Potencjalne zastosowania konopi wciąż zaskakują. Pozyskiwane z tych roślin materiały, dawniej znane i stosowane, dziś mają swój powrót pod różną postacią. Doceniamy wartość konopnego surowca, a biznes upatruje w nim swojej szansy. Ale dziś my tu nie o biznesie, a designie. Meble wykonywane ze specjalnie przetworzonych łodyg mogą stać się cennym elementem meblarskiego rynku. Jakie jeszcze konopne elementy wyposażenia domu możemy znaleźć? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule.

Zalety mebli z konopi

Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że ludzie szukają materiałów jak najbardziej naturalnych i przyjaznych dla środowiska. Technologia budowania domów z konopi staje się coraz popularniejsza, głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ale i na polskim rynku widać ruchy w tym temacie. Konopne domy to rozwiązanie ekologiczne, trwałe, nietoksyczne i biodegradowalne. Okazuje się, że domy można nie tylko budować z konopi, ale także je nimi wyposażać. Przyszedł czas na meble z konopi!

Projekt The True Green i ich konopne meble

Projekt The True Green, spółki Green Lanes (znanej już z konopnego mięsa, a ściślej mówiąc konopnego zamiennika mięsa na bazie białka z konopi siewnych – Hempeat), to kolejna inicjatywa wykorzystująca duży potencjał tej cudownej rośliny. Tworzone są materiały drewnopodobne z surowca pozyskiwanego z konopi, a konkretniej z łodyg konopi włóknistych (które zazwyczaj traktowane są jako odpad poprodukcyjny). Misją firmy jest szukanie równowagi pomiędzy potrzebami konsumentów a sytuacją malejących zasobów naturalnych. I wykorzystywanie tego, co przez innych jest pomijane lub odrzucane – konopie to bowiem wyjątkowe rośliny, dające możliwość spożytkowania każdej części, od nasion po wspomniane łodygi.

Misją The True Green jest wykorzystanie potencjału roślin jednorocznych jako przyszłościowych substytutów drewna.

Deklaracja misji producenta
stół z konopi zaprezentowany na Łódź Design Festival
Stół z konopi – materiały firmy Husarska Design Studio

Uzyskana tarcica konopna, poddana specjalnego procesowi produkcyjnemu, stała się doskonałym materiałem do tworzenia trwałych i ekologicznych mebli. Projekty (stół i ławkę) wspomnianej spółki i Husarska Design zaprezentowano na tegorocznym Łódź Design Festival w ramach wystawy Re-Hemptation. Już za chwilę wystawa ta zawita na VIENNA DESIGN WEEK w Wiedniu (22.09-01.10.2023).

Tak dla środowiska i produkcji zero waste

stół i ławka wykonana z konopi na zbliżeniu
Stół i ławka konopna – materiały www.lodzdesign.com

Kiedy mówimy o meblach wytwarzanych z konopi, idea ta wydaje się być odważna, a dla niektórych jeszcze mało prawdopodobna. Czy meble przyjmą się na rynku, kto będzie je kupował? Trudno jednoznacznie dziś udzielić odpowiedzi na te pytania. Ale trzeba mieć świadomość, że nowe rozwiązania przyjazne środowisku, naszej planecie będą coraz częściej obecne w naszym życiu. Produkcja mebli z konopi, będących substytutem drewna, pozwala oszczędzać i chronić naturalne zasoby lasów. Rośliny jednoroczne, jakimi są konopie, to możliwość szybkiego pozyskiwania surowca, bardzo trwałego i wytrzymałego. A potem także możliwość powtórnego ich wykorzystania. To wszystko bardzo przemawia na korzyść oferowanych przez firmę The True Green produktów. Do tego dodać należy cenne właściwości konopi.

Jak w jednym z wywiadów mówi pani Jadwiga Husarska-Sobina (Husarska Design Studio):

Surowiec jest niesamowity w dotyku i ma delikatny słomkowy zapach. Nawet stolarze byli zafascynowani jego wonią. Ponadto, dzięki dużej ilości włókien, materiał jest bardzo wytrzymały (…)
Słoma konopna jest niezwykle chłonna, więc surowiec ładnie łapie pigment. Możemy go malować, bejcować, olejować, lakierować, a nawet postarzać. Jednakże nawet bez obróbki prezentuje się on ciekawie.

https://www.architekturaibiznes.pl/pdd-special/rozmawiamy-z-piotrem-pietrasem-i-jadwiga-husarska-sobina-z-the-true-green,27950.html

Firma The True Green przygotowuje się do uruchomienia zakładu produkcyjnego i rozpoczęcia produkcji w pierwszym kwartale 2025 roku.

Wyposażenie wnętrz – dodatki z konopi

W naszym odczuciu konopne meble mogą stać się tym, czego wielu konsumentów dziś poszukuje. Produktów trwałych, ekologicznych, estetycznych, prostych w formie. Dających wiele możliwości aranżacji. Czas pokaże, czy stoły lub komody konopne zagoszczą w naszych domach na dobre. Póki co możemy wybierać w dodatkach, które znajdziemy w sklepach. Mowa tu chociażby o konopnych dywanach czy lampach. W czym możemy wybierać?

Znana marka Kler ma w swojej ofercie dywan Dune, ręcznie tkany w Nepalu – wykonany w 80% z włókna konopnego i 20% wełny. Prosty w formie, w stonowanej kolorystyce idealnie wpasuje się w minimalistyczny charakter wielu pomieszczeń (salonu, sypialni czy gabinetu). Dywan dostępny jest w dwóch rozmiarach 140×200 cm i 170×240 cm. Cena 6 970-10 179 zł.

Tańszy wariant to przykładowo dywan wykonany w 100% z konopi, dostępny na jotex.pl – cena 1649 zł. Produkt charakteryzuje się naturalną kolorystyką, na krótszych krawędziach ozdobiony jest frędzlami. Ożywi każde wnętrze, sprawdzi się w mieszaniu urządzonym w stylu boho lub skandynawskim.

Dla wszystkich fanów konopi doskonałym dopełnieniem wnętrza mogą być również oryginalne lampy z konopnymi elementami – linami. Poniżej jedna z możliwości, lampa Ontario z metalu i liny konopnej, lampy.pl, cena 259,90 zł:

lampa konopna ontario
lampa Ontario – metal i lina konopna www.lampy.pl

Konopie odważnie wkraczają w naszą przestrzeń, widać to również w nowoczesnym wzornictwie. Ich wielowymiarowe możliwości zastosowań, naturalność, trwałość surowca oraz aspekt ekologiczny przemawiają do coraz większej grupy konsumentów.

Artykuł nie jest tekstem sponsorowanym.

Źródła

  1. www.greenlanes.pl
  2. www.thetruegreen.world/
  3. https://www.facebook.com/thetruegreen.world
  4. www.facebook.com/HusarskaDesign/?locale=fr_FR
  5. https://www.architekturaibiznes.pl/pdd-special/rozmawiamy-z-piotrem-pietrasem-i-jadwiga-husarska-sobina-z-the-true-green,27950.html
  6. https://lodzdesign.com/wydarzenia/re-hemptation/
  7. www.lampy.pl
  8. www.jotex.pl
  9. www.kler.eu