Beta-kariofilen to jeden z terpenów należących do szerokiej grupy związków, które poza walorami zapachowymi prezentują cały wachlarz właściwości, mogących wspomagać leczenie wielu chorób. Przeczytaj, jakie ma właściwości i jak jest wykorzystywany.

Czym jest beta-kariofilen?

  • Beta-kariofilen, nazywany też kariofilenem to terpen z grupy seskwiterpenów (czyli struktur zbudowanych z 3 jednostek izoprenowych),
  • Wykazuje wiele właściwości leczniczych, co pozwala na zastosowanie go w leczeniu rozmaitych schorzeń (o tym w poniższych akapitach).
beta-kariofilen wzór chemiczny

Zapach kariofilenu to połączenie pieprzu i goździków, nuta zapachowa określana jest jako pikantna.

Co jeszcze o nim wiemy?

Beta-kariofilen jest wyjątkowym terpenem, jak podają badania, wykazuje on bowiem wpływ na receptor kannabinoidowy CB2, ma go aktywować. Receptory kannabinoidowe są częścią układu kannabinoidowego, który reguluje wiele życiowych procesów (sen, apetyt, ból, itp.)

Niektóre źródła określają kariofilen jako kannabinoid, ponieważ wykazuje on pewne właściwości odpowiadające kannabinoidom.

Gdzie występuje beta-kariofilen?

Terpen ten powszechnie spotykamy w wielu roślinach i produktach. Na początek należy podkreślić, że:

Beta-kariofilen występuje w konopiach indyjskich w wysokim stężeniu, nawet 25%. To dominujący terpen w marihuanie.

Znajdziesz go również w składzie popularnych olejków CBD, nie wykazujących działania psychoaktywnego.

Terpeny działają na zasadzie synergii z innymi składnikami konopi – np. wspomnianym kannabinoidem – CBD.

A gdzie jeszcze znajdziemy beta-kariofilen? Sprawdź. Występuje m.in. w:

  • czarnym pieprzu,
  • goździkach,
  • cynamonie,
  • chmielu,
  • rozmarynie,
  • tymianku,
  • bazylii,
  • w lawendzie – niewielkie ilości.

Ponadto kariofilen stosuje się także jako:

  • dodatek do produktów spożywczych, np. do przypraw
  • składnik gumy do żucia,
  • kosmetyków – balsamy, kremy, itp.
  • oraz składnik wspomnianych olejków CBD, itp.
Zioła i przyprawy jako źródło beta-kariofilenu
Zioła i przyprawy jako źródło beta-kariofilenu

Jakie właściwości i działanie ma beta-kariofilen?

Działanie tego terpenu jest bardzo szerokie. Wykorzystuje to oczywiście świat medyczny, prowadząc badania nad właściwościami kariofilenu i możliwościami leczenia z jego udziałem wielu schorzeń.

Podkreśla się następujące właściwości beta-kariofilenu:

  • przeciwnowotworowe (badania prowadzone w zakresie onkologicznego działania kariofilenu),
  • przeciwbólowe,
  • niwelujące lęk i stres,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwutleniające.

Tak szerokie spektrum właściwości bezpośrednio przekłada się na jego terapeutyczne działanie.

„W badaniu Jeena, Liju i wsp. zbadano skład chemiczny olejku eterycznego wyizolowanego z czarnego pieprzu, którego głównym składnikiem jest kariofilen, oraz zbadano jego właściwości farmakologiczne. Stwierdzono, że olej z czarnego pieprzu ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i antynocyceptywne. Sugeruje to, że szczepy o wysokiej zawartości kariofilenu mogą być przydatne w leczeniu wielu problemów medycznych, takich jak zapalenie stawów i ból neuropatii”

https://www.medicaljane.com/category/cannabis-classroom/terpenes

Medycyna i badania nad beta-kariofilenem

Badania naukowe nieustannie są prowadzone, a wyniki są obiecujące. Warto nadmienić, że środki roślinne zyskują obecnie coraz większe uznanie środowiska medycznego, bowiem stają się uzupełnieniem tradycyjnych terapii lub wykorzystywane są tam, gdzie nie działa już standardowa terapia.

  • Badania wykazały, że kariofilen posiada właściwości chroniące żołądek, tym samym jest on doskonałym środkiem do leczenia wrzodów żołądka i innych stanów zapalnych układu pokarmowego.

Kariofilen działa na przewlekły ból i stany lękowe?

„Badanie bólu Fine/Rosenfeld pokazuje, że inne fitokannabinoidy w połączeniu, zwłaszcza kannabidiol (CBD) i β-kariofilen, dostarczane drogą doustną wydają się obiecującymi kandydatami do leczenia przewlekłego bólu ze względu na ich wysoki poziom bezpieczeństwa i niski profil działań niepożądanych

https://www.medicaljane.com/category/cannabis-classroom/terpenes

Zakres działania beta-kariofilenu obejmuje również jego udowodnione działanie przeciwlękowe, regulujące stres. Mówi o tym poniższa praca naukowa:

„Ostatnie dowody sugerują, że podtyp 2 receptora kannabinoidowego (CB2) jest związany z zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi, chociaż odnotowano niewiele systematycznych badań na zwierzętach laboratoryjnych. Celem niniejszych eksperymentów było przetestowanie działania silnego selektywnego agonisty receptora CB2 β-kariofilenu (BCP) na zwierzętach poddanych modelom działania przeciwlękowego i przeciwdepresyjnego (…) Podsumowując, te przedkliniczne wyniki sugerują, że receptory CB2 mogą stanowić alternatywne cele terapeutyczne w leczeniu lęku i depresji. Możliwość, że BCP może złagodzić objawy tych zaburzeń nastroju, oferuje ekscytujące perspektywy dla przyszłych badań”

β-Caryophyllene, a CB2 receptor agonist produces multiple behavioral changes relevant to anxiety and depression in mice, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0031938414003400

Czy beta-kariofilen wykazuje działania niepożądane?

Przez europejską Agencję ds. Żywności i Leków beta-kariofilen został uznany za bezpieczny związek. Wykorzystuje się go w produktach gospodarstwa domowego czy wielu kosmetykach.

  • Pozytywne i bezpieczne działanie terpen ten wykazuje jako składnik konopnych olejków CBD.
  • Marihuana bogata m.in. w kariofilen jest uzależniająca i potencjalnie szkodliwa.
  • Jak każdy związek występujący w formie olejków eterycznych (np. olejek tymiankowy z zawartością kariofilenu) może, w nadmiarze lub przy nadwrażliwości, wywoływać podrażnienie i reakcje alergiczne skóry.

Podsumowanie

Kariofilen to terpen występujący w niektórych odmianach konopi w wysokim stężeniu. Charakterystyczny jest jego pikantny, goździkowy aromat. Na uwagę zasługują również właściwości tego związku i jego zdolność aktywowania receptorów kannabinoidowych. Obiecujący jest także profil leczniczy tego terpenu, przejawiający się w jego przeciwzapalnych i przeciwbólowych właściwościach.