Terpeny od długiego czasu budzą zainteresowanie naukowców i medycyny. Ich właściwości stają się narzędziem w walce z wieloma skutkami chorób, nawet tymi, na które nie działa standardowa terapia. Alfa pinen to jedna z tych substancji, którą warto poznać od strony działania i właściwości.
Alfa pinen – czym jest?
- Alfa pinen (α-Pinen) to organiczny związek chemiczny, zaliczany do grupy monoterpenów (czyli związków mających w swojej strukturze dwie jednostki izoprenowe).
- Występuje przede wszystkim w żywicy sosnowej.
- Ma postać dwóch izomerów (różnią się one położeniem wiązania podwójnego) – α-pinen i β-pinen.
- Alfa pinen wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym i perfumiarskim.
- Ma świeży, sosnowy zapach.
- Odstrasza owady dzięki intensywnemu zapachowi.
Gdzie występuje alfa pinen?
Alfa pinen, według wielu źródeł, jest najczęściej występującym w przyrodzie terpenem. Sprawdź, które rośliny są bogate w ten związek:
- Najbogatsze w alfa pinen są drzewa iglaste,
- Znajdziemy ten terpen również w owocach cytrusowych,
- Występuję też w rozmarynie, tymianku, pietruszce, olejku eukaliptusowym oraz ze skórki pomarańczy.
- Wykorzystywany jest także do produkcji odświeżaczy powietrza czy płynów do czyszczenia np. łazienek.
Alfa pinen – działanie i właściwości
Substancja ta, podobnie jak inne terpeny, posiada szerokie spektrum właściwości, które mogą być wykorzystane w celu wspierania leczenia wielu chorób lub ich łagodzenia. Działa on:
- przeciwzapalne,
- wykrztuśne, rozszerzające oskrzela,
- antyseptyczne,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwnowotworowe,
- moczopędne,
- żółciopędne,
- rozgrzewające,
- pomaga również w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej i dziąseł.
Alfa pinen a medycyna – co mówią badania?
Działanie alfa pinenu wykorzystywane jest w medycynie w trzech aspektach:
- przeciwzapalnym,
- przeciwnowotworowym,
- wykrztuśnym.
Te trzy kierunki dają szerokie możliwości leczenia takich schorzeń, jak:
- zapalenie oskrzeli,
- chorób onkologicznych,
- zapalnie trzustki,
- stanów zapalny jamy ustnej i dziąseł.
Przeczytaj, co mówią na ten temat badania:
„Ochronne działanie alfa-pinenu u myszy z ostrym zapaleniem trzustki wywołanym przez ceruleinę:
Ostre zapalenie trzustki (AP) to skomplikowana choroba zapalna, której patogeneza jest nieznana. Ponieważ alfa-pinen może modulować stan zapalny, zbadaliśmy, czy alfa-pinen odgrywa rolę w AP” (…)
„Dootrzewnowe podanie alfa-pinenu zmniejszyło stosunek masy trzustki (PW) do masy ciała (BW) oraz poziomy amylazy i lipazy w surowicy. Leczenie alfa-pinenem zmniejszyło również uszkodzenia histologiczne i aktywność mieloperoksydazy w trzustce i płucach. Ponadto wstępne traktowanie alfa-pinenem zmniejszyło wytwarzanie czynnika martwicy nowotworu trzustki (TNF)-α, interleukiny (IL)-1β i IL-6 podczas AP indukowanego przez ceruleinę”
Protective effects of alpha-pinene in mice with cerulein-induced acute pancreatitis, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0024320512004870
Ma on również wykazywać właściwości przeciwbakteryjne, przeczytasz o tym w pracy: Antibiotic Resistance Modulation and Modes of Action of (-)-α-Pinene in Campylobacter jejuni.
Czy alfa pinen może wykazywać działania niepożądane?
Tak, jak każdy związek czy suplement diety, tak i alfa pinen może, w szczególnych przypadkach, wywoływać skutki uboczne. Generalnie alfa pinen cechuje się jednak dużym profilem bezpieczeństwa.
- Prowadzane badania nie wykazały, by związek ten wykazywał jakieś szczególnie groźne działania niepożądane.
- W przypadku preparatów rozgrzewających zawierających alfa pinen możliwe jest (w przypadku szczególnej nadwrażliwości), podrażnienie skóry i błon śluzowych.
Podsumowanie
Alfa pinen to wyjątkowy terpen – jego sosnowy, leśny zapach jest bardzo charakterystyczny, doceniany przez miłośników konopi. Nadaje bowiem konopiom szczególny aromat. Nie należy jednak zapominać, że związek ten ma również bogaty potencjał leczniczy, jego właściwości przeciwzapalne mogą wspomagać terapię chorych na astmę oraz inne choroby układu oddechowego.