Archeologowie od czasu do czasu natrafiają na znaleziska, które mogą zupełnie zmienić sposób, w jaki patrzymy na pewne otaczające nas zjawiska. Między innymi dzięki temu wiemy, że marihuana palona była już przed tysiącami lat. Są różne hipotezy na temat tego, które odnalezione narzędzia do palenia były najstarsze. Odkryto m.in. fajkę sprzed 3000 lat i bongo sprzed ok. 2500 lat. Dowiedzmy się więcej o tych fascynujących znaleziskach.

Co odkryli archeologowie?

Jednym z najbardziej fascynujących (z konopnego punktu widzenia) odkryć są groby cmentarzyska sprzed 2500 lat w górach Pamir na wysokości 3000 metrów, gdzie znaleziono naczynia do palenia zawierające ślady konopi. Cmentarzysko to znajduje się w jednym z regionów Środkowej Azji, gdzie uprawa konopi była powszechna już od wieków. Badacze przeprowadzili dwie ekspedycję. Podczas wykopalisk udało im się znaleźć około 50 grobów umieszczonych na cmentarzysku Jirzankal, które znajduje się w południowej części Chin. Badacze wstępnie określili daty pochówków na 2400-2700 lat wstecz.

Groby pełne były ludzkich szczątków, tekstyliów, narzędzi, krzemieni, drewnianych i glinianych naczyń. Na pierwszy rzut oka są to raczej typowe. Zainteresowanie badaczy wzbudziły naczynia gliniane, które nosiły na sobie ślady ognia. Standardowo naczynia gliniane nie były wykorzystywane w taki sposób.

Badania kluczem do zrozumienia

Ciekawość archeologów musiała zostać zaspokojona. W tym celu pobrano próbki ceramiki i przesłano je do laboratorium. Naukowcy przeprowadzili badania przy pomocy chromatografii gazowej. Wyniki ich zaskoczyły.

W próbkach znaleziono związki chemiczne, które jednoznacznie wskazują na obecność marihuany i haszyszu. Badania potwierdziły więc wykorzystanie naczyń do celów palenia konopi! Niepewne jest jednak to, czy konopie wykorzystywane były do celów sakralnych, medycznych, czy może rekreacyjnych.

Czy konopie były znane w starożytnej Azji?

Konopie były znane we wschodniej Azji, a odkrycia archeologiczne wskazują, że znano je już nawet 6000 lat temu. W epoce kamienia wykorzystywane były do tworzenia różnego rodzaju tekstyliów. Jednak należy rozróżnić konopie siewne od indyjskich. Jak już pewnie wiecie – konopie siewne popularnie wykorzystywane w przemyśle nie posiadają właściwości odurzających.

Mieszkańcy gór prawdopodobnie wybierali rośliny posiadające właściwości psychoaktywne.

Teorię tę potwierdzają wcześniejsze znaleziska archeologiczne z gór Altai. Badacze odkryli resztki szczepów konopnych posiadających właściwości odurzające.

Trudno jest stwierdzić dlaczego naczynia z konopiami znalazły się w tym miejscu. Istnieje jednak kilka teorii, które mogą to wytłumaczyć. Na stanowiskach badawczych odnaleziono ludzkie szczątki, które jednoznacznie wskazywały na pochówek ofiarny. Prawdopodobnie konopie były wykorzystywane w krwawym obrzędzie pogrzebowym.

Jeszcze starsze fajki

Jeszcze starsze fajki używane do palenia marihuany zostały odkryte na cmentarzu w Laosie, innym azjatyckim państwie. Natomiast w południowej i zachodniej Afryce, również w podobnym czasie, mieszkańcy wpadli na jeszcze ciekawszy pomysł. Zamiast sięgać po zewnętrzne wyposażenie, marihuanę palono w małych, zakrytych dołach, a następnie używano drewnianych rur do wdychania dymu wytwarzanego przez te „ziemne rury”. Można więc nawet zaryzykować stwierdzenie, że najstarsza fajka to… sama Ziemia.