Przemyt narkotyków, w tym konopi indyjskich, odbywa się od kiedy zostały tylko nielegalne. Kontrole na granicach wcale nie odstraszają przemytników, którzy wymyślają coraz bardziej skomplikowane sposoby ukrywania środków odurzających. Konopie indyjskie są nielegalne w wielu krajach świata, ale zapotrzebowanie wcale nie spada. Wraz z rosnącą świadomością dotyczącą konopi, coraz więcej osób chce ich spróbować, jednak prawo zmienia się nieproporcjonalnie wolno do potrzeb społeczeństwa. Proceder przemytu narkotyków, jako ogół, jest zjawiskiem społecznie złym i szkodliwym – konopie są tylko jego małym elementem. W dzisiejszym materiale przyjrzymy się najbardziej kreatywnym sposobom na przemyt konopi.

Skąd szmuglowana jest marihuana?

Jednym z najczęściej kupowanych narkotyków na świecie jest wytwarzana z konopi indyjskich marihuana. W Polsce prosperują dobrze rozwinięte plantacje konopi, ale produkcja jest kosztowna i nie gwarantuje uzyskania pożądanych ilości.

Jak donoszą służby ścigania, najwięcej marihuany dostarczanej na rynek Polski pochodzi z Hiszpanii, Maroka i Kazachstanu. W 2018 roku organy ścigania przejęły 7,75 ton haszyszu i 493 kg marihuany. W ubiegłym roku liczby te wyniosły odpowiednio 11 ton haszyszu i 520 kg marihuany.

Jak widać ilość sprowadzanych narkotyków stale rośnie.

Busem przez świat

Samochody dostawcze są nieocenioną pomocą dla wielu firm. Niestety często korzystają z nich także przemytnicy. Duża powierzchnia ładunkowa aut idealnie sprawdza się do ukrycia sporych ilości konopi. Wielokrotnie strażnicy celni zatrzymywali na pozór zwykłe auta do rutynowej kontroli, podczas której okazywało się, że towar nie zgadza się ze zgłaszanym. Kreatywność przemytników potrafi zaskoczyć funkcjonariuszy. Kontrabandę można znaleźć w kołach, elementach konstrukcyjnych samochodu, podsufitkach, a nawet w desce rozdzielczej.

Tiry również wykorzystywane są w nielegalnym przemycie. Kryminaliści wykorzystują naczepy jako środek transportu swoich produktów. Ze względu na usprawnioną kontrolę naczep sposób ten jest coraz rzadziej stosowany.

Religijne posążki

W 2008 roku teksańska policja zatrzymała podejrzaną, która kierowała się z Meksyku do Stanów. W aucie znajdowały się dwie figury o charakterze religijnym. Figurki wzbudziły słuszne podejrzenia – wypełnione były narkotykami.

Parostatkiem w piękny rejs

Kolejnym popularnym środkiem transportu kontrabandy są łodzie. Ze względu na swoją budowę posiadają wiele miejsc, w których można ukryć narkotyki. Jednym z popularniejszych sposobów na przemyt morski jest wykorzystanie małych i cichych łodzi wypełnionych po brzegi narkotykami. Kreatywni przemytnicy często ciągną niedozwolone substancje pod łodzią blisko dna, co zmniejsza prawdopodobieństwo wykrycia.

Transport powietrzny

Przemytnicy narkotyków wykorzystują często niekonwencjonalne metody transportu. Lotnictwo zyskuje coraz większe uznanie środowiska kryminalnego. Wykorzystują oni małe statki powietrzne, które stosunkowo łatwo nabyć i trudno zauważyć. Drogą powietrzną można dostarczyć znaczne ilości marihuany. Wielu przemytników nie korzysta z lotnisk, a jedynie zrzuca odpowiednio zapakowaną kontrabandę na spadochronach.

Niewykryte szlaki

Istnieje wiele szlaków transportowych wykorzystywanych do przemytu. Jeżeli jeden z nich zostanie odkryty, to przemytnicy wykorzystują inny. Rzadko cała partia narkotyków wysyłana jest jedną drogą ze względu na możliwość utraty towaru. Warto pamiętać o tym, że najskuteczniejsze metody przemytu pozostają nieodkryte.

Walka z przemytem narkotyków jest niezwykle trudna. Jedynie powszechna legalizacja konopi indyjskich mogłaby skutecznie walczyć z czarnym rynkiem.

Źródła

  • https://publisherspanel.com/api/files/view/1117277.pdf
  • https://gadzetomania.pl/10-najbardziej-pomyslowych-sposobow-na-przemyt,6703809453610625a
  • https://bibliotekanauki.pl/articles/2139544.pdf