Uprawa konopi w domu może nieść ze sobą pewne niedogodności. Kwitnące kwiaty wydzielają bardzo intensywny zapach, którego źródłem są aromatyczne terpeny. Wielu hodowców, którzy zakładają plantacje indoor, stawia dyskrecję na pierwszym miejscu. W przeciwnym wypadku, zapach wydzielany przez dojrzewające topy marihuany, może wzbudzić zainteresowanie osób postronnych. Pomocne w eliminowaniu nieprzyjemnych odorów i zapachów okazały się filtry węglowe.

Dzięki tym urządzeniom żaden zapach nie wydostanie się poza namiot lub pokój uprawny. Pozwalają więc dyskretnie uprawiać nawet najbardziej aromatyczne odmiany konopi indyjskich bez wzbudzania niczyjej uwagi. Filtry węglowe czyszczą również powietrze z wszelkich pyłków i kurzu. O tym, jak działają filtry węglowe i które z nich są warte uwagi, dowiesz się z niniejszego poradnika.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Czym są filtry węglowe?

Filtry węglowe do uprawy marihuany

Filtry węglowe odgrywają bardzo ważną rolę w dyskretnej uprawie marihuany indoor. Poza wykorzystaniem ich w growboxach (namiotach uprawnych), urządzenia te wykorzystuje się także w systemach klimatyzacyjnych i wodociągowych. Największą ich zaletą jest łatwość instalacji, obsługi i eksploatacji.

Filtry węglowe przypominają kształtem podłużną puszkę z otworami na szczycie i u podstawy. W środku filtra znajdują się sprasowane warstwy węgla aktywnego.

Węgiel aktywny jest zmodyfikowaną wersją powszechnie występującego węgla, która charakteryzuje się niezwykłą mocą sorpcyjną.

Moc sorpcyjna jest zdolnością do pochłaniania gazów, par, cieczy i substancji stałych. Substancje o takich zdolnościach nazywa się sorbentami.

Na rynku dostępne są różne rodzaje filtrów, w których węgiel może występować w postaci sypkiej, sprasowanych krążków i granulatów.

Dostępne są różne modele, które różnią się rozmiarami i wydajnością. Wydajność filtra podawana jest jako objętość powietrza, które filtr oczyści w ciągu godziny. Topowe filtry węglowe są w stanie przefiltrować nawet 1200m3/h, jednak te stosowane są jedynie na plantacjach przemysłowych.

Dobór filtra do growbox’a jest jest uzależniony również od wyboru wentylatora, gdyż oba urządzenia muszą ściśle współpracować. Filtr węglowy powinien charakteryzować się taką samą lub większą wydajnością jak niezbędny wentylator. Mniejsza wydajność filtra może spowodować powstanie „wąskiego gardła”, a tym samym zaburzenie przepływu powietrza i gorszej wentylacji na plantacji. Zbyt niska wydajność filtra może skutkować przedostawaniem się niepożądanych zapachów poza growbox.

Jak działają filtry węglowe?

Filtry węglowe wykorzystywane w uprawie konopi indyjskich działają na zasadzie adsorpcji. Adsorpcja jest zdolnością pochłania substancji na powierzchni adsorbera. Adsorberem nazywa się substancje aktywną, którą w przypadku filtrów jest węgiel aktywny. Filtry węglowe wychwytują z przepływającego powietrza wszelkie zanieczyszczenia i odory rozproszone w powietrzu. Zanieczyszczenia „przyłączają się” do powierzchni filtra aktywnego.

Filtry węglowe mają zdolność wychwytywania:

  • gazów,
  • odorów,
  • zarodników pleśni,
  • chemikaliów,
  • lotnych związków organicznych.

Właściwości sorpcyjne filtrów widoczne są jedynie, gdy filtr dopasowany jest do substancji filtrującej. Niektórych rodzajów substancji (O2, CO2) filtry nie są w stanie wychwycić, ponieważ węgiel nie nasiąka ich molekułami. W większości filtrów wykorzystywanych na plantacjach znajdują się filtry wstępne cząstek stałych, które są wymienne i znacząco wydłużają ich żywotność.

