Rzym to jedno z najstarszych miast świata, mające niezwykle bogatą historię i kulturę. W ciągu tysiącleci istnienia było centrum potężnego imperium, które wywarło wpływ na rozwój cywilizacji europejskiej i wprowadziło wiele innowacji, które są wykorzystywane po dziś dzień. Rzym jest pełen fascynujących ciekawostek i anegdot, które pozwalają nam poznać nie tylko jego historię, ale także ducha i charakter tego niezwykłego miasta. W tym artykule odkryjemy jedną z takich ciekawostek, która pozwoli nam lepiej poznać konopną tajemnicę Rzymu.

Niecodzienne badania

Wiele dużych miast zmaga się w ostatnich latach z problemem zanieczyszczeń. Nie inaczej jest w rzymie, gdzie smog doskwiera mieszkańcom do tego stopnia, że jest uważany za jeden z najpoważniejszych problemów tego miasta. Problem oczywiście nasila się w zimie, w sezonie grzewczym. Gdy temperatura spada, liczba cząsteczek zanieczyszczających powietrze dramatycznie rośnie, a mieszkańcy i turyści muszą pogodzić się z trudnościami z oddychaniem i potencjalną szkodliwością dla zdrowia.

Problem czystości powietrza w Rzymie jest spowodowany przede wszystkim emisją spalin z ruchu samochodowego i zanieczyszczeniem przemysłowym. W związku z tym władze miasta podejmują szereg działań mających na celu zmniejszenie ilości emisji i oczyszczenie powietrza. Prowadzone są także badania sprawdzające jego skład.

Podczas jednych z nich naukowcy wykryli… znaczną ilość dymu z marihuany i zaskakująco dużo cząsteczek kokainy.

Imprezowi studenci

Kokaina i marihuana w powietrzu z pewnością wzbudziły niepokój badaczy. Według analizy ekspertów z Krajowej Rady Badań naukowych zanieczyszczenie narkotykami było znaczące i możliwe do wykrycia już przy wykorzystaniu tradycyjnych metod badawczych.

Badacze przeprowadzili test w pobliżu rzymskiego uniwersytetu, zimą i latem. Według nich stężenie kokainy i marihuany w powietrzu było wyższe zimną. Ślady narkotyków znaleziono także w okolicach rzymskich parków.

Miasto narkotyków?

Według Angelo Cecinato ślady obecności obecności narkotyków w powietrzu nie świadczą jednak o wysokim spożyciu narkotyków w mieście.

Dzięki obecnej technologii i czułości urządzeń badawczych możliwe jest wykrycie naprawdę niewielkich stężeń poszukiwanych substancji. Nie bez znaczenia pozostaje także wpływ środowiska. Powolne przemieszczanie się mas powietrza, zanieczyszczenie, temperatura i ilość opadów ma wpływ na wynik badania.

Źródła

  • https://www.mdpi.com/2413-4155/4/1/1
  • https://link.springer.com/article/10.1007/s11356-014-2839-2
  • https://www.mdpi.com/1660-4601/9/11/3978
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17638364/