Pierogi z farszem z nasionami, konopny koktajl, pyszna kanapka z konopnym pesto i granatem czy masło z dodatkiem konopi – brzmi ciekawie? Możliwe, że menu z konopnymi potrawami niedługo będzie czymś oczywistym w wielu lokalach na całym świecie. Na fali rosnącej popularności konopnej superżywności pojawiły się już pierwsze kursy gotowania z konopiami, prowadzone przez profesjonalne szkoły kulinarne!

Konopie to bogactwo dobroczynnych składników odżywczych i nowych smaków

Dania z konopi były jedzone już w starożytności! Niepozorne nasiona to skarbnica wielu witamin, minerałów, białka czy dobrych kwasów omega. Zatem nie dziwi fakt, że rośliny te wykorzystywane były do przyrządzania dań (z nasion uzyskamy mąkę i olej konopny). W dawnej Polsce królowały np. zupa siemieniotka oraz łochdziaki (pierożki z farszem z nasionami konopi).

A dzisiaj? Dzisiaj również docenia się walory smakowe i odżywcze konopi. Warto przypomnieć, że konopie (zarówno siewne, jak i indyjskie) zawierają kannabinoidy, flawonoidy oraz terpeny. Synergia wszystkich tych związków decyduje o działaniu oraz walorach smakowych tych roślin, a tym samym potraw przygotowywanych z ich dodatkiem. Możliwe jest także gotowanie z wykorzystaniem THC, szczególnie korzystne dla pacjentów medycznej marihuany – chodzi wówczas o uzyskanie konkretnego efektu leczniczego, bez palenia lub waporyzacji suszu. Wówczas korzysta się z odmian o większym poziomie psychoaktywnego THC, a żywność taką nazywamy potocznie edibles.

Ale nie zawsze chodzi o uzyskanie efektu leczniczego czy haju w tworzonych daniach.

Wielu konsumentów szuka nowych smaków, wartości odżywczych, naturalnych składników. Tu mowa o konopnym Superfood, czyli produktach zdrowych, nieprzetworzonych. Już dodanie łyżeczki nasion konopnych (z konopi siewnych) do porannej owsianki czy koktajlu robi wiele dobrego dla organizmu.

Kursy gotowania z udziałem konopi

sloik z suszem konopnym

W dobie wciąż poszerzającego się wachlarza najrozmaitszych programów kulinarnych dla każdego, miłośnicy konopi również znajdą coś dla siebie. Wcale nie jest trudne znalezienie dziś warsztatów i kursów, gdzie można nauczyć się gotować z wykorzystaniem konopi.

Co mamy na świecie?

American Culinary Federation

ACF (Amerykańska Federacja Kulinarna) jest liderem w oferowaniu wszelkich działań edukacyjnych, warsztatów, szkoleń i programów mających na celu rozwój zawodowy szefów kuchni. Organizacja ta dostrzegła zainteresowanie wykorzystaniem kannabinoidów (THC-CBD, ale też i innych) w produktach spożywczych i napojach. W zależności od danego stanu mamy inne przepisy i możliwość stosowania konopi (marihuany), ale temat ten jest na tyle aktualny i przyszłościowy, że organizowane są kursy z zakresu wykorzystania potencjału konopi w menu restauracyjnym. Mają one dać szefom kuchni wiedzę, jak obchodzić się z konopiami w kuchni i bezpiecznie je serwować.

We współpracy z ww. organizacją powstał kurs (Specialized Certificate in Culinary Cannabis and Edibles), który obejmuje następujące zagadnienia:

  • Anatomia roślin
  • Przechowywanie i gotowanie
  • Koncentraty i ekstrakty
  • System endokannabinoidowy
  • Terpeny
  • Działanie
  • Bezpieczeństwo

Niagara Falls Culinary Institute

kobieta wąchająca susz konopny
Nathan Koscielski szef kuchni
https://www.facebook.com/nfculinary/

Tej wiosny rozpoczął się, w ww. instytucie, kurs gotowania z wykorzystaniem konopi. Studenci poznają m.in. sposoby ekstrakcji, bezpieczeństwo stosowania poszczególnych kannabinoidów itd.