Na ilustracji poniżej przedstawiono działanie wysokosprawnych filtrów węglowych:

Budowa filtra węglowego do uprawy konopi

W jakim celu stosuje się filtry węglowe?

Filtry węglowe spełniają kluczową rolę w utrzymaniu dyskretnej uprawy, jednak urządzenia te mogą okazać się znacznie bardziej przydatne.

Klasycznym sposobem montażu filtra węglowego jest umiejscowienie go tuż przed wentylatorem wylotowym. Dzięki temu wszystkie nieprzyjemne zapachy i cząstki stałe są wyłapywane, a powietrze opuszczające namiot uprawny jest bezwonne. Każdy grower jest świadomy tego, że konopie potrafią wydzielać silny charakterystyczny zapach, który może przykuć uwagę sąsiadów lub osób postronnych (szczególnie, gdy uprawa odbywa się w bloku lub innych budynkach wielorodzinnych). Nadmierne przykuwanie uwagi do swojej plantacji może skończyć się sprawą karną i wyrokiem. Przypominamy, że za uprawę marihuany może grozić nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Filtry można zainstalować także za wentylatorem wlotowym, co znacznie poprawi bezpieczeństwo na plantacji.

Poza pozbywaniem się nieprzyjemnych zapachów, filtry węglowe mają zdolność „wyłapywania” zarodników pleśni.

Pleśń, która pojawia się na plantacji może doprowadzić do utraty całych zbiorów. Dzięki zastosowania filtra wlotowego znacznie obniża się ryzyko infekcji. Filtr wlotowy oczyszcza powietrze także z kurzu i innych drobin, które mogą niekorzystnie wpływać na rozwój rośliny.

Czy filtry węglowe są obowiązkowe?

Krótką odpowiedzią na to pytanie jest: nie. Stosowanie filtrów węglowych nie jest obowiązkowe. Wielu growerów nie stosuje ich, szczególnie jeżeli prowadzą bardzo małe plantacje, a zbiory wykorzystują na własny użytek. Także growerzy, którzy uprawiają swoje rośliny w krajach, gdzie marihuana jest legalna, niekiedy rezygnują ze stosowania filtrów.

Decyzja o instalacji filtrów węglowych należy do growera. Wielu osobom udaje się uprawiać konopie bez nich, osiągając przy tym zadowalające zbiory. Niemniej jednak stosowanie filtrów niesie ze sobą wiele korzyści, a ich obsługa jest banalnie prosta.

Jak zamontować filtr w growbox

Koszty zakupu i żywotność filtrów

Filtry są elementami wymiennymi, które posiadają określoną żywotność. Pod wpływem ciągłej pracy gromadzą wewnątrz siebie coraz większą ilość zanieczyszczeń, a po określonym czasie całkowicie się zapychają. Zapchane filtry nie spełniają swojej funkcji i utrudniają poprawną wentylację. Muszą być wymieniane okresowo.

Ile kosztuje nabycie filtra węglowego i jak długo można go stosować?

Filtry węglowe różnią się od siebie budową, wydajnością i żywotnością, co przekłada się na czas, przez który spełniają swoje funkcje. Standardowo filtr może być w użyciu od 2 do 7 miesięcy, bez potrzeby jego wymiany. Należy pamiętać o tym, że powinien być okresowo czyszczony. O tym jak czyścić się filtr informuje producent urządzenia w ulotce dołączonej do produktu. Zanieczyszczony filtr charakteryzuje się znacznie mniejszą żywotnością.

Na rynku dostępne są także produkty, których wkłady są wymienne, co znacznie zmniejsza koszty eksploatacyjne uprawy.

