Świat sztuki jaką jest muzyka od lat przesiąknięty jest oparami konopi, a najwięksi artyści niejednokrotnie tworzyli przeboje pod ich wpływem. Wiadomym jest, że marihuana znacznie pobudza kreatywność. Choć naturalnie kojarzy się z reagge, inni wykonawcy też wykorzystują konopne nuty.

Amerykańscy raperzy

Snoop Dogg

Artykułu na ten temat nie można nie zacząć od Snoop Dogga. Jest jedną z najpopularniejszych postaci kojarzonych z marihuaną. Mówi się, że wypala do 150 jointów dziennie oraz ma pracownika, którego jedynym zadaniem jest ich skręcanie na pełen etat – dla całej załogi muzyka. Snoop aktywnie działa w branży, samemu inwestując w marki konopne. Jego popularność jest tak duża, że można natrafić nawet na szczep Snoop Dogg OG, nazwany na jego cześć.

snoop dogg palacy marihuane
Snoop Dogg palący marihuanę, Flickr, CC BY-ND 2.0

Cypres Hill

B-Real, Sen Dog, DJ Muggs i Eric Bobo stworzyli zespół Cypress Hill, który wielokrotnie otrzymywał nominację do nagrody Grammy. Ich płyty i single często pokrywały się złotem i platyną. Dla wielu nastolatków są wyznacznikiem czasów. Grupa znana jest także w Polsce, ze względu na swój charakterystyczny styl. Jako jedni z pierwszych połączyli klasyczny hip-hop z alternatywą i ciężkim klimatem. Ich teksty są szczere i opisują rasizm, przemoc w gettach i trudy mniejszości.

Muzycy wchodzący w skład zespołu przy każdej możliwej okazji apelują o jak najszybszą legalizację, ale głoszone przez nich idee nie mają wiele wspólnego z ich muzyką, nie tworzą oni protest songów. Ich muzyka bogata jest w zielone tematy, jednak robią to zupełnie inaczej niż większość artystów. Najlepszym tego przykładem jest „Hits from the bong”. Utwór poza oczywistym przekazem idealnie wpasuje się we wszelkie konopne sesje ze znajomymi. Oczywistym jest, że wszyscy członkowie zespołu chętnie korzystają z marihuany.

Ciężkie brzmienia

Zespoły, które specjalizują się w ciężkich brzmieniach bardzo często są ulubieńcami nastolatków, ale także posiadają fanów, którzy mogli by być ich rodzicami, a nawet dziadkami. Ciężkie brzmienia niejednokrotnie niosą ze sobą teksty pełne przekazu, a także próby zwrócenia uwagi na pewne zjawiska lub problemy. Wiele zespołów metalowych, rockowych i punkrockowych korzysta z motywu marihuany w swych utworach.

Black Sabbath

Brytyjski zespół, który zapoczątkował heavy metal. Grupa założona została przez przyjaciół w Birmingham, a w jej skład wchodził sam Ozzy Osbourne, który jest jedną z najpopularniejszych postaci w muzyce rozrywkowej. Wszyscy członkowie zespołu zaznajomieni są z działaniem marihuany i niejednokrotnie o tym mówili. Ich hołdem dla konopi jest utwór „Sweet Leaf”

Ozzy Osbourne i Tommy Iommi pozujący z marihuaną
Ozzy Osbourne i Tommy Iommi z Black Sabbath pozujący z marihuaną dla magazynu High Times, Marzec 1999

Jimi Hendrix

Ikona muzyki, przez wielu uważany za najlepszego gitarzystę wszechczasów. Osobistość wręcz legendarna. Jimi w swej karierze zdobył najważniejsze wyróżnienia muzyczne, grał na największych scenach świata, a także pojawił się na oryginalnym Woodstocku. Jedna z jego piosenek ma ścisłe połączenie z konopiami – „Purple Haze„. Na jego cześć nazwano więcej niż jeden szczep – poza wymienionym istnieje także sam Jimi Hendrix

grafika przedstawiająca hendrixa ze skretem
Jiim Hendrix często widywany był ze skrętem w dłoni – do tego stopnia, że motyw ten wykorzystywany jest w różnych artystycznych interpretacjach jego osoby

Foo Fighters

Grupa nazywana jest jednymi z najmilszych muzyków ciężkich brzmień. Zespół powstał z inicjatywy Dave’a Grohla, który wchodził w skład legendarnej Nirvany. Zespół cieszy się wielkim uznaniem wśród fanów i krytyków muzycznych. Lider wielokrotnie wspominał o swoich przygodach z marihuaną. Jednym z ciekawszych wydarzeń związanych z konopiami jest zaprojektowanie tronu, który został wykorzystany na koncercie w Polsce. Dave przyznał, że wpadł na pomysł pod wpływem marihuany.

dave grohl na gitarowym tronie
Dave Grohl na tronie, który wymyślił pod wpływem marihuany, Flickr, CC BY 2.0

Z naszego podwórka

Artyści z całego świata nawiązują w swoich utworach do marihuany, a niekiedy piszą o niej całe utwory. Trend stał się zauważalny wraz z aktywnością aktywistów konopnych na terenie Polski.