 

Co ważne, kursanci zdobywają wiedzę całościową na temat konopi i zawartych w nich związkach, mowa tu również o terpenach, które mogą realnie wpływać na smak tworzonej potrawy. Zatem dobór odpowiedniej odmiany konopi będzie miał kluczowe znaczenie w końcowym smaku danej potrawy.

 

Jak mówi nauczyciel kursu, szef kuchni Nathan Koscielski:

„Jeśli zamierzam zrobić tartę limoncello, uczę studentów, że należy użyć cytrusowego szczepu haze”

Prawo federalne wymusza, by kursy w USA prowadzone były jedynie na federalnie legalnych konopiach – zawierających mniej niż 0,3% THC. Jak jednak podkreśla Kościelski, w kuchni konopnej nie zawsze chodzi o uzyskanie haju. Naturalne terpeny obecne w konopiach indyjskich mogą zapewnić unikalne profile smakowe, umożliwiając szefom kuchni nadawanie potrawom smaków nieznanych osobom, które nie palą marihuany

Kurs obecnie prowadzony ma charakter wykładów, ale w planach instytut ma poszerzenie oferty o zajęcia praktyczne z obszaru tworzenia ekstraktów, naparów czy koncentratów z konopi. Celem opisywanego kursu jest umożliwienie studentom zdobycie wiedzy, która pomoże im zdać, wspomniany już, egzamin American Culinary Federation (ACF) Specialization Certificate in Culinary Cannabis and Edibles.

Konopne kursy i warsztaty również w Polsce

konopne nasiona

Na naszym podwórku także znajdziemy warsztaty pokazujące, co pysznego możemy przyrządzić z konopi. Czy warto ukończyć konopny kurs kulinarny? Tak, jeżeli jesteś pasjonatem tej rośliny lub masz własny lokal gastronomiczny i chcesz poszerzyć swoją ofertę. O ile dorzucenie garści nasion konopnych do jogurtu nie wymaga certyfikatu ukończenia kursu :-), już przygotowanie bardziej skomplikowanych dań, wiedza na temat temperatury, w jakiej należy obrabiać konopie, czy można podgrzewać olej konopny itd. jest potrzebna. Najważniejsze informacje znajdziesz też na naszej stronie!

Jeżeli szukacie porcji wiedzy warto zajrzeć na profil smiling spoon. Jego założycielka, Małgorzata Szakuła organizuje warsztaty kulinarne z konopiami w roli głównej (najbliższe „Konopie w kuchni” dla właścicieli małej gastronomii 22-23.08). Celem szkolenia jest przygotowanie uczestników do wdrożenia produktów konopnych do menu, nauka sposobów przetwarzania konopi, komponowania z nich dań, zapoznanie się z właściwościami i składnikami odżywczymi zawartymi w konopiach. Uczestnicy poznają w teorii i praktyce pojęcia dekarboksylacji i infuzji, a także kulinarne możliwości zastosowania liści, kwiatostanów, nasion oraz oleju konopnego.

Dla zainteresowanych dodamy, że pani Małgorzata wydała również pierwszą w Polsce książkę kucharską „Konopie i marihuana w kuchni”, znajdziecie tam, poza przepisami, również solidną porcję cennej wiedzy.

Zajrzyj też na hemplo.pl!

Szukasz przepisów na konopne dania? Zajrzyj też do naszego konopnego Kącika Kulinarnego. Warto włączyć konopie do swojej codziennej diety. To łatwy sposób na urozmaicenie dań i dostarczenie cennych składników odżywczych. A jeżeli marzy się wam zostanie mistrzem w konopnym gotowaniu, warto zainteresować się odpowiednimi warsztatami i kursami.

Źródła

  1. https://merryjane.com/news/culinary-schools-are-starting-to-teach-cannabis-cooking-classes
  2. https://trichomeinstitute.com/courses/cooking-with-cannabis/
  3. https://www.acfchefs.org/ACF/Education/Specialized_Certificates/CulinaryCannabis/ACF/Education/ProDev/Specialized_Certificates/Cannabis/default.aspx?hkey=6e0e1279-b944-4ae3-bb0c-51968f4b7692
  4. https://wearechefs.com/cookingwithcannabis/
  5. https://smilingspoon.pl/warsztaty-konopie-w-kuchni/
  6. https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/wyszukiwarka/uslugi/podglad?id=1851049