Konopie to nie tylko psychoaktywne THC, ale także wiele innych związków jak terpeny i flawonoidy. Znajdzie się tu również cenny związek jakim jest geraniol. Za dobroczynne działanie konopi odpowiadają kannabinoidy jak CBD, ale czy wiesz, że same kannabinoidy niewiele by zdziałały bez współudziału innych związków. Przedstawiamy terpen o nazwie geraniol. Przeczytaj, jakie ma właściwości i jak może być wykorzystany.
Czym jest geraniol?
Geraniol to jeden z szerokiej grupy terpenów, czyli organicznych związków chemicznych znajdujących się w roślinach. Zalicza się do grupy nienasyconych alkoholi terpenowych.
- Geraniol znajduje się w olejkach eterycznych (różanym, pelargoniowym itp.), tym samym wykorzystywany jest w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym.
- Jego zapach określa się jako świeży, różany, podobny do zapachu pelargonii.
- Wykazuje szerokie działanie owadobójcze.
Gdzie występuje geraniol?
Geraniol bardzo chętnie wykorzystuje biznes perfumeryjny ze względu na piękny różany zapach.
- Znajdziemy go w aromatycznym olejku różanym, olejku cytrynowym,
- Odnaleźć możemy ten związek w różach i trawie cytrynowej,
- Wykorzystuje się go do produkcji kremów, szamponów, pomadek do ust itp.
Jakie właściwości ma geraniol?
Geraniol jest terpenem charakteryzującym się pięknym, różanym zapachem. Doceniany przez to jako składnik ekskluzywnych perfum. Ale to nie jedyna zaleta tego terpenu, co więcej, ma on ich całe mnóstwo.
Jakie właściwości wykazuje?
- przeciwbakteryjne,
- przeciwgrzybicze,
- przeciwnowotworowe,
- przeciwzapalne,
- przeciwutleniające,
- przeciwdepresyjne.
Co mówią badania i medycyna?
Bardzo szerokie spektrum działania, które prezentuje geraniol, to szansa dla świata medycyny. Można w tym jednym związku znaleźć, a następnie zastosować wiele jego właściwości, co przekłada się z kolei na skuteczne i wielowymiarowe leczenie niektórych schorzeń.
„Badania (zarówno in vitro oraz in vivo) wykorzystujące geraniol potwierdziły jego skuteczne działanie przeciwko rakowi jelita, prostaty, wątroby, nerek oraz skóry. Działanie to jest związane z tym, że związek ten potrafi indukować apoptozę, jak również zwiększać ekspresję białek proapoptycznych. W piśmiennictwie można znaleźć także informacje mówiące o tym, że geraniol wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwbakteryjne – głównie w chorobach układu pokarmowego i oddechowego”
Właściwości lecznicze geraniolu – przegląd piśmiennictwa, Anna Bieda, Agnieszka Wróblewska, Piotr Miądlicki.
„Chen i Viljoen przebadali aktywność 96 olejków eterycznych i 23 składników olejkowych przeciwko szczepom Campylobacter jejuni, Escherichia coli, Listeria monocytogenes i Salmonella enterica pozyskanych z żywności i środowiska szpitalnego. Stwierdzono, że alkohole monoterpenowe (linalol, nerol, cytronellol, geraniol) mają większe właściwości przeciwbakteryjne niż przeciwgrzybicze, przy czym geraniol był najbardziej aktywny wobec E. coli, S. enterica i L. monocytogenes. W innym badaniu stwierdzono aktywność przeciwbakteryjną geraniolu także przeciwko Salmonella typhimurium. Geraniol hamował również wzrost enterotoksycznego szczepu E. coli (ETEC), który odpowiada rocznie za wystąpienie około 200 milionów przypadków biegunki i przyczynia się do około 380 tysięcy zgonów. Warto podkreślić, że w krajach rozwijających się szczepy ETEC stanowią główny problem zdrowotny u dzieci poniżej 5. roku życia”
Właściwości biologiczne geraniolu, Wanda Mączka, Katarzyna Wińska, Małgorzata Grabarczyk, Mirosław Anioł – http://www.czytelniamedyczna.pl/5528,wlasciwosci-biologiczne-geraniolu.html
Geraniol a działania niepożądane
Geraniol wykazuje duży profil bezpieczeństwa, nie są znane przypadki silnych reakcji alergicznych. Jest składnikiem preparatów odstraszających komary, kleszcze, dlatego też może, w przypadku wrażliwej skóry, powodować:
- miejscowe podrażnienie skóry lub odczyn alergiczny,
Ponadto,
- nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży
Czasami stosowany jest jako składnik kosmetyków dla dzieci, należy mieć na uwadze fakt, że skóra dziecka jest dużo bardziej wrażliwa niż dorosłych i należy zachować ostrożność przy stosowaniu kosmetyków zapachowych.
W przypadku leków zawierających w składzie geraniol, możliwe są poniższe działania niepożądane, np.:
- ból brzucha,
- nudności,
- ból głowy,
- podrażnienie/ zapalenie skóry, itp.
Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przy wystąpieniu ww. objawów.
Podsumowanie
Geraniol to szczególny terpen – jego różany zapach stawia go w czołówce tych najbardziej popularnych. Specjalne odmiany konopi również wykorzystują jego wyjątkowy aromat. Piękny zapach to nie jedyny atut tego związku, naukowcy podkreślają jego leczniczy potencjał – dotyczy to głównie przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych właściwości geraniolu.