Palenie z lufek i bongosów domowej roboty to praktyki, które cieszą się pewną popularnością, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Nie musi to dotyczyć nielegalnych aktywności – w ten sam sposób ludzie używają susz CBD. Stosują oni do tego celu różne materiały, które niestety nie zawsze są obojętne dla zdrowia. Wśród palaczy nastąpił nawet pewnego rodzaju rozłam. Część z nich uważa, że palenie z aluminium jest w porządku, a inni twierdzą, że niesie to ze sobą poważne skutki zdrowotne. Jak jest naprawdę?
Wykorzystanie folii aluminiowej
Podczas palenia z folii aluminiowej dochodzi do wydzielania się toksycznych substancji chemicznych, które mogą wpłynąć na nasze zdrowie w różny sposób. Przede wszystkim folia aluminiowa pod wpływem wysokiej temperatury może ulec rozkładowi i uwolnić szkodliwe związki chemiczne, takie jak tlenek glinu czy toksyczne sole fumaranowe. Te substancje mogą z kolei zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób układu nerwowego, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.
Dodatkowo, palenie z folii aluminiowej może prowadzić do inhalacji zanieczyszczonego dymu, co zwiększa ryzyko chorób płuc i układu oddechowego. Dym z palonej marihuany zawiera również wiele innych substancji, takich jak benzen czy aceton, które mogą wpływać na nasze zdrowie w różny sposób.
Wykorzystanie puszek aluminiowych
Wykorzystywanie puszek aluminiowych do palenia marihuany to jedna z praktyk, która niestety może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Pomimo tego, że korzystanie z puszek aluminiowych jest bardzo popularne wśród palaczy marihuany, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ryzyka, jakie towarzyszy temu sposobowi spożywania używki.
Głównym zagrożeniem związanym z paleniem z puszek aluminiowych jest to, że w wyniku nagrzania aluminiowej powierzchni dochodzi do uwolnienia różnego rodzaju substancji chemicznych. Farby, wewnętrzne folie, lakiery i pozostałości żywności na puszkach, pod wpływem wysokiej temperatury zmieniają się w szereg toksycznych substancji. Mogą to być benzen, toluen, ksylen i formaldehydy.
Substancje te po dostaniu się do organizmu palacza mogą wywołać objawy, takie jak:
- duszności,
- wymioty,
- zawroty i bóle głowy,
- problemy z prawidłowym widzeniem,
- problemy z koncentracją,
- problemy z utrzymaniem równowagi,
- palpitacje serca.
W dłuższym terminie przekładają się na nowotwory, choroby płuc czy serca. Palenie z aluminium może prowadzić także do powstawania tzw. popiołu aluminiowego, który następnie osadza się w płucach i jest szkodliwy dla układu oddechowego.
Srebrzyca wynikiem długotrwałego palenia ze srebra
Srebrzyca, zwana również argyrią, to rzadka choroba, która powstaje w wyniku długotrwałego narażenia na związki srebra. Choroba ta charakteryzuje się odkładaniem się srebra w tkankach ciała, co prowadzi do pojawienia się charakterystycznego niebiesko-szarego zabarwienia skóry, błon śluzowych i narządów wewnętrznych.
Kiedy cząsteczki srebra są wdychane wraz z dymem z palonego srebra, są one wchłaniane przez płuca i transportowane do różnych tkanek w organizmie. Tam mogą tworzyć nieodwracalne połączenia z melaniną, nieodwracalnie zmieniając barwę skóry i błon śluzowych.
Choć zazwyczaj srebrzyca jest jedynie kosmetycznym problemem, może wpłynąć na jakość życia i samoocenę osoby dotkniętej tym schorzeniem. W rzadkich i ciężkich przypadkach może powodować nie tylko zmianę koloru skóry i błon śluzowych, ale również zaburzenia neurologiczne, takie jak problemy z koordynacją ruchową, drgawki, dezorientację, a nawet utratę pamięci.
Plastik i guma – oczywiste zagrożenie
Z plastiku i gumy raczej nikt nie pali – zwyczajnie się one topią pod wpływem tak wysokiej temperatury. Gdyby jednak komuś przyszedł tak nierozsądny pomysł, to jest narażony na poważne konsekwencje zdrowotne. Podczas palenia z plastikowej lufki uwalniają się szkodliwe substancje chemiczne, w tym dioksyny, benzen, toluen, ksylen, furany i inne toksyczne związki organiczne. Te substancje mogą wpłynąć negatywnie na układ oddechowy i nerwowy, a także powodować problemy z sercem, układem hormonalnym i immunologicznym.