Liroy

Liroy dziś może być znany jako polityk i konopny przedsiębiorca, ale w przestrzeni publicznej zaistniał jako muzyk. Już w 2012 roku publicznie powiedział, że pali marihuanę regularnie od 20 lat. Jest to jedna z najbardziej znanych postaci na polskiej scenie konopnej i jeżeli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie o nim słyszałeś. Nie da się jednak stworzyć takiego zestawienia i ominąć w nim Liroya.

Kora

Kora w jednym z wywiadów stwierdziła, że w jej pokoleniu palił każdy. W późniejszych latach zrezygnowała jednak z używki – w jej opinii w Polsce towar był niskiej jakości i nie dało się dostać bez chemicznych domieszek. Po marihuanę ponownie sięgnęła w obliczu ciężkiej choroby.

Sprawa Kory odbiła się szerokim echem w mediach. Przed śmiercią chorowała na nowotwór i – zgodnie ze słowami jej męża – samoleczyła się marihuaną. W jego opinii przedłużyła ona życie Kory i pomogła jej w cierpieniu. W mediach zrobiło się głośno, gdy zatrzymano przesyłkę zaadresowaną do… psa artystki. W niej znajdowało się 66 gramów suszu. Piosenkarka tłumaczyła się wówczas, że to dla psa. Dziś nie miejsce i czas na roztrząsanie, jaka była prawda. Faktem jest, że jedna z najbardziej charakterystycznych wokalistek w historii polskiej muzyki po marihuanę sięgała.

Maciej Maleńczuk

Artysta kojarzony z używkami. Otwarcie przyznaje, że sięga po marihuanę – uważa, że nie powinna być klasyfikowana jako narkotyk. „To jest jak herbatka. Jedzenie” – tymi słowami wypowiedział się Maleńczuk w jednym z wywiadów.

Używaniu marihuany przypisuje on swój sukces w wyjściu z uzależnienia od jednego z najgroźniejszych narkotyków na świecie – heroiny. Całą wypowiedź znajdziesz tutaj.

donGURALesko

Jeden z najbardziej ikonicznych wykonawców w swojej działce. W jego tekstach i muzyce czuć inspirację prawdziwymi klasykami zza oceanu, ale kompozycja została idealnie osadzona w rodzimych klimatach. Muzyk nie kryje się ze spożywaniem marihuany. Jego piosenka pt. „Grube Jointy” stała się jednym z najbardziej ikonicznych protest songów.

Hemp Gru

Grupa widnieje na polskiej scenie muzycznej już od 1998 roku. Większość ich piosenek nawiązuje do marihuany i zwraca uwagę na niesprawiedliwości systemowe. Współpracują z wieloma innymi wykonawcami, którzy sympatyzują z konopiami. Jak można się domyśleć – sami również korzystają z konopi.

Bas Tajpan

Wykonawca preferujący reagge, hip-hop i alternative. Jego twórczość ściśle związana z konopiami. Utwory artysty walczą o zmianę wizerunku konopi, a on sam od lat działa jako aktywista konopny.

Krzysztof Krawczyk

Krzysztof Krawczyk to jedna z najpopularniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. Sam potwierdził, że w młodości nie stronił od wszelkich narkotyków. W późniejszych latach przestał przyjmować używki, jednak nawet wtedy mówił, że jeżeli ktoś częstuje, to marihuany nie odmówi.

Podsumowanie

Na liście celowo nie uwzględniliśmy topowych artystów reagge z oczywistych względów. Lista powstała w celach edukacyjnych i ma zwrócić uwagę na spożycie konopi przez osoby z różnych środowisk.

Oczywiście wymienieni muzycy nie są wszystkimi, którzy sięgali po i/lub śpiewali o marihuanie. Łatwo wymienić takich klasyków jak The Beatles, Neil Young, a także oczywiście Willie Nelson i Bob Marley. Trawka towarzyszy muzyce od zawsze i prawdopodobnie zawsze będzie – czy to się komuś podoba, czy nie.


Źródła

  • https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1300/J175v01n02_05
  • https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/article-abstract/2706175
  • https://read.dukeupress.edu/hahr/article-abstract/95/1/71/36473/Hurricane-Winds-Vallenato-Music-and-Marijuana
  • https://www.ojp.gov/ncjrs/virtual-library/abstracts/waiting-man-story-drugs-and-popular-music
  • https://www.researchgate.net/profile/Jonathan-Plucker-2/publication/234557691_Alcohol_Tobacco_and_Marijuana_Use_Relationships_to_Undergraduate_Students’_Creative_Achievement/links/59e773dba6fdcc6433a94c6a/Alcohol-Tobacco-and-Marijuana-Use-Relationships-to-Undergraduate-Students-Creative-Achievement.pdf
  • https://polandweed.pl/uncategorized/celebryci-palacy-marihuane/
  • http://freebsd.org.pl/slynni-muzycy-na-ktorych-wplyw-miala-marihuana_cttr.a
  • https://kulturalnemedia.pl/artykuly-premium/pietnastu-muzykow-ktorzy-uzywaja-legalnej-marihuany-jako-swojej-marki/