Konopie indyjskie to rośliny, które – podobnie jak ludzie – mają preferowaną temperaturę otoczenia. Zbyt wysoka lub zbyt niska będzie się niekorzystnie odbijać na roślinach, co prowadzi do zmniejszenia ilości plonów. Jeżeli grower czuje, że w pokoju uprawnym panuje niezbyt przyjemna temperatura, to prawdopodobnie jest ona nieszczególnie przyjemna również dla konopi.
Rozkład idealnej temperatury wzrostu konopi pasuje do rozkładu komfortowej temperatury dla człowieka. Konopie to jednak bardzo wytrzymałe rośliny i temperatura niezgodna o kilka stopni Celsjusza nie wyrządzi im krzywdy. Niemniej – długotrwale trwająca wysoka temperatura może zagrażać ich życiu. Jaka jest więc odpowiednia i jak o nią zadbać?
Czy wysoka temperatura sprzyja konopiom?
Wysoka temperatura panująca na plantacji bywa problematyczna. Jeżeli utrzymuje się zbyt długo, to istnieje ryzyko przesuszenia uprawy, co może skończyć się śmiercią roślin.
Zdecydowana większość konopi uwielbia ciepło, więc bez odpowiednich warunków klimatycznych ich rozwój będzie zaburzony. Optymalną temperaturą w pomieszczeniu uprawnym jest 20 – 30oC. Znane są jednak odmiany, które preferują skrajne wartości. Jeżeli temperatura przekroczy 32oC, to zauważalne staną się deformacje liści konopi.
Lekko podwyższona temperatura może wspomóc roślinę w rozwoju. Zwiększenie temperatury ma wpływ na szybkość procesów biochemicznych w konopi, jednak należy podjąć odpowiednie środki bezpieczeństwa. Podwyższenie temperatury wiąże się ze znacznie szybszą utratą wody z gleby i większą transpiracją wody z liści. Niezbędne jest wówczas zastosowanie odpowiednich nawilżaczy powietrza, mieszaczy powietrza i znacznie częstsze podlewanie roślin.
Wzrost temperatury powyżej 26°C w fazie kwitnienia znacznie spowolni produkcję kwiatów i ich wielkość. Ponadto może zmniejszać moc i zapach kwiatów.
Kolejnym problemem jest zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju szkodników i pleśni. Ich obecność jest bardzo niebezpieczna dla roślin. Szkodniki konopi często uszkadzają roślinę i narażają ją na wysoki stres, a rośliny zainfekowane pleśnią są zazwyczaj skazane na utylizację. Więcej informacji o pleśni dowiecie się z osobnego artykułu.
Lekkie zawyżenie temperatury w okresie wegetatywnym konopi może im pomóc w prawidłowym wzroście, jednak polecamy ustawiać temperaturę na optimum, dzięki czemu grower nie musi przykładać dużej uwagi do swojej plantacji, a rośliny będą rozwijać się równie dobrze.
Ile może wynieść maksymalna temperatura w uprawie? (fazy)
Konopie indyjskie preferują pewien zakres temperaturowy, w którym rozwijają się najlepiej. Przekroczenie takiej granicy temperatury może wiązać się z uszkodzeniami rośliny i zaburzeniem ich prawidłowego wzrostu.
Rozwój roślin konopi indyjskich można podzielić na kilka etapów. Podczas każdego z nich wymagania temperaturowe są różne. Ważne jest, aby growerzy znali potrzeby swoich roślin. Taka wiedza znacznie ułatwia uprawę i chroni rośliny przed błędami ze strony hodowcy.
Życie konopi można podzielić na etapy, takie jak:
- faza sadzonek,
- faza wegetatywna,
- faza kwitnienia.
Podczas fazy sadzonek młode konopie są narażone na wszelkie uszkodzenia i nieprawidłowe warunki temperaturowe. Te prowadzą do spowolnienia lub całkowitego zatrzymania ich rozwoju. W ekstremalnych przypadkach wysoka temperatura może doprowadzić nawet do śmierci roślin. Maksymalną temperaturą jaką mogą znieść młode sadzonki jest 25oC w ciągu dnia i 21oC w ciągu nocy.
