Żylaki są częstym problemem. Stanowią problem nie tylko estetyczny, ale też i medyczny, mogą prowadzić do groźnych komplikacji. Poza standardową terapią szuka się alternatywnych związków, mogących pomóc w leczeniu dolegliwości. Jak mogą pomóc konopie i cenne związki w nich zawarte? Odpowiadamy na to pytanie w opracowaniu.

Czym są żylaki?

Co trzeba wiedzieć? Żylaki, poza aspektem estetycznym, są groźną chorobą, mogącą prowadzić do przewlekłej niewydolności żylnej.

Żylaki to częste schorzenie, odpowiadają za nie głównie czynniki genetyczne, ale też ciążą, stojąca praca czy otyłość.

W żyłach znajdują się zastawki, które powodują, że krew płynie tylko w jednym kierunku, bez możliwości cofania się. Żylaki to wydłużenie i poszerzenie żył uzyskujących kręty przebieg. Szczególnie podatne na tworzenie się żylaków są żyły kończyn dolnych.

żylaki-infografika
OPRACOWANIE WŁASNE HEMPLO

Poniższy fragment publikacji mówi o tym, że żylaki to nie tylko problem kosmetyczny:

zylaki-zastawki
obraz z: Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, Henryk Marona, Agnieszka Kornobis

„Żylaki kończyn dolnych należą do klinicznych objawów przewlekłej choroby żylnej (PChŻ, ang. chronic venous disease, CVD). Opisuje się je jako rozszerzone, wydłużone żyły o krętym przebiegu. Żyły powierzchowne objęte tym schorzeniem są widoczne przez skórę w kształcie przypominającym sznur
i tworzą wyczuwalne uwypuklenia. Często towarzyszą im inne dolegliwości, takie jak obrzęk nogi i stopy, swędzenie, pieczenie, mrowienie, bolesność, uczucie ciężkości nóg, kurcze mięśni. Poważnym problemem związanym z niewydolnością żylną są także zmiany troficzne skóry nóg, obejmujące przebarwienia, stwardnienie tłuszczowe i owrzodzenia. Jakkolwiek żylaki są problemem, który początkowo zwraca uwagę ze względów estetycznych, należy podkreślić, że mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet do śmierci”

Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, Henryk Marona, Agnieszka Kornobis

Wśród przyczyn powstawania żylaków wymienia się: uwarunkowania genetyczne, płeć (częściej kobiety), wiek, rodzaj wykonywanej pracy (stojąca, siedząca), przebyta zakrzepica naczyń żylnych czy ciąża. Do rozwoju żylaków może przyczynić się również niewłaściwa dieta (uboga w błonnik) oraz noszenie ciasnej odzieży – typu rajstop itp. Niektóre publikacje wspominają o takich czynnikach podnoszących ryzyko pojawienia się żylaków, jak choroby (np. cukrzyca, nadciśnienie), palenie papierosów czy stosowanie doustnej antykoncepcji – wymaga to jednak potwierdzenia w kolejnych badaniach.

Choroba ma charakter przewlekły, nawrotowy. Najczęściej stosowanymi metodami leczenia są:

  • metoda uciskowa – noszenie pończoch uciskowych,
  • skleroterapia – wstrzykiwanie specjalnych substancji do żył w celu zamknięcia światła naczynia,
  • leczenie chirugiczne /flebektomia/ – usunięcie żyły,
  • leczenie wewnątrznaczyniowe – do naczynia wprowadza się cewnik,
  • farmakoterapia – preparaty roślinne (bioflawonoidy), np. hesperydyna, rutyna, a także syntetyczne substancje, np. rybenozyd, dobesylan wapnia.

Jak konopie mogą pomagać w leczeniu żylaków

Związki pozyskiwane z konopi wykazują szeroki profil działania. Nie wyleczą przyczyny powstawania żylaków, ale mogą złagodzić objawy i poprawić samopoczucie chorego.

CBD

W przypadku żylaków szczególnie pomocny może być profil przeciwbólowy CBD, a także jego działanie poprawiające jakość snu. Pacjenci z zaawansowaną postacią żylaków mogą doświadczać bólu kończyn, a przez to mieć problemy ze snem. Oczywiście, najlepiej wcześniej zasięgnąć opinii lekarza (flebologa), czy można wdrożyć taki preparat do leczenia.

