Żywność konopna coraz częściej gości na sklepowych półkach oraz w naszych kuchniach. I słusznie. Ilość dobroczynnych składników znajdujących się w konopiach może zadziwić. Ich wpływ na organizm jest udowodniony, dlatego warto włączyć produkty konopne do codziennej diety. Jednym z nich są nasiona konopi. Sprawdź, jakie mają właściwości i jak mogą wspomóc proces odchudzania.

Rodzaje nasion konopi

Nasiona pozyskiwane z konopi dzielimy na:

 • Nasiona konopi siewnych – otrzymywane z legalnych konopi siewnych – mogą być wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Są bogate w odżywcze składniki, mające dobroczynny wpływ na organizm.

Nasiona konopi siewnych zaliczamy do Superfoods, czyli naturalnych produktów – o doskonałych właściwościach odżywczych.
Nasiona te znajdziemy w postaci: łuskanej (miękkie – białe), niełuskane (w łupinkach – brązowe). Czasem można znaleźć mielone nasiona konopi siewnych.

 • Nasiona konopi indyjskich – pozyskiwane z konopi indyjskich. Ten gatunek konopi, zgodnie z obwiązującym prawem, jest nielegalny. Nasiona same w sobie, według dostępnych informacji, nie wykazują potencjału psychoaktywnego. Ale już wykiełkowane, czy wyhodowane z nich konopie tak. Nasiona konopi indyjskich, by obejść przepisy, sprzedawane są jako nasiona kolekcjonerskie.

Które nasiona przeznaczone są do spożycia?

Jeść możemy, i nawet powinniśmy, nasiona konopi siewnych – bogactwo składników w nich zawartych jest ogromne. Dlatego, jeżeli myślisz o zmodyfikowaniu codziennej diety, wprowadź do niej cenne składniki i minerały.

Co zawierają nasiona konopi

Składniki odżywcze w nasionach – co zawierają?

Aby móc powiedzieć o jakimś produkcie, że to superfood, musi on spełniać szereg warunków – nie może być przetworzony, musi być bogaty w witaminy i minerały, mieć udowodnione, korzystne działanie na ludzki organizm.

Takie właśnie są nasiona konopi siewnych – są smaczne, mają lekko orzechowy smak.

Co się w nich kryje?

 • białko roślinne,
 • błonnik pokarmowy,
 • witaminy – np. E, A, K, z grupy B,
 • składniki mineralne – np. cynk, magnez, fosfor, żelazo, potas,
 • dobre kwasy tłuszczowe – np. omega 3, omega 6 w idealnych proporcjach.

Zamiast suplementować się garścią aptecznych, kolorowych tabletek, może warto skorzystać z tego, co oferuje nam natura? Zawierają jedynie nieznaczne ilości soli i cukru.

Ich cennym składnikiem jest białko – więcej znajdziemy go w nasionach łuskanych. Za to kolejny pożądany składnik czyli błonnik, w większej ilości występuje w nasionach niełuskanych.

Porównaj:

 1. NASIONA KONOPI ŁUSKANE – składniki odżywcze w 100 g
 • Węglowodany 7,6 g
 • Białka – 33,8 g
 • Tłuszcze 45,1 g
 • Minerały 5,6 g
 • Woda 6,8 g
 • Błonnik 1,1 g

2. NASIONA KONOPI NIEŁUSKANE – składniki odżywcze w 100 g

 • Węglowodany – 24g
 • Białka – 21g
 • Tłuszcze – 30g
 • Minerały – 4g
 • Woda – 5,7g
 • Błonnik – 13g
 • Sód – 0,005 g
 • Witaminy – 0,014 g
Dlaczego nasiona konopi odchudzają

Co w sobie mają, że odchudzają? Działanie i właściwości odchudzające

Na początek należy podkreślić oczywistość – bez aktywności fizycznej (choćby najmniejszej typu spacery), bez sensownej, czyli zdrowej diety, bez podjadania nie zgubimy ani kilograma. Same nasiona konopi zawierają składniki, które mogą wspomóc proces odchudzania.

Jakie składniki pomogą w walce z nadprogramowymi kilogramami?

