Czym jest haszysz?

Haszysz jest popularnym narkotykiem produkowanym ze zlepionej żywicy konopi indyjskich. Jest jednym z najpopularniejszym narkotyków na świecie. Najlepszy dostępny haszysz pochodzi z Afganistanu i RPA.

Haszysz produkowany jest poprzez młócenie suchych kwiatów konopi indyjskich. Żywica pod wpływem mechanicznej obróbki kwiatów konopi opada na dno zbiornika, a następnie jest przesiewana. Musi zostać poddana przesiewaniu, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i części kwiatów konopi. Gdy wystarczająco dużo żywicy zostanie zebrane, następuje etap wygniatania. Podczas niego do żywicy dodawane są różne dodatki, polepszające jakość gotowego wyrobu, jednak najlepszy haszysz na świecie produkowany jest jedynie z żywicy konopnej. Wygnieciony haszysz ma pastowatą konsystencję i w zależności od odmiany konopi,  może mieć kolor czarny po jasnozielony.

Co zawiera haszysz?

Haszysz zawiera popularne THC – tetrahydrokannabidol, który jest związkiem chemicznym z grupy kannabinoidów. Związek ten naturalnie występuje w konopiach siewnych, indyjskich, oraz dzikich.

THC w konopiach stanowi głównie funkcje ochronną przed drapieżnikami oraz światłem UV. Substancja ta jest związkiem psychoaktywnym, który poza właściwościami odurzającymi posiada właściwości lecznicze. Największe stężenie THC znaleźć można w konopiach indyjskich, gdzie stężenie tego związku może sięgać nawet 25%.

Należy pamiętać o tym, że nadużywanie tej substancji może nieść ze sobą pewne negatywne efekty uboczne.

Jakie działa THC zawarte w haszyszu?

THC znane jest głównie ze swoich odurzających właściwości. Po spożyciu tej substancji wywołuje ona charakterystyczny „haj”, jednak jak dokładnie ona działa?

W organizmie człowieka znajdują się receptory kannabinoidowe CB1, oraz CB2, których umiejscowienie pokrywa się z układem nerwowym. Po spożyciu THC (inhalacja lub drogą pokarmową) występują efekty takie jak:

 • poprawa samopoczucia,
 • zaburzenie postrzegania upływającego czasu,
 • relaksacja,
 • napady śmiechu,
 • zwiększenie apetytu,
 • zaburzenia koncentracji,
 • problemy z komunikacją,
 • problemy z zachowaniem równowagi,
 • polepszenie jakości snu.

Należy pamiętać o tym, iż nadużywanie THC prowadzić może do wystąpienia problemów z funkcjonowaniem mózgu. Więcej dowiesz się o tym z opracowania skutki palenia i uzależnienie od marihuany.

Po co stosuje się haszysz?

Haszysz jest jedną z najbardziej znanych używek na świecie. Narkotyk ten charakteryzuje się bardzo silnym działaniem i charakterystycznym „hajem” po spożyciu.

Cechuje się dużo większą siłą działania niż np. marihuana. Osoby regularnie ją spożywające często sięgają po haszysz, aby dostarczyć sobie mocniejszych wrażeń. Niekiedy jest to chęć zmiany formy dostarczania THC do organizmu.

Jakie inne substancje zawiera haszysz?

W skład haszyszu oprócz THC, wchodzą także substancje takie jak:

 • terpeny,
 • flawonoidy,
 • izoflawony,
 • chlorofil,
 • żywice,
 • barwniki.

Należy pamiętać o tym, że skład haszyszu może się różnić od sposobu wyrobu, odmiany konopi, czy kraju pochodzenia. Sprzedawany jest tylko i wyłącznie na czarnym rynku, dlatego należy uważać na różnego typu syntetyczne domieszki, które są o wiele groźniejsze i bardziej szkodliwe niż samo THC.

Gdzie można kupić haszysz?

Haszysz traktowany jest jak narkotyk, dlatego też nie jest dostępny w wielu krajach na świecie.

W Polsce haszysz jest całkowicie nielegalny i za jego posiadanie, spożywanie, czy handel grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Chcąc legalnie spróbować haszyszu można wybrać się na wycieczkę do Królestwa Zjednoczonych Niderlandów. W kraju tym wyroby zawierające THC są dopuszczone do użytku własnego i można je kupić w potocznie zwanych coffee shopach.

Haszysz dostępny jest w Polsce tylko na czarnym rynku. Jego skład i pochodzenie są wątpliwe, dlatego odradza się jego stosowanie w celach rekreacyjnych i leczniczych.

Czy stosowanie haszyszu jest bezpieczne?

Teoretycznie korzystanie z haszyszu jest bezpieczne, jednak występują pewne przeciwskazania. Osoby posiadające problemy psychiczne, borykające się z nadciśnieniem, osoby ze złym samopoczuciem, cierpiące na padaczkę, osoby pod wpływem alkoholu, czy zmagające się z chorobami serca – powinny unikać spożywania tego produktu. W celach medycznych stosuje się tylko marihuanę, którą przepisać może lekarz.