Co jeszcze mogą zaoferować konopie w tym zakresie?

Olej konopny na żylaki

Konopie to nie tylko kannabinoidy. Z nasion konopi siewnych pozyskuje się cenny olej konopny. Zawiera on bogactwo witamin, kwasów omega czy minerałów. Taka dobroczynna mieszanka może z powodzeniem być wykorzystana we wspomaganiu leczenia żylaków.

Jak działa olej konopny:

  • łagodzi świąd,
  • łagodzi zaczerwienienia, obrzęki,
  • regeneruje skórę,
  • zmniejsza tzw. „pajączki”.

Olej konopny można spożywać, a także stosowany jest jako składnik kosmetyków – kremów, maści, żeli.

Jakie cenne związki zawiera olej konopny?

„Witamina A podobnie jak witamina E działa antyoksydacyjnie na skórę oraz pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, co przyczynia się do zwiększenia jędrności i elastyczności skóry. Dzięki niej naskórek szybciej się regeneruje, a także poprawia się jego nawilżenie. Natomiast działanie witaminy K odpowiedzialnej za prawidłowe krzepnięcie krwi opiera się na niwelowaniu naczynek, które mogą być widoczne ze względu na cienką strukturę suchej cery. Obecność w oleju konopnym biopierwiastków przyczynia się do poprawy stanu skóry suchej. Miedź i wapń działają na naczynia krwionośne zapobiegając ich pękaniu, a dodatkowo wapń poprawia nawilżenie i regeneruje suchą skórę, natomiast magnez i mangan chronią cerę suchą przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników”

Znaczenie terapeutyczne i kosmetyczne oleju konopnego – Anna Kurek-Górecka, Radosław Balwierz, Paulina Mizera, Maciej Nowak, Ewa Żurawska-Płaksej

Biorąc po uwagę szerokie działanie CBD oraz oleju konopnego, związki te przydatne będą w przypadku leczenia następujących objawów pojawiających się przy żylakach:

  • pękaniu naczynek
  • świądu,
  • obrzęków,
  • bólu,
  • bezsenności.

Które konopne produkty kosmetyczne pomogą na żylaki?

Co znajdziemy w sklepach? Które produkty pomogą uporać się z nieprzyjemnymi objawami, jakich doświadcza osoba zmagająca się z żylakami?

Najpopularniejsze są maści, kremy i żele z olejem konopnym oraz innymi ziołowymi składnikami.

Polecić można na przykład żel na obrzęki i żylaki Venosil firmy Cannaderm. Preparat zawiera w swoim składzie cenny olej konopny, ale również arnikę, miętę pieprzową i jodłę syberyjską.

zel-Cannaderm
www.cannaderm.pl

Na rynku obecny jest także żel na żylaki mający w składzie CBD. Preparat zawiera również wyciąg m.in. z kasztanowca, mentol, kamforę, aloes, panthenol oraz olejek eukaliptusowy.

zel-Forte-na-zylaki
www.vitalabo.pl

Podsumowanie

Kannabinoidy i olej konopny mogą wywoływać działania niepożądane, tak jak każdy inny preparat. W przypadku osób wrażliwych na kannabinoidy czy składniki oleju może pojawić się wysypka czy zaczerwienienie skóry po zastosowaniu preparatów miejscowych. Warto o tym pamiętać.

Najważniejsze jest jednak to, że żylaki to nie tylko kwestia estetyczna, zwłaszcza zaawansowane przypadki – te wymagają pilnego leczenia. Z tego powodu warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, kiedy tylko dostrzeżesz niepokojące objawy. Czasami konieczne jest leczenie operacyjne lub wstrzykiwanie do chorobowo zmienionej żyły specjalnego leku obkurczającego i zamykającego żylaki. Decyzję o metodzie leczenia podejmuje lekarz. Kannabinoidy i olej konopny mogą być wyłącznie wparciem terapii.

Źródła

  1. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki
  2. Znaczenie terapeutyczne i kosmetyczne oleju konopnego – Anna Kurek-Górecka, Radosław Balwierz, Paulina Mizera, Maciej Nowak, Ewa Żurawska-Płaksej
  3. https://www.medonet.pl/magazyny/zyly,jak-leczyc-zylaki-,porada,1631010.html
  4. Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, Henryk Marona, Agnieszka Kornobis