Mało kto miał okazje usłyszeć o konopiach poliploidalnych. Jest to nowość w świecie konopnym, która ma potencjał zrewolucjonizować rynek. Nowe, poliploidalne odmiany konopi wyróżnia to, że posiadają 3 sparowane chromosomy. Jednak większości z nas nic to nie mówi – dlatego wyjaśniamy co to oznacza w praktyce.
W celu dokładnego zrozumienia konopi poliploidalnych należy sięgnąć po podręczniki traktujące o biologii i genetyce. Wiele organizmów żywych jest diploidalnych – czyli o podwójnej liczbie chromosomów w jądrach komórek somatycznych. Zjawisko to związane jest z dziedziczeniem chromosomów po rodzicach.
Konopie również są normalnie diploidalne. Hodowcy jednak uzyskali odmiany poliploidalne – u których chromosomy nie łączą się w pary, a w trójki. Dzięki temu zjawisku rośliny mogą rozwijać się znacznie szybciej, wydawać większe plony, posiadać większe stężenia kannabinoidów.
Należy pamiętać o tym, że konopie poliploidalne są nowością na rynku i naukowcy wciąż badają te rośliny. Obecnie nie możemy z całą pewnością opisać wszystkich ich właściwości.
Jednym z głównych powodów wielkiego zainteresowania odmianami poliploidalnymi jest znaczące zwiększenie plonów, skrócenie czasu wzrostu roślin i znacznie wyższa zawartość kannabinoidów. Cechy te mogą pozwolić komercyjnym plantatorom na zwielokrotnienie produkcji i zysków. Również growerzy amatorzy zyskają wiele korzystając z nasion poliploidalnych. Większość ma w końcu na celu uzyskanie wysokich plonów na własny użytek.
Genetyka tych odmian nie jest jeszcze stabilna, a ich wymagania podczas uprawy mogą się znacznie różnić od odmian klasycznych. To stanowi dodatkową trudność w uprawie, podczas gdy klasyczne odmiany konopi znane są od lat, są stabilne, a growerzy mogą zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami uprawnymi, ilością plonów i czasem wzrostu.
Niestety obecnie zdobycie nasion konopi poliploidalnych jest jeszcze niemal niemożliwe. Jak już wspomnieliśmy – genetyka tych roślin nie jest jeszcze stabilna, są nowinką. Growerzy intensywnie pracują nad ich udoskonaleniem. Nasiona z pewnością będą dostępne w Polsce w ciągu najbliższych kilku lat.
polyploid cannabis plant🍁Polyploid is a natural mutation in nature in which a cells get extra sets of chromosomes 📸:@mariguangua pic.twitter.com/e3VWbJD2vm— Spliff Seeds ® (@spliffseeds) May 30, 2021
polyploid cannabis plant🍁Polyploid is a natural mutation in nature in which a cells get extra sets of chromosomes 📸:@mariguangua pic.twitter.com/e3VWbJD2vm
Środowisko konopne jest zdania, że nasiona poliploidalne będą dostępne najszybciej w USA, gdyż to właśnie tam trwają badania nad nowymi roślinami. Growerzy radzą, aby zachować ostrożność, gdyż produkcja takich nasion będzie początkowo niewielka. Dopiero w momencie zyskania przez konopie poliploidalne znaczącej przewagi nad klasycznymi odmianami, można będzie zauważyć większy dostęp tychże nasion.
Zgodnie z definicją modyfikacji genetycznej jest to wszczepienie genomu biorcy DNA z innego organizmu, który odpowiedzialny jest za daną cechę. Czy konopie poliploidalne są więc modyfikowane genetycznie?
Konopie poliploidalne nie są modyfikowane genetycznie, a na rynku nie można zakupić żadnych nasion GMO. Stworzenie organizmu poliploidalnego wymaga zastosowania zupełnie innych technik i wyposażenia. Modyfikacje genetyczne wymagają bardzo kosztownego wyposażenia i odpowiednio przeszkolonego personelu.
W naturze poliploidalność jest bardzo częstym. Wiele roślin uprawnych charakteryzuje się trzema i więcej chromosomami w parze.
Co więcej, rośliny poliploidalne nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego.
Zjawisko poliploidyzmu można wywołać przy wykorzystaniu odpowiednich substancji chemicznych. Jedną z takich substancji jest kolchicyna, która występuje naturalnie w wielu roślinach. Namoczenie nasion konopi indyjskiej w roztworze wodnym kolchicyny pozwoli uzyskać zjawisko poliploidyzmu.
Dlaczego tak się dzieje?
Środek chemiczny oddziałowuje na komórki roślinne uniemożliwiając rozdział chromosomów podczas podziału komórki. Efektem tego działania jest powstanie gamet z podwójną ilością chromosomów. Jak widać modyfikacja chromosomów jest prosta, jednak zapewnienie im stabilności i odpowiedniej przydatności jest skomplikowane.
Jeżeli badania nad nowym typem konopi okażą się owocne, to przemysł konopny zmieni się nieodwracalnie. Zacznie szybsze uzyskanie satysfakcjonujących plonów pozwoli producentom zwiększyć produkcje i zyski. Wyższe stężenia kannabinoidów pozwolą na skuteczniejsze wykorzystywanie konopi w medycynie, ale także celach rekreacyjnych.
Nowe możliwości konopi mogą całkowicie zrewolucjonizować rynek konopny, jednak nie nastąpi to zbyt szybko.
Konopie poliploidalne są nowością na rynku konopnym i mają szansę zrewolucjonizować rynek. Nowe rośliny charakteryzują się trzema chromosomami w parze, co sprawia, że rozwijają się znacznie szybciej, wydają większe plony i posiadają wyższe stężenia kannabinoidów. Poliplodalizm jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, a konopie poliploidalne nie są modyfikowane genetycznie. Zjawisko poliploidyzmu można wywołać za pomocą odpowiednich substancji chemicznych. Nowe typy roślin mogą w przyszłości zapewnić plantatorom z całego świata nowe, wcześniej nieznane możliwości, ale na ten moment ich genetyka nie jest stabilna.
O autorze:
Patryk Gałecki
Artykuły Patryk Gałecki