Podczas fazy wegetatywnej konopie znacznie zwiększają prędkość swojego rozwoju. Można wówczas zauważyć znaczne zwiększenie masy i rozmiarów rośliny. Odpowiednia temperatura na plantacji ułatwi wchłanianie CO2 przez konopie, co pozytywnie przełoży się na efektywność procesu fotosyntezy. Maksymalną temperaturą jaką mogą znieść konopie w fazie wegetatywnej jest 30oC w ciągu dnia i 25oC w ciągu nocy.
Podczas fazy kwitnienia konopie wykorzystują całą energię do wytworzenia kwiatów. Wzrost roślin jest widocznie zatrzymany, a potrzeby roślin znacznie się zmieniają. Maksymalną temperaturą dla kwitnących konopi jest 26oC w ciągu dnia i 22oC w ciągu nocy.
Zapewnienie odpowiedniej temperatury na poszczególnych etapach rozwoju pozwoli na optymalny rozwój roślin. Dbanie o temperaturę stanowi także sposób na ochronę roślin przed rozwojem szkodników i pleśni.
Co spowoduje wysoka temperatura na plantacji marihuany?
Zbyt wysoka temperatura uprawy bywa problematyczna i potencjalnie niebezpieczna dla roślin. Utrzymująca się przez długi okres może poważnie uszkodzić rośliny na plantacji lub doprowadzić do ich śmierci.
Zbyt wysoka temperatura na plantacji może doprowadzić do:
- zmniejszenia wilgotności na plantacji,
- szybkiej transpiracji wody z liści,
- wysychania podłoża,
- utraty wody przez roślinę,
- więdnięcia liści,
- usychania liści,
- utraty jędrności łodyg,
- drewnienia łodyg,
- usychania korzeni,
- uszkodzenia korzeni,
- spowolnienia rozwoju konopi,
- całkowitego zatrzymania rozwoju roślin.
Jeżeli zbyt wysoka temperatura utrzymuje się na plantacji stosunkowo krótko, to nie stanowi ona zagrożenia. Jeżeli jednak trwa zbyt długo, to rośliny narażone są na poważne uszkodzenia, co może prowadzić do ich śmierci.
Zbyt wysoka temperatura w uprawie marihuany – galeria zdjęć
Objawy zbyt wysokiej temperatury w growboxie
Zwiększona temperatura na plantacji nie pozostaje obojętna dla roślin. Konopie bardzo szybko reagują na zmiany temperatury. Dzięki wczesnym objawom przegrzania możemy jednak zareagować odpowiednio wcześnie i uchronić je przed nadmierną dewastacją.
Do objawów zbyt wysokiej temperatury można zaliczyć:
Opadanie liści
Pierwszym symptomem zbyt wysokiej temperatury są oklapnięte liście konopi. Wysoka temperatura prowadzi do utraty wody na drodze transpiracji. Utrata wody z liści objawia się utratą jędrności i ich opadaniem.
Usychanie końcówek liści
Długo trwająca wysoka temperatura prowadzi do utraty dużej ilości wody z rośliny. To następnie objawia się usychaniem końcówek liści, a w przypadkach ekstremalnych może prowadzić do usychania całych liści.
Wysychanie podłoża
Wysoka temperatura na plantacji prowadzi do bardzo szybkiego odparowania wody z gleby. Brak odpowiedniej wilgotności podłoża znacznie utrudnia pobór składników odżywczych przez konopie i uszkadza ich korzenie. Sucha gleba może przyczynić się także do rozwoju szkodników na plantacji.
Utrata jędrności łodyg
Utrata jędrności łodyg bywa problematyczna, ponieważ roślina traci stabilność. Jest bezpośrednio związana z utratą wody przez roślinę. Niekiedy rośliny ze zbyt wiotką łodygą wymagają wsparcia w prawidłowym wzroście.
Usychanie korzeni
Długotrwały brak wody w podłożu sprawia, że korzenie konopi mogą zacząć wysychać i drewnieć. Lekkie przesuszenie korzeni konopi jest zazwyczaj niegroźne, jednak zbytnio uszkodzone nie będą spełniać swojej funkcji. To w konsekwencji może doprowadzić nawet do śmierci roślin.
