Konopne sznurki i liny towarzyszyły ludziom od bardzo dawna. Duża wytrzymałość i trwałość tego materiału pozwalały na zastosowanie go w wielu sytuacjach życia codziennego. A dzisiaj? Włókna konopne coraz częściej spotkamy w sklepach. Co z nich można zrobić? Zdziwisz się, jak wiele. Zapraszamy do naszego poradnika, jak kreatywnie wykorzystać konopne nici i sznurki.

Od zbioru konopi do nitki – jak to się robi?

Aby uzyskać włókno konopne, a finalnie sznurek, potrzeba trochę czasu. Nie jest to proces szybki. Pierwszym etapem jest oczywiście zebranie konopi. Następnie są one przygotowywane do procesu roszenia. Co to takiego? Otóż chodzi o to, by z łodygi oddzieliły się włókna. Dzieje się to w procesie fermentacji zachodzącej w rozłożonej słomie (przy udziale mikroorganizmów) i rozpuszczeniu się pektyn obecnych w łodygach. Co umożliwia potem oddzielanie się wspomnianych włókien.

Dalej konopie czeka łamanie, oddzielanie i czesanie. Chodzi o to, by pozyskać dobrej jakości włókna, wyczesać je i usunąć zanieczyszczenia. I tak konopie uzyskują postać pasków (tasiemek), które następnie są skręcane i nawijane na szpulkę. W dużym skrócie tak oto wygląda droga konopi do postaci sznurka.

A tak Jan Słomka pisał o tym, jak przebiegał ten proces dawno temu (Pamiętniki włościanina -1929 rok):

„Robota koło przędziwa była wielka i nie kończyła się nigdy, a należała głównie do kobiet. W każdym gospodarstwie zaraz z wiosną siali len i konopie (…) Większa jeszcze robota była z konopiami. Najpierw rwali poskonki, tj. konopie nienasienne, ale dające ładniejsze włókno, potem szło moczenie, suszenie, miądlenie i czesanie tychże. Później rwane były głowatki, dające nasienie, ale gorsze włókno; te były młócone i moczone już późną jesienią, gdy już bywały przymrozki, suszone już zimową porą koło pieca, następnie miądlone i czesane. Na moczenie musiała być odpowiednia woda, bo nie w każdej moczyły się konopie dobrze, a nie wszędzie też dawali je moczyć, bo woda stawała się smrodliwa i ryby w niej zdychały. Przy czesaniu konopi na szczotkach odchodziło wiele paździór i wytwarzał się kurz, który całą warstwą pokrywał pracownicę. Następnie kobiety przędły dniami, wieczorami i przededniem, ażeby jak najprędzej z tym się obrobić i jak najwcześniej oddać przędzę do tkacza. Nici nawijało się czyli motało na motowidle ręcznym w przędzionka, z tych można już było obliczyć, ile będzie płótna.”

https://www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/2017/04/28/o-lnie-jana-slomki-slow-kilka/

Sznurek, nitki i włóczka konopna – co można z nich zrobić?

konopne sznurki
konopne sznurki – fot. M. Gburska-Bauszewska

Moda na rękodzieło sprawia, że coraz więcej osób poszukuje ciekawych, często ekologicznych, materiałów, przy pomocy których będzie można zrealizować autorskie projekty. I tu ukłon w stronę konopnych nici, sznurków i włóczek. Ok, ale mamy na rynku wiele innych materiałów, więc po co jeszcze nam konopne? Co warto wiedzieć o konopnych włóknach:

  • są bardzo wytrzymałe i trwałe, odporne na przetarcia,
  • są ekologiczne, biodegradowalne,
  • odporne na warunki atmosferyczne (promieniowanie UV),
  • wykazują właściwości antybakteryjne i antyalergiczne.

Słyszałeś kiedyś o dratwie?
To właśnie nić konopna (lub lniana) powleczona smołą lub innym woskiem (wykorzystywana np. przez szewców).

Wachlarz tak szerokich właściwości sprawia, że można wykorzystać owe nitki i sznureczki do wielu działań. Zdziwisz się, jak różnorodnych.

Biżuteria handmade

bransoletka ze sznurka konopnego

Bransoletki, wisiorki, kolczyki, pierścionki. Coraz częściej możemy spotkać w sklepach i na prywatnych profilach piękną biżuterię wykonywaną ręcznie z naturalnych materiałów – sznurków, kamieni, szkieł. Biżuteria taka ma niezaprzeczalny urok, a przede wszystkim jest unikatowa. Nie znajdziemy dwóch identycznych bransoletek czy kolczyków. Jeżeli robisz taką biżuterię, z pomocą przychodzi właśnie sznurek konopny. Jak pisaliśmy, jest to materiał wyjątkowo trwały, odporny na przetarcia, zatem będzie doskonały na wszelkiego rodzaju bransoletki i wisiorki.

