Trend powrotu do tego co naturalne, również w obszarze odzieżowym, to duża szansa dla konopi. Rośliny te od wieków towarzyszyły ludziom, m.in. jako materiał czy pożywienie. Producenci ubrań i akcesoriów coraz częściej zaczynają wykorzystywać potencjał konopi. Pisaliśmy już o konopnych plecakach i butach. Teraz przyglądamy się konopnej ofercie dla dzieci. Sprawdź, w czym mogą wybierać rodzice maluchów.

Artykuł nie jest tekstem sponsorowanym, autorka sama dokonała wyboru opisanych modeli ubrań oraz firm. Na zdjęciu wyróżniającym – konopne body dziecięce firmy Cannafly.

Zalety tkaniny konopnej

Tkaniny wytwarzane z konopnych włókien nie są niczym nowym. Ubrania z nich nosili już nasi przodkowie. Dzisiaj konopie siewne przeżywają renesans, w wielu wymiarach. Podczas jednych z targów konopnych mieliśmy okazję przyjrzeć się konopnym ubraniom, bluzom, spodniom, kombinezonom. Surowe w swojej formie, ale piękne, w różnych kolorach, chociaż często pozostawione w neutralnej, naturalnej barwie beżu.

Jak czytamy w pracy „Konopie siewne (Cannabis sativa L.) – wartościowa roślina użytkowa i lecznicza” tkanina konopna, obok lnianej, jest doceniana za swoje cenne właściwości:

„Odzież z włókien lnianych i konopnych, poprzez wysoką higroskopijność, przyjemną strukturę, dobrą przewiewność oraz brak skłonności do gromadzenia ładunków elektrostatycznych, zapewnia wysoki komfort użytkowania. Wyroby z włókien lnianych i konopnych tworzą unikalny mikroklimat dla skóry (…)
Odzież lniana i konopna zapobiega występowaniu stresu oksydacyjnego. U osób śpiących w bieliźnie pościelowej z włókien tych roślin obserwuje się znaczny spadek temperatury ciała oraz wzrost poziomu immunoglobuliny A, w porównaniu z osobami śpiącymi w pościeli z włókien poliestrowych. Oznacza to, że w pościeli z włókien naturalnych organizm człowieka szybciej odnawia się, a sen jest głębszy. Wyroby z lnu i konopi o zwartej strukturze stanowią skuteczną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, dzięki zawartości lignin, które są ich naturalnym absorbentem. Włókna te odznaczają się właściwościami przeciwalergicznymi i zdrowotnymi, dzięki zawartych w nich substancjach przeciwutleniających”

Dlatego, biorąc po uwagę opisane właściwości, nie dziwi fakt, że i producenci ubrań dla dzieci zaczęli myśleć o konopnej tkaninie. Przewiewna, o profilu antybakteryjnym, antyalergicznym, odprowadzająca wilgoć, stanowiąca ochronę przed promieniowaniem UV stała się cenną alternatywą dla innych włókien. Co warto jeszcze podkreślić, do uprawy konopi używa się dużo mniej wody niż np. do uprawy bawełny, co sprawia, że aspekt surowca przyjaznego środowisku mocno działa na plus konopnych ubrań. I fakt ten ma istotne znaczenie dla coraz większej grupy odbiorców.

Konopne ubrania dla dzieci – przegląd sklepowej oferty

Wiele mam szuka dla swoich dzieci ubrań z naturalnych surowców. W przypadku tkaniny konopnej nie bez znaczenia pozostaje jej hipoalergiczność. Dlatego przedstawiamy dziś wybrane modele ubranek konopnych dla maluchów i starszaków. Jest w czym wybierać, zarówno od względem kroju, jak i kolorystyki. Jeszcze jedna informacja, bardzo istotna:

Ubrania wykonane z konopnych włókien są trwałe, z każdym praniem robią się coraz bardziej miękkie. Niech więc nie zniechęci Cię lekko surowa w dotyku faktura materiału przy pierwszym kontakcie z konopnymi ubraniami.

Jedna z polskich marek – CannaFly – stawia na ubrania wysokiej jakości, tworzone właśnie w 100% z konopi. I musimy przyznać, że oferta tej firmy jest bogata, bardzo estetyczna, funkcjonalna. Ciekawe fasony i stonowana kolorystyka w naturalnych, ciepłych barwach przykuwają uwagę.

Co znajdziesz w ofercie dla chłopców i dziewczynek:

 • body,
 • piżamki,
 • bluzy,
 • spodenki,
 • opaski na głowę,
 • bluzki,
 • sukienki,
 • sweterki,
 • tuniki,
 • czapeczki.

A także akcesoria typu koce, otulacze, apaszki czy zawieszki do smoczków. Ceny nie należą do najniższych (np. sukienka 239 zł, piżamka 279 zł), ale warto zainwestować w dobrej jakości ubrania, które posłużą długi czas i nie ulegną zniszczeniu czy zdeformowaniu podczas częstego prania. Stawiasz na ekologię? Ta oferta jest dla Ciebie.

W innym sklepie (www.marsala-butik.pl) wypatrzyliśmy ładne bluzy i koszulki z dodatkiem konopi (bawełna + 15% konopie). Podoba się nam stonowana kolorystyka produktów, co powoduje, że ubrania te można łączyć z innymi, również wzorzystymi, i całość wygląda estetycznie i elegancko. Ceny odpowiednio bluza 179 zł, koszulka 119 zł.

Kolejna polska marka – MamaZen – ma w swojej ofercie wiele ciekawych modeli z przyjaznych tkanin, w tym również konopnych (55% konopie, 45% bawełna organiczna). Znajdziemy u nich ubrania (marka ManyMonths ECO Hempies) dla maluszków, jak i starszych dzieci. Proste i funkcjonale modele spodobają się wielu mamom. Można wybierać w kolorach: beż, róż, granat, brzoskwinia, zieleń i inne. Ceny w przedziale 139-169 zł.

Opinie rodziców

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule – czy mamy polubią konopne ubrania dla dzieci – wydaje się być oczywista. Minusem może być jednak cena konopnych ubranek, mając na uwadze, że dzieci z nich szybko wyrastają. Ale pamiętajmy, że za taką cenę mamy jakość, cenne właściwości i pewność, że nawet po wielu praniach ubrania zachowają kształt, kolor i posłużą dziecku przez długie miesiące – a jeżeli ubranka będzie nosiło kilka pokoleń dzieci – nawet lata.

Źródła

 1. www.cannafly.pl
 2. www.marsala-butik.pl
 3. www.mamazen.pl
 4. Ryszard Kaniewski, Irena Pniewska, Andrzej Kubacki, Małgorzata Strzelczyk, Magdalena Chudy, Grzegorz Oleszak, (2017) Konopie siewne (Cannabis sativa L.) – wartościowa roślina użytkowa i lecznicza. Postępy Fitoterapii. 18. 10.25121/PF.2017.16.2.139.