Plastikowe lufki są zazwyczaj wytwarzane z poliwęglanu, który może uwalniać bisfenol A (BPA) podczas podgrzewania. BPA jest związkiem chemicznym, który może prowadzić do problemów z układem hormonalnym i jest podejrzewany o powodowanie niektórych chorób, takich jak rak piersi, rak prostaty i choroby serca.
Wreszcie, palenie z plastikowej lufki może prowadzić do powstania szkodliwych gazów, takich jak cyjanowodór i chlorowodór. Wdychanie tych gazów może powodować bóle głowy, zawroty głowy, mdłości, wymioty i inne objawy.
Palenie z gumowych materiałów niesie analogiczne ryzyka, przy czym ich powierzchnia często pokrywana jest substancjami chemicznymi, które mają zapobiegać przywieraniu. Te również mogą wydzielać się w trakcie palenia i także powodować niekorzystne konsekwencje zdrowotne.
Drewno również nie jest najlepszym pomysłem
Palenie z drewna również może być szkodliwe dla zdrowia – z tych samych powodów. Podczas spalania drewna mogą uwalniać się szkodliwe substancje, zwłaszcza gdy jest ono zanieczyszczone lub pokryte lakierem. Drewno może być dodatkowo zanieczyszczone pleśnią. Wszystkie te substancje prowadzą do rozwoju nowotworów, chorób układu oddechowego (astma; przewlekła obturacyjna choroba płuc; rak płuc), problemów z sercem, układem hormonalnym i nerwowym.
Źródła
- Lione, A., et al. „Aluminium concentration in lung tissue from smokers and nonsmokers.” Environmental Health Perspectives 107.4 (1999): 271-276.
- Park, Eun-Jung, et al. „Toxicity of aluminum oxide nanoparticles in rat lungs.” Toxicology 279.1-3 (2011): 67-73.
- Yokel, Robert A. „Exposure to aluminium from cooking utensils and pans and its effects on humans.” Food and Chemical Toxicology 46.12 (2008): 4109-4114.
- Gawkrodger, David J., and Mary M. McEvoy. „Argyria: report of a case and review of the literature.” Journal of the American Academy of Dermatology 43.2 (2000): 1042-1046.
- Kim, Sung-Jae, et al. „Argyria and argyrosis: a review.” International Journal of Dermatology 49.9 (2010): 1029-1036.
- Komericki, Peter, et al. „Accidental ingestion of silver nitrate resulting in generalized argyria.” Journal of the American Academy of Dermatology 60.5 (2009): 863-868.
- Breivik, K., Armitage, J. M., Wania, F., & Jones, K. C. (2007). „Tracking the global distribution of persistent organic pollutants accounting for e-waste exports to developing regions.” Environmental science & technology, 41(15), 5530-5536.
- Jönsson, B. A., Lindberg, P., & Malmqvist, E. (2014). „Smoke toxicity of contemporary materials: A literature review.” Fire safety journal, 63, 13-22.
- Stapleton, H. M., Sharma, S., Getzinger, G., Ferguson, P. L., Gabrielsson, P., & Webster, T. F. (2014). „Blum A. Pharmaceuticals and personal care products in the environment: what are the big questions?” Environmental health perspectives, 122(3), 213-220.
- Ward, E. M., Schulte, P. A., Grajewski, B., et al. (2010). „Wood dust exposure and the risk of upper aerodigestive and respiratory cancers in male Finnish workers.” Occupational and environmental medicine, 67(12), 804-809.
- Wilson, J. G., Kingham, S., Pearce, J., & Sturman, A. P. (2011). „A review of intraurban variations in particulate air pollution: implications for epidemiological research.” Atmospheric environment, 45(16), 3113-3125.
- Yao, Y., Li, L., Huang, L., Liu, Y., & Yang, Y. (2019). „Exposure to diisononyl phthalate (DINP) aggravates allergic asthma by activating NF-κB pathway.” Environmental pollution, 247, 741-750.