Sznurki i nitki konopne znajdziesz w wielu sklepach internetowych. W naturalnym odcieniu beżu lub innych kolorach, np. czerwonym, indygo czy seledynowym. Z konopnej taśmy można zrobić efektowny pasek do spodni lub pasek do torebki. Tutaj własna kreatywność będzie kluczem do sukcesu i oryginalnych projektów.

Kartki, dekoracje, pakowanie prezentów

Innym obszarem, w którym doskonale sprawdzą się konopne taśmy i sznurki, jest pakowanie prezentów. Ascetyczna forma, czyli szary papier i konopny sznurek stworzą eleganckie opakowanie dla każdego podarunku. Również kartki okolicznościowe (ślubne, urodzinowe itp.) przyozdobione surową w formie nitką konopną zyskają elegancki i niepowtarzalny charakter. Przędza konopna jest miękka, elastyczna, łatwo da się uformować w pożądany kształt.

Serwetki

Lubisz dziergać na drutach lub robić serwetkowe cuda na szydełku? Warto spróbować użyć konopnej nitki, by wyczarować piękne wzory i kształty. Sznurki i nici konopne są trwałe, nie odkształcają się, nie ulegają przetarciu. Zatem taka serwetka będzie służyła przez wiele lat jako ozdoba komody czy półki. Możesz wyczarować również z konopnego sznurka efektowne podstawki po kubki.

Ubrania, torebki

włóczka konopna
włóczka konopna z linenhit.com

Chcesz wyróżnić się z tłumu? Zrób sobie szalik lub czapkę z konopnej włóczki. I chociaż na początku materiał ten może wydawać Ci się szorstki, warto wiedzieć, że z każdym praniem robi się bardziej miękki i delikatny. Ubranka konopne noszą nawet niemowlaki. Z włóczki można wyczarować też praktyczne torby na zakupy.

Myjki

myjka ze sznurka konopnego
konopna myjka z eco-akcesoria.pl

Włókna konopne mają lekko szorstką fakturę, dlatego wykorzystywane bywają do robienia myjek. Taka myjka będzie dodatkowo pełniła funkcję peelingu, jeżeli przy je użyciu wykonasz delikatny masaż ciała. Myjka w mniejszym rozmiarze zda egzamin przy myciu naczyń.

Dla roślin i domu

lampa na sznurze konopnym

Jak jeszcze można wykorzystać właściwości konopnych sznurków i taśm? Okazuje się, że można je z powodzeniem zastosować do podwiązywania roślin. Będzie to ekologiczne i naturalnie wyglądające rozwiązanie.

A co zrobić, jeżeli znajdziemy solidny konopny sznur a nie sznurek?Lubisz we wnętrzach styl boho lub rustykalny? Zrób sobie (albo kup)… lampę. Naprawdę warto zaopatrzyć się w oryginalną lampę, podwieszaną na konopnym sznurze. Wygląda pięknie i będzie niebanalną ozdobą pokoju.

Podsumowanie

Możliwości wykorzystania potencjału konopi siewnych jest bardzo dużo. Tak naprawdę rośliny te mogą znaleźć zastosowanie w wielu codziennych stylizacjach i czynnościach. Pisaliśmy często o medycznym i kosmetycznym potencjale konopi, ale trzeba wiedzieć, że ich możliwości mocno wykraczają poza te najbardziej oczywiste skojarzenia. Czego dowodem są powyższe przykłady. Sznurki, sznury i nitki konopne znajdziesz w wielu sklepach internetowych, a także plastycznych, papierniczych oraz popularnych marketach budowlano – ogrodniczych. Ceny też zachęcają do poeksperymentowania z konopnym materiałem – za sznurek zapłacisz w przedziale 4-30 zł, lina konopna to koszt około 6-10 zł za metr.

Tekst nie jest artykułem sponsorowanym.

Źródła

  1. https://www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/2017/04/28/o-lnie-jana-slomki-slow-kilka/
  2. www.linenhit.com
  3. www.neoneo.pl
  4. www.eco-akcesoria.pl
  5. www.scrapbookingshop.pl
  6. www.linenhit.com