 • Białko i aminokwasy – nasiona zawierają komplet potrzebnych organizmowi aminokwasów, nawet takich, których organizm sam nie potrafi wytworzyć. Białko pozwala na utrzymanie poziomu cukru na prawidłowym poziomie, co z kolei przekłada się finalnie na mniejszą ochotę na słodycze i inne kaloryczne produkty.
 • Błonnik – duża zawartość błonnika ma zbawienny wpływ na nasze jelita, pomaga usuwać z nich toksyny, reguluje pracę jelit, oczyszcza jelito grube. Niełuskane nasiona zawierają duże ilości błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego – ten pierwszy tworzy masę wypełniającą żołądek, co powoduje uczucie sytości. Nierozpuszczalny wymiata z układu pokarmowego toksyny, resztki, itp.
 • Kwas GLA (kwas gamma-linolowy)– związek ten ma wspomagać redukcję masy ciała oraz zapobiegać efektowi jo-jo. Hamuje apetyt, a co za tym idzie, zmniejsza przybieranie na wadze.
 • Kwasy omega 3 wpływają na metabolizm, przemianę materii – w połączeniu z kwasami omega 6 tworzą duet wspomagający gubienie kilogramów.

Wszystkie składniki są trawione przez organizm powoli, co sprawia, że poziom energii jest na stałym poziomie, organizm ma wystarczająco mocy, by działać. Za przybieranie na wadze najczęściej odpowiada podjadanie, składniki nasion konopi eliminują ten problem.

koktajl konopny

Nasiona konopi mają realny wpływ na metabolizm. Należy wspomnieć, że przecież konopie, w tym nasiona, to bogactwo kannabinoidów, np. CBD czy THCV, które wpływają na przemianę materii. Kannabinoidy oddziałują na receptory CB1/CB2 (układu endokannabinoidowego), który odpowiada za takie stany czy reakcje organizmu – jak sen, apetyt, motywacja.

Nasiona konopne i ich przetwory są cenione ze względu na wartość odżywczą. Dostarczają do 25% pełnowartościowego białka o wysokiej wartości biologicznej i strawności. Na tle żywności pochodzenia roślinnego składem aminokwasowym ustępują praktycznie tylko soi. Najważniejszymi aminokwasami w nasionach konopi są: arginina, leucyna, izoleucyna, fenyloalanina, lizyna, metionina, treonina, tryptofan, walina. Są także dobrym źródłem fosforu, potasu, magnezu, wapnia, żelaza i witaminy E oraz błonnika. Według różnych źródeł frakcja tłuszczowa nasion sięga 30–40%, z czego do 90% stanowią niezbędne wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Największy udział procentowy przypada na kwas linolowy, alfa-linolenowy oraz kwasy gamma-linolenowy i stearydynowy. Stosunek kwasów tłuszczowych z rodziny n-6 i n-3 jest przy tym bardzo korzystny (pomiędzy 2:1 a 3:1).

Konopie i CBD: superżywność czy lek? WSPÓŁCZESNA DIETETYKA, MAJ 2019

Jak przyrządzać nasiona do jedzenia?

Zazwyczaj znajdziemy je w sklepach w postaci łuskanej i niełuskanej.

Spożywać je można:

 • na surowo – jako dodatek do jogurtów, musli, owsianek, koktajli, do posypania kanapek, itp.
 • samodzielnie w formie przekąski (np. uprażone),
 • jako dodatek do wypieków (ciastek, babeczek, pieczywa, itp.)

Lekko orzechowy posmak to ciekawe, smakowe urozmaicenie codziennych posiłków.

Odchudzający koktajl – przepis

koktajl odchudzający z nasionami konopi

Przepisów na koktajl znajdziemy w sieci wiele. Każdy z nas może samodzielnie łączyć nasiona konopne z ulubionymi warzywami czy owocami.

Przedstawiamy, jako przykład, przepis na smaczny koktajl – sprawdziliśmy.

Koktajl z bananem, grejpfrutem, imbirem i nasionami konopi

Składniki:

1 różowy grejpfrut
1 dojrzały banan 
1 łyżka surowego oleju kokosowego

3/4 kubka mleka sojowego 
1/3 łyżeczki imbiru w proszku
1 łyżka łuskanego ziarna konopi (lub białka konopnego) 
1 łyżka mielonego siemienia lnianego lub nasion chia (opcjonalnie)


Całość miksujemy i pijemy.

Przepis z: https://zielonekoktajle.blogspot.com

Niepozorne nasiona konopi siewnych – małe ziarenka – zawierają cały wachlarz dobroczynnych składników. Utrzymują odpowiedni poziom energii organizmu, regulują metabolizm, korzystnie oddziałują na przewód pokarmowy. Dzięki tym właściwościom skutecznie mogą pomóc nam w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała lub zgubieniu zbędnych kilogramów. Oczywiście przy odpowiednim poziomie aktywności fizycznej i zdrowej diecie.