Sensacje na temat konopi docierają do mediów krajowych z całego świata. Większość czytelników podchodzi do newsów konopnych bezkrytycznie i z lekką nutą ekscytacji. Kilkukrotnie w mainstreamie pojawiła się informacja mówiąca o tym, że w Korei Północnej można kupić legalnie marihuanę, ale czy jest to prawdziwa informacja?

Życie w Korei Północnej

Przeciętny obywatel Korei Północnej nie może narzekać na jakość życia i decyzje polityczne przywódcy kraju. Dosłownie nie może – bo musi się wówczas spodziewać wizyty funkcjonariuszy i zsyłki do obozu korekcyjnego. Działanie takie ma wpływ nie tylko na osobę skazaną, ale na całą jej rodzinę. Dziadkowie, rodzice, a nawet dzieci mogą zostać wysłani wraz ze skazanym do obozu pracy.

Udział w wyborach jest obowiązkiem każdego Koreańczyka, a frekwencja wynosi zazwyczaj 100% – przynajmniej oficjalnie. Na karcie wyborczej widnieje szalona możliwość wyboru w liczbie jednego kandydata.

W każdym domu obecny jest odbiornik radiowy i obraz najwyższego przywódcy. Radia nie można wyłączyć, a obrazu w żaden sposób zasłonić – pod groźbą kary.

Koreańczycy nie posiadają problemów z płynnym ruchem ulicznym. Obecna jest sygnalizacja świetlna, ale ta zazwyczaj jest wyłączona, a ruchem ulicznym kierują policjanci. Problemy zakorkowanych miast mimo to nie dotyczą Korei Północnej – jeden samochód przypada na około tysiąc mieszkańców.

Oficjalnie średnia pensja w KRLD wynosi od 5 do 10 tys. wonów północnokoreańskich miesięcznie, co w przybliżeniu odpowiada 1-3 dolarom (po kursie czarnorynkowym – bo oficjalnie waluty wymienić nie mogą). Z naszej perspektywy wydaje się to skrajnie mało i rzeczywiście tak jest. Kilogram ryżu kosztuje około 5 000 wonów za kilogram – przeciętny pracownik może więc za pensje kupić jedynie od jednego do dwóch kilogramów ryżu.

Używki na terenie Korei Północnej

Partia Korei Północnej dba o dobrostan swoich obywateli i za wszelką cenę walczy z używkami, choć nie dotyczy to wszystkich warstw społecznych.

Przywódcy KRLD znani są z zamiłowania do imprez. Kim Dzong Il preferował bardzo drogi koniak. Jego syn pije olbrzymie ilości tequili, wódki i innych wysokoprocentowych napoi.

Przeciętnych mieszkańców reżimowego kraju nie stać na dobrej jakości alkohol, przez co bardzo popularne są wszelkiego rodzaju samogony. Produkcja odbywa się przy wykorzystaniu wszystkich możliwych produktów, a sam alkohol często wykorzystywany jest w handlu wymiennym. Publiczne pijaństwo nie jest mile widziane i grozi za nie odpowiedzialność karna.

Konopie w Korei Północnej

Jak wspomnieliśmy na wstępie, świat obiegła informacja, która zwróciła uwagę opinii publicznej na legalność konopi indyjskich. Niestety w rzeczywistości konopie indyjskie są w KRLD nielegalne, a ich spożywanie surowo karane.

Prawdą jest, że Koreańczycy znają i korzystają z konopi indyjskich. Za gram konopi należy zapłacić około 30 centów. Dla podróżników z zachodu może okazać się to bardzo atrakcyjną ceną, ale dla przeciętnego Koreańczyka jest wciąż wysoka.

Turyści szukający rozrywki muszą jednak uważać. Każdy z przyjezdnych otrzymuje swojego „opiekuna”, który dba o to, aby turysta trzymał się głównego szlaku wędrówki i odwiedzał jedynie miejsca przyjazne partii.

Piękne kłamstwo

Legalizacja marihuany na całym świecie jest pięknym, ale – przynajmniej póki co – nierealnym snem pasjonatów konopi. Informacja o legalnej marihuanie w KRLD obiegła świat za sprawą Darmona Richtera, który opisał na własnym blogu konsumpcję konopi zakupionej na okolicznym targu. Według autora narkotyk był bardzo tani i powszechnie sprzedawany na straganach. Bloger opisał także doznania psychoaktywne wywołane „marihuaną”.

Wpis bardzo szybko nabrał rozgłosu, a za sprawą biura podróży z którym wyruszył – wpis został usunięty. Następnie bloger umieścił wpis tłumaczący, który wyjaśniał że nie była to marihuana. Według domysłów internautów „marihuaną” mógł okazać się kiepskiej jakości tytoń popularnie spożywany w tych rejonach. Jego niska jakość i liczne zanieczyszczenia mogą wywołać stan podobny do odurzenia marihuaną.


Źródła

  • https://natemat.pl/133901,10-ciekawostek-z-historii-marihuany
  • https://ksiazki.wp.pl/co-pije-sie-w-korei-polnocnej-ksiazka-zdradza-tajemnice-6365299158025857a
  • https://www.focus.pl/artykul/caa-nieprawda-o-pastwie-kimw-obalamy-7-mitw-dotyczcych-korei-pnocnej
  • https://pozdrozkrld.com/czy-marihuana-jest-legalna-w-korei-polnocnej/
  • https://krytykapolityczna.pl/narkopolityka/narkozdrowie/jak-to-sie-robi-w-korei-polnocnej/
  • https://link.springer.com/article/10.1007/BF02428536
  • https://journals.openedition.org/echogeo/17591
  • https://llufb.llu.lv/conference/NJF/NJF_2015_Proceedings_Latvia-242-248.pdf
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5845915/
  • https://link.springer.com/article/10.1007/BF02812064
  • https://www.cabdirect.org/cabdirect/abstract/20107600194
  • https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1300/J237v11n01_07