Konopie indyjskie to rośliny stosunkowo odporne na niekorzystne warunki panujące w uprawie. Mimo to warto zapewniać swoim roślinom jak najlepsze warunki. Wiadomo, że konopie do prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiedniego natężenia światła, temperatury na właściwym poziomie, dostępu do składników odżywczych i odpowiedniej wentylacji. Wielu początkujących hodowców nie jest świadoma tego, że pH również ma ogromny wpływ na wzrost konopi. Czym jest pH i jaki ma wpływ na rozwój konopi?

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Czym jest pH i co to oznacza?

pH jest miarą tego jak kwaśny lub jak bardzo zasadowy jest dany roztwór. Skala pH waha się od 1 do 14. Wynik pomiaru równy 1 określa środowisko jako bardzo kwaśne, a wynik 14 określa środowisko jako bardzo zasadowe. Wynik równy 7 określa środowisko jako neutralne. Przykładowo woda pitna posiada pH = 7. Innymi słowy pH określa to, jak dużo jonów H+ znajduje się w danym roztworze. Dlaczego pH jest tak ważne dla hodowców marihuany?

Konopie preferują lekko kwaśne środowisko. Gleba o lekko kwaśnym pH sprawia, że tempo poboru wody i składników odżywczych jest znacznie szybsze, co przekłada się na lepszy wzrost roślin. Jeżeli pH gleby jest zbyt wysokie lub zbyt niskie, roślina nie może prawidłowo pobierać składników odżywczych, co powoduje powstanie licznych niedoborów żywieniowych. Zbyt kwaśny lub zbyt zasadowy odczyn gleby, utrzymujący się przez długi okres czasu, może doprowadzić do poważnych uszkodzeń korzeni.

Zbyt wysokie lub zbyt niskie pH może zabić konopie

Niektórzy hodowcy decydują się na uprawy hydroponiczne, które charakteryzują się brakiem wykorzystania podłoża. W uprawach hydroponicznych jedynym parametrem, który musi zbadać jest więc odczyn wody.

Zapewnienie odpowiedniego pH podłoża i wody wpłynie na:

  • prawidłowy wzrost roślin,
  • odpowiednie odżywienie roślin,
  • rozwój większych pąków kwiatowych,
  • atrakcyjny kolor kwiatów,
  • łatwą identyfikację problemów na plantacji.

Składniki odżywcze zawarte w glebie przybierają różne formy chemiczne. Niektóre są znacznie łatwiejsze do przyswojenia przez korzenie konopi niż inne. Poziom pH podłoża ma również ogromny wpływ na to, jaką formę przybiorą dane związki chemiczne.

Czym zmierzyć ph gleby do marihuany

Właściwe pH wody i gleby uprawnej

Zapewnienie odpowiedniego odczynu podłoża i wody wykorzystywanej do podlewania jest niezwykle ważne. Wszelkie błędy związane z prawidłowym pH mogą poważnie uszkadzać rośliny, co skutkuje znacznym zmniejszeniem plonów i wydłużeniem czasu wzrostu roślin. W przypadku znacznego zawyżenia lub zaniżenia pH podłoża i wody może dość do krytycznego uszkodzenia korzeni, co skutkuje śmiercią roślin. Ile powinno więc wynosić pH podłoża i wody?

Zapewnienie odpowiedniego poziomu kwasowości zależy od tego, jakiego rodzaju podłoże wykorzystywane jest na plantacji.

Do najpopularniejszych podłoży można zaliczyć:

  • glebę uniwersalną,
  • hydroponikę,
  • podłoże torfowe,
  • podłoże kokosowe.

Prawidłowe wartości pH dla poszczególnych rodzajów podłoża znajdują się w tabeli poniżej:

Gleba uniwersalnaHydroponikaPodłoże toroweWłókno kokosowe
Dopuszczalna kwasowość6,0 – 7,0 5,5 – 6,5 6,0 – 7,05,5 – 6,5

Jeżeli pH jest zbyt wysokie lub zbyt niskie, rośliny konopi mogą wykazywać objawy niedoboru składników odżywczych, nawet jeżeli składniki są dostępne w podłożu.

Gleba uniwersalna i podłoże torfowe

Konopie występujące w naturze preferują lekko kwaśne środowisko glebowe. Dla gleby uniwersalnej i torfowej optymalne pH waha się między 6,0 a 7,0 przy czym najlepszym zakresem jest 6,2 do 6,9. Dobrze jest pozwolić, aby poziom kwasowości lekko się zmieniał. Lekko zmienne pH podłoża sprawia, że wiele składników odżywczych w podłożu jest lepiej przyswajalnych przez korzenie. Ustalenie jednolitego zakresu pH może doprowadzić do problemów z przyswajaniem niektórych składników.

