rynku znajdziemy szeroki wachlarz fajek wodnych – w zależności od preferencji użytkowników, polecają oni na przykład:

 1. Bongo GG Big Baked Beaker – holenderskiej firmy Grace Glass. Model ten wyróżnia się odpornym materiałem, szkłem, szeroką, wygodną podstawą.
 2. Bongo producenta Thug Life  – OG Series V2 Blue – ciekawy design, wytrzymałe szkło, szeroka podstawa.
 3. Bongo Lodowe Thug Life Hammer – dla bardziej wprawionych użytkowników, ze specjalnym pojemnikiem na kostki lodu w celu uzyskania chłodniejszego dymu. Opinia użytkownika (ismoking.pl): Świetne bongo, solidnie wykonane, grube szkło – perfekcyjne filtracje.

Podsumowanie

Fajki wodne, choć mają długą i bogatą historię, nadal cieszą się niesłabnącą popularnością. Mnogość wzorów, filtrów, udoskonaleń zachęcają do wypróbowania tego typu urządzeń. Ale pamiętać należy, że palenie przy użyciu bongo, choć bardziej bezpieczne za sprawą filtru w postaci wody, nie jest jednak doskonałym i bezpiecznym do końca sposobem palenia. Decydując się na zakup fajki wodnej sprawdź opinie i wybierz certyfikowany sprzęt.