Koszt nabycia filtra węglowego jest różny i zależy od marki i typu urządzenia. Charakteryzujące się wysoką sprawnością i długą żywotnością są zazwyczaj kosztowne. Mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, jednak do domowych upraw, nie są potrzebne tak zaawansowane urządzenia

W domowych uprawach świetnie sprawdzą się urządzenia ze „średniej półki”, których koszt nabycia wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Najlepsze filtry węglowe do uprawy konopi znajdziesz w profesjonalnych growshopach i sklepach ogrodniczych.

Filtr węglowy do growboxa

Jaki filtr wybrać i gdzie go zamontować?

Dobranie idealnego filtra do growboxa musi być wykonane z pewnymi kryteriami. Nieumiejętny zakup może wiązać się ze zmniejszeniem wydajności wentylacji, znacznym pogorszeniem filtracji, czy nawet brakiem możliwości instalacji filtra. Jak więc idealnie wybrać filtr i go zamontować?

Kluczowym czynnikiem w wyborze filtra jest jego wydajność. Jest ona podawana jest w m3/h i powinna być wyższa od wydajności wentylatora zamontowanego na uprawie. Odpowiednio wysoka wydajność zapewni niezachwiany przepływ powietrza na plantacji, nie obniży parametrów wentylatorów. Kolejnym elementem w wyborze odpowiedniego filtra jest jego odpowiedni rozmiar. Musi pasować średnicą do wymiarów wentylatora i przewodów wentylacyjnych. Rozmiary wybranego urządzenia muszą pozwolić na łatwą instalacje w namiocie uprawnym.

Montaż filtra węglowego w namiocie growbox

Gdzie zamontować filtr węglowy?

Istnieją dwa sposoby montażu filtrów – za lub przed wentylatorem. Jeżeli grower ma możliwość instalacji filtra przed wentylatorem, to powinien wybrać ten sposób. Dzięki takiemu sposobowi montażu znacznie wydłuża się żywotność obu urządzeń. Montaż za wentylatorem generuje duże opory powietrza i zmniejsza efektywność wentylacji.

Jeżeli dane elementy nie pasują do siebie średnicą, to możliwa jest jej redukcja za pomocą specjalnych przejściówek. Przejściówki takie z łatwością można znaleźć w growshopach i sklepach ogrodniczych.

Precyzyjna instrukcja krok po kroku jest trudna do stworzenia, ze względu na różne rodzaje filtrów i zróżnicowane wyposażenia stosowanie w uprawie. Po szczegóły warto zwrócić się do dokumentacji producenta.

Najlepsze filtry węglowe do uprawy konopi

Na rynku można znaleźć ogromną liczbę filtrów węglowych, które różnią się parametrami i ceną. Do jednych z lepszych można zaliczyć:

  • Pro-eco,
  • Secred Jarin,
  • Can-lite,
  • Master-Carbo,
  • Colt,
  • Magnum,
  • Carbocone.

Wszystkie wyżej wymienione filtry dostępne są w różnych rozmiarach i o różnych wydajnościach, przez co hodowca z łatwością znajdzie ten, który idealnie odpowiada jego potrzebom.

Istnieje także możliwość skonstruowania własnego filtra, jednak są one zazwyczaj zawodne i niekorzystnie wpływają na cyrkulację powietrza w namiocie.

Zapamiętaj!

Domowa uprawa konopi niesie ze sobą pewne niedogodności. Rozwijające się krzaki konopi wydzielają bardzo intensywny i specyficzny zapach, który może wzbudzić zainteresowanie osób postronnych. Rośliny na plantacji narażone są także na rozwój pleśni, która może doprowadzić do śmierci wszystkich roślin. Nieocenioną pomocą okazały się filtry węglowe, które nie tylko eliminują zapach wydostający się z namiotu uprawnego, ale także czyszczą powietrze dostające się do środka. Dobór odpowiedniego filtru jest bardzo ważnym czynnikiem, ponieważ musi być dopasowany do reszty wyposażenia operacji. W profesjonalnych growshopach można znaleźć najlepsze filtry, dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.