Jednym z ważniejszych procesów podczas przetwórstwa konopi jest suszenie. Dzięki niemu marihuana nabierają swoich właściwości. Chodzi głównie o działanie substancji chemicznych w nich zawartych. Jak przebiega taki proces i w jakim celu się go prowadzi? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.
Rodzaje konopi
Konopie rozprzestrzeniły się po świecie już w czasach starożytnych. Obecnie można je spotkać na wielu kontynentach, od Australii po Amerykę. Rozróżnia się najczęściej dwa gatunki:
- Konopie siewne (zwane również włóknistymi lub przemysłowymi) – wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu – włókienniczym, papierniczym, chemicznym, budowlanym, czy żywieniowym (medycynie). W ich składzie można znaleźć takie związki jak flawonoidy, polifenole, aminokwasy czy kannabinoidy. Głównym kannabinoidem jest w nich CBD. Konopie te posiadają właściwości terapeutyczne i nie wywołują odurzenia.
- Konopie indyjskie – znane są głównie z tego, że produkuje się z nich narkotyki. Zawierają składniki bioaktywne takie jak terpeny, flawony, flawonoidy czy kannabinoidy. Głównym kannabinoidem znajdującym się w tej konopi jest THC. Substancja ta wykazuje właściwości odurzające i odpowiedzialna jest za „haj”. Stężenie tej substancji wynosi ok. 10-30% i zależy od odmiany, ale również od procesu suszenia i dekarboksylacji.
Różne sposoby suszenia marihuany – galeria
Co zawiera suszona marihuana?
Susz konopny, powszechnie zwany marihuaną, bogaty jest w składniki bioaktywne, takie jak: witaminy, minerały, terpeny, flawony, izoflawony, flawonoidy, kannabinoidy czy białko.
Do najważniejszych składników znajdujących się w konopiach zaliczyć należy THC i CBD. Właściwości i działanie CBD nie wywołują odurzenia i są dla organizmu terapeutyczne. Substancja ta jest całkowicie legalna. Natomiast THC wywołuje odurzenie i działa psychoaktywnie. Według Polskiego prawa substancja ta jest zakazana w produkcji, użyciu i handlu. Za posiadanie THC grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech. W zależności od odmiany konopi indyjskich, zawartość poszczególnych kannabinoidów jest inna, jednak zazwyczaj wynosi ona około 10-30% THC, oraz 1%-10% CBD.
Gdzie można suszyć konopie?
Suszenie konopi jest bardzo ważnym procesem produkcyjnym. Podczas niego dochodzi do dekarboksylacji THC-A do THC. Suche konopie nabierają swoich charakterystycznych właściwości. Proces ten pozwala także na utrwalenie kwiatów bez znacznej utraty składników bioaktywnych. Nieprawidłowo przeprowadzony zabieg skutkować może utratą zbiorów przez pleśnienie i grzyby.
Na świecie istnieje wiele technik suszenia konopi. Do najpopularniejszych metod zaliczyć można:
- Suszenie w piecach – wykorzystuje się piece konwekcyjne z kontrolowaną temperaturą i wilgotnością. Jest to sposób najdokładniejszy.
- Suszenie w kartonie – amatorzy upraw konopi prowadzą suszenie w kartonach. Między przeciwległymi ściankami kartonu umieszcza się linkę na której rozwiesza się łodygi z kwiatami. Na dnie kartonu umieszcza się wiatrak w celu przyśpieszenia procesu.
- Wykorzystanie mikrofali – możliwe jest suszenie kwiatów konopi przy wykorzystaniu mikrofali. Do tego procesu często wykorzystuje się zwykłe kuchenki mikrofalowe. Należy uważać na czas ogrzewania, ponieważ może dość do spalenia kwiatów.
- Suszenie próżniowe – wykorzystywane są specjalne urządzenia próżniowe, które obniżają temperaturę parowania wody. Pozwala to na prowadzenie suszenia w niższej temperaturze, co skutkuje zachowaniem wielu substancji biologicznie aktywnych.
- Wykorzystanie promieni słonecznych – jest to najstarsza naturalna metoda suszenia znana człowiekowi. Konopie rozwiesza się na sznurkach w pełnym słońcu. Suszenie prowadzi się ok. tydzień, jednak czas ten zależy od warunków atmosferycznych. Należy zadbać o to, aby konopie nie były wystawione na działanie wilgoci i szkodników, ponieważ może skutkować to utratą zbiorów.
- Zastosowanie suszarek – wykorzystuje się tutaj urządzenia działające na takiej samej zasadzie jak suszarki do owoców. Kwiaty konopi umieszczane są na specjalnych sitach, a następnie wkłada do suszarki. Na dnie znajdują się nagrzewnice i wiatraki wprowadzające ruch powietrza. Dzięki obiegowi i zwiększonej temperaturze, proces ten jest dosyć wydajny i szybki.