Zahamowanie lub całkowite zatrzymanie wzrostu konopi
Zbyt wysoka temperatura wywołuje u konopi przejście w stan przetrwania. Stan ten charakteryzuje się znacznym zahamowaniem procesów biochemicznych, co ogranicza wzrost roślin. Długotrwałe wstrzymanie rozwoju konopi będzie objawiać się niedoborami składników odżywczych, co w efekcie skutkować może nawet śmiercią konopi.
Jak obniżyć temperaturę w growboxie?
Zbyt wysoka temperatura jest zagrożeniem dla uprawy. Hodowcy, którzy zauważą wysoką temperaturę na swojej plantacji, powinni zareagować jak najszybciej i dążyć do obniżenia temperatury wewnątrz growboxa. Co zrobić aby to osiągnąć?
Znanych jest wiele metod obniżenia temperatury. Można do tego wykorzystać:
- system wentylacyjny,
- wentylatory mieszające,
- klimatyzatory,
- wietrzenie growboxa.
Odpowiedni system wentylacyjny zainstalowany na plantacji spełnia wiele funkcji. Dzięki wentylacji możliwe jest utrzymanie wysokiej dyskrecji uprawy, oczyszczanie powietrza, a także lepsza kontrola temperatury. System wentylatorów dostarcza do growboxa świeże, zimne powietrze, a wentylatory wyciągowe usuwają stare, zagrzane. Dzięki temu możliwe jest obniżenie temperatury o kilka stopni.
Wentylatory mieszające są bardzo praktycznymi urządzeniami, o których niedoświadczeni hodowcy zapominają. Wiadomo, że ciepłe powietrze unosi się ku górze, a zimne powietrze opada na dno growboxa. Dzięki zastosowaniu wentylatorów gorące i zimne powietrze miesza się ze sobą, czego efektem jest obniżenie średniej temperatury na plantacji. Na rynku dostępnych jest wiele różnych mieszaczy powietrza, które zadowolą wszystkich growerów. Wybór odpowiedniego zależy głównie od wielkości growboxa.
Klimatyzatory to urządzenia, które zasadą działania przypominają standardowe systemy klimatyzacyjne instalowane w gospodarstwach domowych. Posiadają wbudowane panele sterowania, dzięki którym możliwa jest kontrola temperatury i ilości wydmuchiwanego powietrza. Obsługa i instalacja klimatyzatorów jest prosta, jednak koszty urządzeń są wysokie. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju klimatyzatory, różniące się wielkością i wydajnością. Grower, który chce zainstalować klimatyzator na uprawie powinien zwrócić szczególną uwagę na jego wydajność. Zbyt słabe nie dadzą rady ochłodzić plantacji, a zbyt wydajne będą bardzo drogie w eksploatacji.
Wietrzenie growboxa jest jednym z najłatwiejszych sposobów obniżenia temperatury. Otworzenie i pozostawienie growboxa na jakiś czas pozwoli na całkowitą wymianę powietrza. Na drodze konwekcji ciepłe powietrze wydostanie się na zewnątrz, co spowoduje obniżenie temperatury.
Przeniesienie growboxa w inne miejsce również może stanowić potencjalne rozwiązanie. Jeżeli pomimo podejmowanych starań temperatura wciąż jest zbyt wysoka, pomóc może przeniesienie uprawy w chłodniejsze miejsce mieszkania. Może to także zwyczajnie ułatwić działania opisywane powyżej.
Dodanie CO2 w plantacji nie sprawi wprawdzie, że temperatura spadnie, ale konopie, które żyją w warunkach zwiększonej podaży dwutlenku węgla, są w stanie przetrwać nawet o 20% wyższe temperatury. Na rynku istnieją specjalne worki, które uwalniają ten gaz do growboxa. Większość starcza na cały okres uprawy.
Istnieje wiele sposobów na walkę ze zbyt wysoką temperaturą i wybór odpowiedniej zależy od potrzeb i wymagań growera.
Jak walczyć ze szkodami wyrządzonymi wysoką temperaturą?
Uszkodzenia wywołane zbyt wysoką temperaturą bywają groźne dla roślin, jednak znane są sposoby na redukcję tych szkód.
