W obecnych czasach rozwój i zdobywanie wiedzy są łatwiejsze niż kiedykolwiek. Mamy wiele możliwości, by podnosić kwalifikacje zawodowe oraz zdobywać nowe umiejętności i wiedzę. Dlatego też nie powinny dziwić także konopne kursy czy studia. W czym możesz wybierać? Przeczytaj nasz artykuł. Być może stanie się inspiracją, by podążyć konopną ścieżką kariery – legalnie.

Konopne studia i szkolenia – w czym można wybierać?

Kierunki nauczające o uprawie czy cennych właściwościach konopi znajdziemy zarówno na zagranicznych uczelniach, jak i w Polsce. Przedstawiamy wybrane placówki.

Jedna z amerykańskich uczelni, Northern Michigan University, oferowała studentom czteroletnie studia licencjackie (Medicinal Plant Chemistry), przygotowujące do działania w obszarze uprawy, analizy i dystrybucji konopi. W ramach tej uczelni wszyscy chętni mogą wziąć udział również w krótszych, bo 6 miesięcznych kursach online (wystartowały we wrześniu). Oferta jest szeroka, znajdziemy m.in. szkolenie Cannabis Agriculture and Horticulture Certificate. Kurs ten przygotuje studentów w każdym zakresie do pracy w obszarze konopnym. Zajęcia obejmują zagadnienia dotyczące całego procesu uprawy, od kiełkowania nasion, poprzez właściwe przygotowanie gleby, zarządzania składnikami odżywczymi itd. Omawiane są kwestie uprawy indoor i outdoor, odpowiedniego oświetlenia, a także genetyki czy rozmnażania konopi.

Podsumowując, jest to kompleksowa wiedza, dająca studentom solidne podstawy do pracy w sektorze konopi lub rozwinięcia własnego biznesu (oczywiście w oparciu o obowiązujące w danym stanie prawo dotyczące konopi).

Jak czytamy na stronie uczelni:

Niezależnie od tego, czy marzysz o założeniu własnej plantacji konopi, czy dołączeniu do renomowanej firmy zajmującej się uprawą konopi, nasz kurs online zapewni Ci solidne podstawy do prosperowania w świecie uprawy konopi indyjskich i ogrodnictwa.

https://cannabisstudies.nmu.edu/agriculture/

Poza wyżej wymienionym kursem można na tej uczelni uzyskać (po ukończeniu odpowiedniego szkolenia) certyfikat – Cannabis Healthcare and Medicine Certificate. Dokument ten uprawnia do pracy z medyczną marihuaną oraz doradzania pacjentom. Kurs przeznaczony jest głównie dla pracowników służby zdrowia. W programie kursu omówienie różnych odmian konopi i ich terapeutycznego potencjału, sposobu dawkowania. Ukończenie szkolenia daje możliwość uzyskania dostępu do branżowej platformy i nawiązania współpracy z firmami zajmującymi się uprawą konopi, szukających wykwalifikowanych pracowników z kompleksową wiedzą na temat konopi.

Z kolei ukończenie kolejnego kursu daje studentom szansę uzyskania certyfikatu The Business of Cannabis Certificate – a tym samym wiedzy na temat zarządzania rozwijającym się biznesem konopnym, zagadnień prawnych czy strategii marketingowych oraz tworzenia biznesplanów.

Konopne studia i kursy w Polsce

sala wykładowa

Temat konopi oraz możliwości ich zastosowania w wielu dziedzinach staje się coraz popularniejszy również na naszym podwórku. Co ma odzwierciedlenie w ofercie dotyczącej konopnej edukacji.

Na warszawskiej Uczelni Łukaszewski każdy zainteresowany (po studiach licencjackich lub magisterskich) może wziąć udział w studiach podyplomowych „Uprawa, przetwórstwo i zastosowanie konopi”. Podobny kierunek znajdziemy także na Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Zagadnienia na tym kierunku obejmują całościową wiedzę dotyczącą konopi. Duża część zajęć poświęcona jest przetwórstwu konopi i pozyskiwaniu z nich surowca na olejki, kosmetyki czy suplementy diety. Absolwenci powyższego kierunku zdobywają kompetencje do podjęcia pracy w szybko rozwijającej się branży konopnej.

Jak możemy przeczytać w opisie studiów:

Słuchacze zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu botaniki konopi, w tym ich cech morfologicznych, anatomii, fizjologii wzrostu i rozwoju. Opanowują umiejętności związane z planowaniem i prowadzeniem plantacji konopi, wykorzystując nowoczesne technologie uprawy, optymalizację warunków środowiskowych i zarządzanie ryzykiem związanym z produkcją.

https://www.ulu.edu.pl/uprawa-przetworstwo-i-zastosowanie-konopi/

Uwaga: Dla osób, które nie ukończyły studiów, możliwe jest wzięcie udziału w kursie konopnym o tej samej nazwie.

Warto prześledzić ofertę wielu uczelni, ponieważ poza wymienionymi studiami podyplomowymi znaleźć można w programie (Wydziały Biologii lub Chemii) również poszczególne przedmioty nauczające o konopiach. Jedną z takich uczelni jest Uniwersytet w Białymstoku. Na kierunku Ekobiznes (Wydział Biologii, III rok) wybrać można fakultatywne zajęcia Biologia, biochemia i zastosowanie konopi. Studenci w ramach tego przedmiotu zdobywają wiedzę na temat budowy konopi, właściwości tych roślin i możliwych zastosowań w różnych sektorach.

