Marynarka Wojenna USA została utworzona w 1775 roku w celu ochrony portów i żeglugi przed atakami brytyjskimi. Jest to jedna z najstarszych marynarek na świecie i posiada długą listę zwycięstw. W jej szeregu znajduje się wyjątkowy okręt, który posiada wiele konopnych akcentów. Mowa tutaj o Old Ironsides, okręcie słynnym z wielu bitew.

Kariera konopnego okrętu

„Old Ironsides” to potoczna nazwa dla amerykańskiego okrętu wojennego USS Constitution, który był w służbie w latach 1797-1855. Nazwa „Old Ironsides” została mu nadana podczas wojny brytyjsko-amerykańskiej w 1812 roku, gdy w walce z brytyjskim okrętem HMS Guerriere, konstrukcja pancerza USS Constitution okazała się na tyle wytrzymała, że wrogi pocisk nie był w stanie go przebić.

Później okręt ten zasłynął również z udziału w bitwach pod Tripoli oraz zaangażowania w walki z piratami na Morzu Karaibskim. USS Constitution jest uważany za jeden z najbardziej znanych i zasłużonych okrętów w historii amerykańskiej marynarki wojennej, a dzisiaj służy jako muzeum morskie w Bostonie.

okręt USS Constitution

Rozwój przemysłu konopnego na potrzeby marynarki

W okresie od XVIII do XX wieku przemysł konopny w Stanach Zjednoczonych odegrał kluczową rolę w produkcji lin, tkanin i innych produktów, w tym w produkcji lin okrętowych dla Marynarki Wojennej USA. Konopie były wykorzystywane w szczególności do produkcji liny, która służyła do związania żagli, lin kotwicznych i lin cumowniczych na okrętach wojennych. Linia konopna była uważana za niezbędny element wyposażenia okrętów, ponieważ stanowiła trwały i mocny materiał, który był w stanie wytrzymać trudne warunki na morzu.

W XX wieku produkcja liny konopnej spadła w Stanach Zjednoczonych z powodu wprowadzenia na rynek tańszych syntetycznych materiałów, ale konopie i produkty z nich wciąż znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu, w tym w przemyśle tekstylnym, farmaceutycznym i spożywczym.

okręt USS Constitution

Konopie na pokład!

Old Ironsides jest okrętem żaglowym, a co za tym idzie zapotrzebowanie na tekstylia są znaczne. Na pokładzie dzisiejszego bohatera można było znaleźć wiele elementów wykonanych z konopi, takich jak:

  • liny,
  • żagle,
  • tkaniny,
  • cumy,
  • liny kotwiczne.

Obecnie wiele z tych elementów zostało wymienionych na syntetyczne ze względu na koszty utrzymania statku i jego eksploatacji.

Czy bez konopi by się udało?

Trudno jest określić wpływ konopi na rozwój marynarki wojennej, a co za tym idzie zdobycie niepodległości przez USA. Można jednak stwierdzić, że proces byłby znacznie dłuższy i trudniejszy. Możliwe jest także to, że USA nigdy nie uwolniło się od wpływów kolonialnych bez pomocy konopi.

Źródła

  • https://en.wikipedia.org/wiki/USS_Constitution
  • https://www.nps.gov/bost/learn/historyculture/ussconst.htm
  • https://www.battlefields.org/learn/articles/old-ironsides-history-americas-ship-state
  • https://www.britannica.com/topic/Constitution-ship
  • https://www.navy.mil/USS-CONSTITUTION/Hours-Visitor-Info/