Dbałość o higienę intymną jest dzisiaj czymś tak oczywistym, jak codzienne mycie zębów. Konopie ze swoimi cennymi prozdrowotnymi właściwościami znajdują miejsce również w obszarze dbałości o strefy intymne. Jak możesz wykorzystać konopie w tym zakresie? W artykule znajdziesz przegląd dobrych produktów do higieny intymnej i garść informacji o działaniu samych konopi i związków z nich pozyskiwanych.

Jak dbać o zdrowie intymne?

Dbanie o zdrowie intymne, pielęgnację stref intymnych już dawno przestało być tematem tabu. Stosowanie odpowiednich dla tego obszaru preparatów, bogatych w łagodne, ale skuteczne związki, to gwarancja komfortu i zdrowia. Nie unikniemy dzięki konopiom wielu infekcji intymnych, ponieważ wpływa na to szereg czynników, dieta, stres, współistniejące choroby czy też okres ciąży. Ale warto włączyć konopne ekstrakty do codziennej pielęgnacji.

Mówi się o zdrowiu intymnym głównie w kontekście kobiet, ale temat ten dotyczy również mężczyzn. Nie należy myć okolic intymnych tradycyjnym żelem pod prysznic. Podrażnia to skórę, narusza prawidłowe pH, niekorzystnie wpływa na florę bakteryjną.

Wśród najczęstszych infekcji intymnych wymienia się grzybicę narządów płciowych, powodującą świąd, pieczenie itp. Za infekcje intymne odpowiadają drożdżaki, bakterie czy pierwotniaki (rzęsistek pochwowy). Często odczuwany jest na co dzień po prostu dyskomfort, podrażnienie czy zaczerwienienie, spowodowane np. niewłaściwym środkiem do mycia okolic intymnych. Co więcej, brak higieny jak i jej nadmiar może powodować większą podatność na infekcje. Sprzyjają im również: ciąża, cukrzyca czy stres.

Po co nam specjalne płyny do higieny intymnej?

Część osób uważa, że odpowiednia do higieny stref intymnych jest po prostu woda. Czysta woda będzie zdecydowanie bardziej korzystna niż agresywne środki zawarte w tradycyjnych żelach pod prysznic. Aby prawidłowo zadbać o zdrowie intymne warto stosować specjalistyczne płyny do higieny intymnej. Dlaczego?

  • Mają odpowiedni poziom pH,
  • Nie zawierają barwników, alkoholu, parabenów, sztucznych substancji zapachowych itp.
  • Zawierają kwas mlekowy, substancje łagodzące, regenerujące itp.

„Jeszcze nie tak dawno jedyną funkcją preparatów do mycia było oczyszczanie skóry. Jednak oczekiwania konsumentów spowodowały rozwój rynku kosmetycznego i obecnie produkty wykazują także właściwości pielęgnacyjne. W przypadku produktów do higieny intymnej jest to istotne, ponieważ odpowiednie składniki aktywne mogą pozytywnie wpłynąć na florę bakteryjną okolic intymnych, zmniejszyć podrażnienie, świąd czy niwelować nieprzyjemny zapach wydzielin ciała. Preparaty do higieny intymnej mogą więc poprawić komfort życia. Obecność poprawnie dobranych substancji aktywnych korzystnie wpływa też na właściwości dermatologiczne preparatu”

Kosmetyki do higieny intymnej – Beata W. Domagalska, Świat Przemysłu Kosmetycznego 1/2020

Konopie wspomagają zdrowie intymne

Konopie to rośliny niezwykłe. Zawierają ogrom cennych związków, które wykazują działanie prozdrowotne. Dla kosmetologii szczególnie cenny jest olej konopny, pozyskiwany z nasion konopi siewnych. Co w nim takiego wyjątkowego? Wiele: witaminy (np. wit. E), minerały, dobre kwasy, fosfolipidy i inne. Olej konopny m.in.:

  • nawilża i regeneruje skórę,
  • zmniejsza zaczerwienienia,
  • zmniejsza świąd,
  • łagodzi stany zapalne.

Właściwości te wykorzystywane są m.in. w produktach do pielęgnacji intymnej, zapewniają skuteczne, bezpieczne i delikatne działanie. Ekstrakt z nasion konopi nawilża, zapobiega utracie wody z naskórka, poprawia odporność skóry wrażliwej.

Na drogeryjnych półkach znajdziemy duży wybór płynów, żeli do higieny intymnej. Warto po nie sięgać, preparaty te dedykowane są przede wszystkim kobietom, ale mamy też emulsje dla mężczyzn. Pojawiają się również preparaty zawierające hydrolat z konopi (esencję np. z liści konopi siewnych).

W czym można wybierać? Poniżej kilka propozycji:

Podsumowanie

podpaski konopne Cleanic
Podpaski konopne – materiały firmy Cleanic

Zastosowanie konopi jest coraz szersze, pozyskiwane z nich kannabinoidy, hydrolat czy olej konopny stanowią składniki wielu preparatów. Emulsje do higieny intymnej z ekstraktami konopnymi są dzisiaj dostępne w większości aptek i drogerii. Na koniec, w zakresie zdrowia intymnego, warto wspomnieć również o pojawiających się na rynku prezerwatywach konopnych oraz podpaskach tworzonych z włókien konopnych.

Pamiętaj:

Płyny do higieny intymnej wspierają codzienną pielęgnacje, w przypadku infekcji grzybiczych/bakteryjnych lekarz (np. dermatolog-wenerolog, ginekolog) wdraża odpowiednie leczenie.

Źródła

  1. Kosmetyki do higieny intymnej – Beata W. Domagalska, Świat Przemysłu Kosmetycznego 1/2020
  2. Materiały drogerii i aptek internetowych