Najlepszy phmetr do pomiaru ph gleby marihuany
Dobry i tani pHmetr do wody

Hydroponika i włókno kokosowe

Dla upraw hydroponicznych i bezglebowych (do upraw bezglebowych zalicza się wykorzystanie włókna kokosowego) optymalne pH wynosi od 5,5 do 6,5. Jest to odczyn bardziej kwaśny niż odczyn gleby uniwersalnej. W hydroponice, szczególnie ważne jest, aby pozwolić na lekkie wahania pH, ponieważ niektóre składniki odżywcze mogą być wchłaniane jedynie przy wyższej lub niższej kwasowości.

Woda

Woda wykorzystywana w podlewaniu roślin spełnia kilka funkcji, jednak najważniejszą z nich jest transport substancji odżywczych. Wiele ze składników odżywczych znajdujących się w glebie jest rozpuszczalna w wodzie. Jak wiadomo, odczyn danego środowiska wpływa na to, jak szybko i efektywnie będą się w nim rozpuszczać dane składniki. Niewłaściwy odczyn wody wykorzystywany w podlewaniu konopi może znacznie utrudniać rozpuszczanie składników odżywczych i pobieranie ich przez roślinę. Nieprawidłowy odczyn wody może doprowadzić także do nadmiernej utraty składników odżywczych z podłoża. Optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystywanie czystej wody o pH = 7 lub wcześniejsze przygotowanie wody tak, aby jej odczyn był bliski odczynowi podłoża.

Poniżej zamieszczamy infografikę mówiącą o tym, w jakim pH dane substancje odżywcze są najlepiej wchłaniane

Najlepsze ph do uprawy marihuany - nawozy

Jak zbadać i wyrównać pH?

Zbadanie poziomu kwasowości gleby i wody może wydawać się problematyczne, jednak w rzeczywistości jest to bardzo proste. Z badaniem kwasowości poradzi sobie niemal każdy. Wyrównanie pH ma na celu zapewnienie właściwych warunków konopiom i zapobieżenie uszkodzeniom korzeni. W celu ujednolicenia kwasowości podłoża wykorzystuje się specjalne preparaty rolnicze.

Czym zmierzyć pH ziemi - gleby

W celu sprawdzenia kwasowości podłoża lub wody można wykorzystać:

  • kwasomierze,
  • paski wskaźnikowe,
  • miareczkowanie*,
  • domowe sposoby.
Kwasomierz do marihuany

Kwasomierze

Kwasomierze to urządzenia, które są nieocenioną pomocą przy badaniu kwasowości gleby i wody. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kwasomierzy, takich jak:

  • kwasomierze elektroniczne,
  • zestawy do badania kwasowości podłoża.

Najbardziej popularnym typem kwasomierzy są kwasomierze elektroniczne, które charakteryzują się bardzo dokładnym pomiarem kwasowości i długą żywotnością. Występują w różnych konstrukcjach, jednak zazwyczaj składają się z sondy pomiarowej i odpowiednio skalibrowanego urządzenia. Większość kwasomierzy posiada wbudowane wyświetlacze elektroniczne.

Wykonanie badania przy pomocy kwasomierzy elektronicznych jest niezwykle proste i zajmuje jedynie kilka minut. W celu wykonania badania należy pobrać próbkę podłoża lub wody do czystego pojemnika i umieścić w nim sondę pomiarową. Po kilku chwilach na ekranie wyświetli się wynik badania. Niekiedy bywa tak, że próbki gleby należy rozprowadzić w niewielkiej ilości wody, jednak nie wpływa to na wynik badania, ponieważ urządzenia automatycznie obliczają prawidłowy wynik uwzględniając zmniejszone stężenie jonów H+.

Zestawy do badania kwasowości

Zestawy do badania kwasowości

Zestawy takie dostępne są w większości growshopów i sklepów ogrodniczych. W skład zestawu wchodzi pojemnik do przygotowania próbki i różne roztwory chemiczne. Po kontakcie z badanym materiałem tworzą barwne roztwory, które wskazują na odczyn wody lub podłoża.

Wykonanie badania polega na pobraniu wody lub gleby i umieszczeniu jej w załączonym pojemniku. Następnie należy dodać określoną ilość wody i dokładnie wymieszać z próbką. Do tak przygotowanego roztworu należy dodać odpowiednią ilość odczynników chemicznych i pozostawić próbki na kilka minut. Po chwili kolor próbki powinien się zmienić. Następnie należy porównać barwę próby z załączoną skalą.

