Moda ślubna na całym świecie stale się rozwija i ewoluuje, a wraz z nowymi trendami notuje coraz wyższe zyski. Klasyczny model wesela z kapelą i wodzirejem staje się coraz mniej popularny, a organizatorzy decydują się na coraz śmielsze tematy przewodnie imprez. Wraz z postępującą legalizacją konopi indyjskich w Stanach Zjednoczonych imprezy konopne zyskują tam coraz większą popularność. Czy moda dotrze na Stary Kontynent?

Ślub w Ameryce

Ślub w Ameryce obejmuje klasyczną ceremonię, podczas której para młoda składa przysięgę i wymienia się obrączkami. Wesela odbywają się w formie przyjęć z jedzeniem, napojami i tańcami. W większości przypadków wszystko wygląda podobnie jak u nas – biała suknia, wystawny tort weselny, pierwszy taniec. Śluby różnią się od siebie wyglądem, stylem i wielkością. Wielu nowożeńców wybiera kameralne ceremonie na plaży, ale wciąż są także i ci, którzy decydują się na wielkie bale z setkami gości. Średni koszt organizacji takiej imprezy to zazwyczaj 30 000-50 000 dolarów. Cena naturalnie może różnić się od lokalizacji imprezy – stany są pod tym względem bardzo zróżnicowane. Dla wielu nowożeńców koszty organizacji wesela bywają zbyt wysokie. Rozwiązaniem mogą być… zielone wesela.

Czym są zielone wesela?

Konopie indyjskie stały się nieodłącznym elementem popkultury Amerykańskiej i coraz częściej goszczą na ważnych uroczystościach. Śluby z marihuaną stają się popularne. Zielone wesela wykorzystują marihuanę jako zamiennik alkoholu. Wystrój wnętrz bogaty jest w liście konopi (zamiast drogich kwiatów), papeteria obfituje w kolor zielony, obecny jest także „bud bar” dla gości a panna młoda niejednokrotnie niesie do ołtarza bukiet wykonany w całości z konopi. Dla tradycjonalistów taki wystrój wesela może być prawdziwym szokiem, ale coraz więcej par decyduje się na taki motyw przewodni. Co ciekawe, organizacja takiego wesela może być znacznie tańsza.

Wady i zalety zielonych wesel

Według badań prowadzonych przez portal The Knot, około 22% par biorących ślub w stanach, gdzie konopie są legalne, włącza je do swoich uroczystości, a odsetek stale rośnie. Jak widać pomysł ten zyskał wielką popularność. Wydawać by się mogło, że zielone wesela to trend, dzięki któremu wizerunek konopi zostanie ocieplony. Organizacja takiego wesela może nieść ze sobą także pewne wady.

Zalety

Wybierając konopie jako główny element ceremonii można dostarczyć gościom niezapomnianych wrażeń. Wesele odbywające się w oparach dymu konopnego z pewnością będzie wesołe, a jego uczestnicy pełni uśmiechu. Wiadomo, że marihuana posiada właściwości rozweselające i relaksacyjne, przez co idealnie wpisuje się w klimat wesela. Wesela, na których obecny jest alkohol często są „urozmaicane” przez wszelkiego rodzaju spory i kłótnie. Jak pokazują badania, alkohol wzbudza zachowania niebezpieczne i agresywne. Konopie nie posiadają takich właściwości.

Warto także zwrócić uwagę na aspekt ekonomiczny organizacji takiego wesela. Zakup alkoholu i kwiatów jest znacznym wydatkiem dla pary młodej, a w przypadku tego pierwszego niemal zawsze po weselu zostaje pewna nadwyżka. Korzystając z konopnego asortymentu można znacznie obniżyć koszty imprezy. Wiele firm oferuje możliwość organizacji wesel w specjalnych miejscach przyjaznych konsumpcji marihuany. Posiadają one wygodne siedzenia, oświetlenie i systemy wentylacyjne, dzięki czemu jest to bezpieczne i przyjemne dla gości. Dodatkowo wielu organizatorów współpracuje z lokalnymi dostawcami marihuany, dzięki czemu pary młode mogą wybierać różne odmiany marihuany.

Wady

Organizacja konopnego wesela niesie ze sobą pewne ryzyko, które trudno jest zniwelować. Konopie indyjskie przez długi czas były nielegalne. Wizerunek konopi wciąż jest negatywny wśród dużej części społeczeństwa. Korzystając z konopi na weselu para młoda jest narażona na krytykę ze strony gości.

Konopie indyjskie mają działanie psychoaktywnym. Teoretycznie wesela są imprezami dla dorosłych, ale niejednokrotnie bywają na nich także dzieci. Konopie im szkodzą, zaburzając m.in. rozwój ich mózgu. W przypadku „zielonego wesela” nie może być na nim dzieci.

Faktem jest, że konopie posiadają właściwości odurzające i niejednokrotnie wywołują tzw. couch lock. Zbytnie odurzenie konopiami indyjskimi indyjskimi podczas tak ważnego dnia w życiu może nieść ze sobą same przykre doznania.

Czy konopne wesela są możliwe w Europie?

Wraz z postępującą legalizacją konopi w Europie konopne wesela nie są już wizją pochodzącą zza wielkiej wody. Europejczycy bardzo często wybierają imprezy weselne, które dalekie są od tradycyjnych przyjęć. Z pewnością można stwierdzić, że konopne wesela zaistnieją w Europie w ciągu najbliższych kilku lat. Wszystko zależy od tempa zachodzącej legalizacji.

Dziś konopie indyjskie są w Polsce nielegalne! Zabieranie marihuany na swoje lub cudze wesele jest bardzo złym pomysłem – może przysporzyć wielu kłopotów i zmienić najszczęśliwszy dzień w życiu, w jeden z najgorszych.
Do czasu legalizacji marihuany stanowczo odradzamy podążanie za amerykańskim trendem!

Źródła

  • https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2019/jul/05/weed-wedding-married-marijuana-cannabis
  • https://www.delish.com/food/a40458478/cannabis-weddings/
  • https://www.theknot.com/content/weed-marijuana-wedding-planning
  • https://www.cannabisweddingexpo.com/
  • https://www.brides.com/story/want-to-make-your-wedding-weed-friendly
  • https://www.nytimes.com/2022/12/01/fashion/weddings/cannabis-marijuana-weddings.html