Przedmiot ukazuje wszystkie obszary gospodarki, w których konopie miały, mają i będą miały zastosowanie. Dzięki przedmiotowi student odkrywa mocne i słabe strony zastosowanie konopi w ekobiznesie.

https://usosweb.uwb.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/przedmioty/pokazPrzedmiot&kod=320-ES1-3PDW15D

Niedawno pojawiły się również kursy kształcące terapeutów konopnych. Są one przeznaczone głównie dla osób zawodowo zajmujących się ochroną zdrowia, czyli lekarzy i farmaceutów (czas trwania kursu 6 m-cy). Szukaj namiarów m.in. w Instytucie Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych. Obecnie od września do listopada 2023 realizowany będzie przez ten ośrodek kurs zawodowy Zielarz Fitoterapeuta z elementami fitoterapii konopnej.

Jeżeli chcesz w krótszym czasie zdobyć podstawy wiedzy na temat konopi, ich medycznego potencjału i możliwych zastosowań, warto zainteresować się różnymi kursami online, webinarami (czas trwania 1-2 dni).

Na koniec mała podpowiedź, konopnych szkoleń szukaj również na stronie www.medicana.pl oraz Fundacji Santa Herba (we wrześniu dostępne było szkolenie Innowacje w terapii konopnej).

Czy warto inwestować w konopną edukację?

grafika mężczyzna siedzący na książkach

Konopie, znane i stosowane przecież od wieków, od kilku lat przeżywają swoje odrodzenie. I chociaż dla wielu jest to wciąż temat kontrowersyjny, edukacja jest niezbędna, by móc obiektywnie ocenić potencjał tych roślin. I ogromne możliwości wykorzystania ich w wielu sektorach – medycznym, kosmetycznym, włókienniczym czy budowlanym. Stąd rosnąca na rynku oferta szkoleń i studiów o konopiach. Z pewnością są one niezbędne dla tych, którzy już pracują lub chcą pracować w obszarze konopnym. Mamy wiele badań, które pokazują obiecujące wyniki w zakresie wspomagania leczenia wielu jednostek chorobowych za pomocą medycznej marihuany. Powstają kliniki, które chcę przekazywać pacjentom rzetelną wiedzę o konopiach. Coraz więcej lekarzy i farmaceutów jest zainteresowanych włączaniem do leczenia kannabinoidów. Ale najpierw oni sami muszą ową wiedzę pozyskać, by nieść ją dalej w świat.

Popularność zdrowego stylu życia, odżywiania to także przestrzeń do zagospodarowania przez konopie. Nasiona konopi siewnych czy pozyskiwany z nich olej to Superfoods, wzbogacające dietę o wartościowe, naturalne składniki odżywcze. Rosnąca popularność kosmetyków naturalnych wykorzystuje cenne właściwości oleju z nasion i CBD, działających łagodząco, nawilżająco, regenerujące i przeciwzapalnie.

Domy powstające z wykorzystaniem betonu i drewna konopnego mogą stać się przyszłością sektora budownictwa. To ekologiczne i trwale rozwiązanie, zyskujące na popularności w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ale ostatnio też i w Polsce.

Zaś ubrania tworzone z konopnych tkanin to już nie przyszłość, a teraźniejszość. Bez problemu możemy dziś kupić konopne dresy, koszule czy garnitury. Te przewiewne, naturalne i trwałe elementy garderoby posłużą przez wiele lat. Dorosłym, jak i kilku pokoleniom maluchów – rynek bogaty jest też w konopne ubranka dla dzieci.

Rzetelna wiedza zawsze będzie poszukiwana

Ale by to wszystko, o czym piszemy powyżej, mogło się w ogóle wydarzyć i dziać dalej, potrzeba wiedzy dla tych, którzy już działają w konopnej branży. Potrzebna jest na także tym, którzy z zasady mówią konopiom „nie”. Dlatego należy jasno edukować w zakresie konopi siewnych (legalnych) i pokazywać również szkodliwe skutki mogące płynąć z używania konopi indyjskich (marihuana). Trzeba jednak też wiedzieć, że medyczna marihuana to owszem marihuana, ale ze sprawdzonych źródeł (specjalne, kontrolowane uprawy) i dostępna wyłącznie ze wskazania lekarskiego na receptę.

Pytanie, czy warto pójść na studia konopne, jest tym z rodzaju, czy lepiej studiować administrację czy biologię. To zależy. Czym się dana osoba interesuje, co chce robić. Każda branża ma swoje plusy i minusy. To, czy osiągnie się sukces, zależy w dużej mierze od włożonej w to pracy, wyczucia rynku i… szczęścia. Ale jedno jest pewne, zawsze warto mieć wiedzę.

Artykuł nie jest tekstem sponsorowanym.

Źródła

  1. www.cannabisstudies.nmu.edu
  2. www.ulu.edu.pl
  3. www.biologia.uwb.edu.pl
  4. https://santaherba.pl/konferencja-online-innowacje-w-terapii-konopnej/
  5. https://instytutzielarstwa.pl/zielarz-fitoterapeuta/
  6. https://medicana.pl/szkolenia/