Paski wskaźnikowe

papierki i wskaźniki do pomiaru pH

Paski wskaźnikowe to najczęściej kawałki bibuły, która została nasączona odpowiednim roztworem chemicznym, a następie wysuszona. Papierki wskaźnikowe po zwilżeniu badanym roztworem reagują z jonami H+ i zmieniają swoją barwę. Papierki stosuje się do szybkich badań pH, jednak nie są one bardzo dokładne. Ich wadą jest konieczność rozpuszczenia próbki gleby w wodzie.

Badanie z użyciem pasków wskaźnikowych jest bardzo proste i polega na zwilżeniu papierka badaną substancją. Po kilku sekundach papierek zmienia kolor. Następnie należy porównać kolor na pasku z kolorem na wykresie i odczytać pH.

Miareczkowanie

Miareczkowanie jest jedną z metod laboratoryjnych i zazwyczaj nie wykonuje się jej samodzielnie. Duże plantacje konopi zazwyczaj zlecają badania kwasowości gleby akredytowanym laboratoriom.

Domowe sposoby

Znanych jest kilka metod, dzięki którym można sprawdzić kwasowość gleby, jednak nie są one dokładne i miarodajne. Domowe sposoby sprawdzenia należy traktować jako ciekawostkę.

Do wykonania testu gleby domowym sposobem należy przygotować:

  • próbki gleby,
  • ocet,
  • sodę oczyszczoną,
  • niewielką ilość wody.

Wykonanie badania gleby domowym sposobem

Nawozy zmieniają ph ziemi w uprawie

Do naczynia należy wsypać glebę tak, aby wypełniła 1/3 pojemności. Następnie do naczynia należy dolać wody i dokładnie wymieszać, aby powstała błotnista konsystencja. Do tak przygotowanej próbki należy dodać niewielką ilość octu. Jeżeli próba zacznie się pienić to oznacza, że gleba posiada silnie zasadowy odczyn. W przypadku, gdy po dodaniu octu nie nastąpiła żadna reakcja, to należy ponownie przygotować próbkę i dodać do niej niewielką ilość sody oczyszczonej. Jeżeli po wymieszaniu roztworu na powierzchni pojawią się bąbelki to oznacza, że gleba jest kwaśna. Brak jakiejkolwiek reakcji oznacza, że gleba jest zasadowa.

Jak wyrównać poziom kwasowości?

Jeżeli poziom kwasowości jest wyższy lub niższy dla konopi, konieczne będzie obniżenie lub podniesienie odczynu pH gleby. Zabiegi te nazywają się odkwaszaniem i zakwaszaniem gleb. Odkwaszanie polega na obniżeniu odczynu gleby, a zakwaszanie polega na zwiększeniu kwasowości gleby.

Gleby zbyt zasadowe można zakwasić dodając do nich odpowiednie nawozy, które w swoim składzie posiadają siarczan amonu, siarczan potasu, siarczan magnezu lub kwaśny torf. Możliwe jest także zastosowanie specjalnych mieszanek zakwaszających, które posiadają w swoim składzie specjalnie dobrane substancje. Mogą one korzystnie wpływać na rozwój roślin. Zastosowanie mieszanek zakwaszających jest bardzo proste i polega na dodaniu odpowiedniej ilości preparatu do gleby i wymieszaniu całości.

Gleby zbyt kwaśne można odkwasić stosując nawozy bogate w wapń, dolomit, kredę mieloną, kredę posodową i mączkę wapienną. Dostępne są także odkwaszacze podłoża, które są niezwykle proste w użyciu. Należy je odpowiednio wymieszać z wodą. Tak przygotowany roztwór następnie trzeba wymieszać z glebą uprawną.

Warto pamiętać o tym, że zmiana kwasowości podłoża może różnić się w zależności od typu podłoża. Przykładowo łatwiej jest zmienić odczyn gleby uniwersalnej, a znacznie trudniej jest zmienić odczyn gleby torfowej.

Niewłaściwe ph a liście marihuany

Skutki niewłaściwego pH wody i gleby

Niewłaściwa kwasowość podłoża może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia roślin na plantacji. Wiadomym jest, że lekkie różnice w pH podłoża nie stanowią dla konopi poważnego zagrożenia. Do czego może doprowadzić niewłaściwe pH gleby i wody?

Do najczęstszych skutków niewłaściwej kwasowości gleby i wody można zaliczyć:

  • przebarwienia liści,
  • blaknięcie liści,
  • zawijające się końcówki liści,
  • usychające liście,
  • spowolniony wzrost konopi,
  • całkowite zatrzymanie wzrostu,
  • problemy z przyswajaniem składników odżywczych,
  • częściowe uszkodzenie korzeni,
  • krytyczne uszkodzenie korzeni.

Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć obrazującą problemy ze złym pH podłoża i wody:

Utrzymanie prawidłowej kwasowości gleby uprawnej i wody wykorzystywanej w podlewaniu uchroni rośliny przed dewastacją i zapewni im optymalny wzrost.

Warto pamiętać o tym, że lekkie zmiany wartości pH nie są niebezpieczne i zazwyczaj nie zagrażają życiu konopi. Małe odchylenia w zakresie kwasowości są pożądane przez hodowców, ponieważ zmieniają biodostępność niektórych składników odżywczych.

Czy konopie rozwijające się w glebie o nieprawidłowym pH da się uratować?

Uszkodzone rośliny bywają problematyczne dla każdego growera. Uszkodzenia jakie wywołuje zła kwasowość są zazwyczaj poważne. Czy tak uszkodzone rośliny można jeszcze uratować?

Tak! Rośliny, które zostały uszkodzone w wyniku nieprawidłowej kwasowości można uratować, jednak często jest to bardzo wymagający proces.

Pierwszym krokiem w pomocy uszkodzonym roślinom jest usunięcie czynnika zagrażającego. W tym przypadku tym czynnikiem jest podłoże lub woda. Glebę należy dokładnie sprawdzić i w miarę możliwości ujednolicić jej kwasowość. Jeżeli nie jest możliwe uregulowanie kwasowości, to dobrym rozwiązaniem jest przesadzenie konopi do świeżego podłoża.

Przed wyciągnięciem konopi z gleby należy lekko poluzować podłoże. Następnie roślinę należy delikatnie wyciągnąć, zwracając szczególną uwagę na korzenie konopi. Ziemię z korzeni trzeba delikatnie usunąć, a w razie potrzeby – opłukać korzenie pod bieżącą wodą.

Toksyczność nawozów a ph

Następnie należy dokładnie przebadać roślinę, zwracając uwagę na stopień uszkodzenia korzeni, łodyg i liści. Jeśli konopie nie są zbytnio zniszczone, to należy przesadzić je do nowego podłoża i ustawić w miejscu docelowego wzrostu. Jeżeli uszkodzenia korzeni są znikome, to możliwe jest zastosowanie niewielkich ilości nawozów, które pomagają odbudować uszkodzone korzenie i inne części morfologiczne roślin. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozów dolistnych, które całkowicie omijają system korzeniowy i pozwalają na regenerację korzeni.

Jeżeli uszkodzenia rośliny są zbyt rozległe, to zazwyczaj konopie spisane są na straty. Tak uszkodzoną roślinę należy jak najszybciej usunąć z plantacji, gdyż może stanowić zagrożenie dla innych konopi. Na obumierających częściach morfologicznych konopi istnieje ryzyko rozwoju groźnej pleśni.

Przesadzone rośliny zazwyczaj zwalniają tempo wzrostu, jednak po 2 – 3 tygodniach tempo wzrostu powinno wrócić do normy.

W przypadku wykorzystywania wody o nieodpowiednim pH wystarczy zmienić wodę na taką, która charakteryzuje się odpowiednią kwasowością. Możliwe jest także zastosowanie tabletek, które regulują kwasowość wody w zbiorniku.

Najlepsze phmetry do wody w uprawie marihuany - pH

Najlepsze kwasomierze do konopi

Elektroniczne kwasomierze są nieocenioną pomocą na każdej plantacji konopi indyjskich. Dzięki tym urządzeniom można w łatwy i szybki sposób sprawdzić kwasowość podłoża. Na rynku dostępnych jest wiele typów kwasomierzy, jednak nie wszystkie nadają się do badań gleby. Na które kwasomierze warto zwrócić uwagę?

Do najlepszych kwasomierzy można zaliczyć:

  • Metrohm,
  • Mettler Toledo,
  • Extech,
  • Voltcraft,
  • Stelzner,
  • Extech,
  • Dostmann,
  • Greisinger,
  • Aquachek TrueTest.

Cena kwasomierzy waha się od 200 do 2500 złotych. Wybór odpowiedniego kwasomierza zależy głównie od potrzeb i zdolności finansowych hodowcy.

Podsumowanie

Odpowiednie monitorowanie i regulacja kwasowości gleby i zbiornika z wodą jest jednym z kluczowych zadań w uprawie marihuany. Niewłaściwa kwasowość podłoża i wody wykorzystywanej do podlewania mogą sprawić, że rośliny nie będą w stanie prawidłowo pobierać składników odżywczych przez korzenie. Do kontroli kwasowości gleby i wody najlepiej jest wykorzystywać kwasomierze elektroniczne. Jeżeli znasz inne metody regulacji pH na plantacji, koniecznie podziel się nimi w komentarzach!

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.