Jeżeli grower zauważy, że w jego uprawie panuje zbyt wysoka temperatura, to powinien:
- stopniowo zmniejszyć temperaturę,
- dokładnie przebadać roślinę,
- usunąć wszelkie uszkodzenia powstałe na roślinie,
- dokładnie sprawdzić korzenie rośliny,
- usunąć uszkodzone korzenie,
- przesadzić konopie do świeżego podłoża,
- obserwować rozwój rośliny przez 2 – 4 tygodni.
Jeżeli uszkodzenia roślin są znikome, to istnieje duża szansa na powrót rośliny do zdrowia i uzyskanie obfitych plonów. W przypadku nadmiernych uszkodzeń istnieje ryzyko śmierci konopi i utraty plonów.
Czym mierzyć temperaturę na plantacji?
Pomiar temperatury na plantacji jest niezwykle prosta i poradzi sobie z nią nawet niedoświadczony hodowca. Do kontroli temperatury na plantacji służą różnego rodzaju termometry.
Do najpopularniejszych można zaliczyć;
- termometry rtęciowe,
- termometry elektroniczne,
- termometry stacjonarne,
- termometry laserowe,
- termometry podczerwone,
- kamery termowizyjne.
Termometry rtęciowe to jedne z najstarszych modeli termometrów. Urządzenia te przez lata były powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystują rtęć jako główny wskaźnik temperatury. Rtęć jest toksycznym pierwiastkiem, który stanowi poważne zagrożenie dla życia ludzkiego, dlatego też nie są już używane na plantacjach. Obecnie zastąpiły je termometry słupkowe działające na tej samej zasadzie, wykorzystujące jednak inne substancje zamiast rtęci.
Termometry elektroniczne to najczęściej wykorzystywane termometry w domowych plantacjach konopi. Występują one w różnych rozmiarach. Ich obsługa jest niezwykle prosta, a na rynku można znaleźć modele, które kosztują jedynie kilkanaście złotych.
Termometry stacjonarne są odmianą termometrów elektronicznych. Występują one w różnych konfiguracjach i rozmiarach. Koszt nabycia tych urządzeń waha się w granicach 100zł. Urządzenia te idealnie nadają się do kontrolowania temperatury wewnątrz growboxa.
Termometry laserowe wykorzystują laser do mierzenia temperatury wewnątrz boxa. Pozwalają na dokładny pomiar temperatury, w każdym punkcie namiotu uprawnego. Wyposażone są w emiter i wyświetlacz. Koszt nabycia termometra laserowego waha się w granicach 100 – 150 złotych.
Termometry podczerwone, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują podczerwień do mierzenia temperatury. Charakteryzują się one wysoką dokładnością i krótkim czasem pomiaru. Wielu doświadczonych hodowców wykorzystuje właśnie te urządzenia. Obsługa ich jest bardzo prosta, a koszt nabycia nie jest wysoki.
Kamery termowizyjne są wykorzystywane w przemysłowych plantacjach konopi. Dzięki nim możliwe jest sprawdzenie dokładne sprawdzenie rozkładu temperatur na plantacji i wykrycie tak zwanych „hot spotów”. Cena takich urządzeń jest zazwyczaj bardzo wysoka, jednak doświadczeni growerzy znaleźli rozwiązanie tego problemu. Na rynku pojawiły się smartphony, które wyposażone są w kamery termowizyjne.
Podsumowanie
Zbyt wysoka temperatura na plantacji konopi stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia roślin. Wynikiem zbyt długo utrzymującej się wysokiej temperatury jest susza na plantacji, która uszkadza rośliny i może prowadzić do ich śmierci. Przegrzanie roślin na plantacji objawia się bardzo charakterystycznymi objawami, dzięki którym grower może zauważyć problem. Istnieje wiele sposobów na walkę ze zbyt wysoką temperaturą na plantacji, a wybór odpowiedniego z nich zależy od potrzeb i wymagań hodowcy. Do kontroli temperatury wewnątrz uprawy można zastosować różnego rodzaju termometry, które znacznie ułatwią prowadzenie hodowli.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.