- Suszenie w namiocie – suszyć możesz również wykorzystując ten sam namiot uprawy, w którym uprawiałeś marihuanę. Wystarczy włączyć nawilżacz oraz wentylację by marihuana powoli obsychała.
Metody suszenia różnią się od siebie efektywnością i ilością strat składników podczas procesu.
Jak się suszy marihuanę?
Suszenie marihuany jest procesem niezwykle ważnym. Źle przeprowadzone suszenie skutkować może zniszczeniem kannabinoidów zawartych w konopiach. Możliwe jest także niedosuszenie, skutkujące pleśnieniem konopi. Jak więc poprawnie suszyć marihuanę?
Świeżo zebrane konopie mogą mieć nawet 70% wody w swoim składzie. Ważne jest to, aby usunąć jak największą jej ilość, co pozwoli na zachowanie jej trwałości. Podczas suszenia dochodzi do dekarboksylacji, która powoduje, że marihuana nabiera właściwości odurzających.
Suszenie konopi różni się od siebie w zależności od zastosowanej metody, jednak we wszystkich są pewne czynniki na które należy zwrócić uwagę. W celu poprawnego suszenia konopi należy zwrócić uwagę na czas suszenia, temperaturę, wilgotność, czy ilość suszu.
- Czas suszenia jest bardzo ważnym czynnikiem. W zależności od zastosowanej metody może trwać kilkanaście sekund, lub kilka tygodni. Odpowiednio długi czas suszenia pozwoli usunąć wystarczającą ilość wody z konopi.
- Temperatura – substancje znajdujące się w konopiach ulegają rozkładowi w różnych temperaturach, dlatego ważne jest aby odpowiednio ją dostosować. Zbyt wysoka temperatura zniszczy większość składników bioaktywnych.
- Wilgotność – niedosuszone kwiaty narażone będą na pleśń, która będzie szkodliwa i wyjałowi składniki w niej zawarte.
- Ilość suszu – suszenie mniejszej ilości jest znacznie wydajniejsze, ponieważ powierzchnia parowania wody jest znacznie większa.
- Intensywność ogrzewania ma wpływ na szybkość oddawania wody przez konopie. Zbyt intensywne ogrzewanie może wysuszyć zewnętrzną powierzchnie konopi, a tym samym utrudnić oddawanie wody. Należy łagodnie ogrzewać konopie w celu odpowiedniego parowania.
- Cyrkulacja powietrza umożliwia wymianę wilgotnego powietrza na suche. Cyrkulację powietrza zapewniają wiatraki. Zapewnienie prawidłowego obiegu powietrza, znacznie skraca czas suszenia.
Warunki czyli temperatura i wilgotność suszenia
Temperatura podczas suszenia zapewnia odpowiednie parowanie wody, oraz rozpoczyna proces dekarboksylacji. Najlepszym sposobem suszenia konopi jest suszenie powolne. Konopie suszy się w temperaturze 20-25oC. W tej temperaturze prowadzi się suszenie przez 2-4 dni. Następnie temperatura zmniejszana jest do ok 18oC -20oC. Konopie przetrzymuje się w niej ok. 1-2 tyg. Czas suszenia, oraz temperatura mogą się różnić w zależności od ilości suszu i wstępnej wilgotności.
Wilgotność znacząco wpływa na stabilność konopi, jak i na czas suszenia. Im wilgotniejsze są konopie i powietrze, tym dłużej prowadzony będzie proces. Należy zapewnić odpowiednio suche powietrze, aby skrócić ten okres. Odpowiednia wilgotność powietrza powinna wynosić ok 50%. W tym celu zastosować można filtry węglowe oraz wentylatory. Konopie suszy się do zawartości ok 10% wody. Przy takim poziomie wilgotności nie ma ryzyka pleśnienia suszu.
Co podlega suszeniu?
W zależności od gałęzi przemysłu bądź dalszego zastosowania, suszeniu poddaje się tylko określone części konopi. Do części morfologicznych konopi zaliczyć można: kwiaty, łodygę, liście, a nawet korzenie.
Kwiaty konopi są najczęściej suszonymi częściami tych roślin. Z kwiatów konopi siewnych produkuje się suplementy o działaniu terapeutycznym, używki czy lekarstwa. Z kwiatów konopi indyjskich produkuje się marihuanę i haszysz.
Łodygi zazwyczaj wykorzystuje się w przemyśle włókienniczym, chemicznym, czy budowlanym. Nie podlegają one jednak suszeniu, a wręcz przeciwnie – zraszaniu. Dostarczenie odpowiedniej ilości wody wywołuje fermentację, która to oddziela włókna, które następnie używane są w przemyśle tekstylnym czy papierniczym. Łodygi nie zawierają cennych substancji, stąd nie należy marnować czasu na ich suszenie i obróbkę termiczną.
Liście również nie zawierają tak cennych substancji jak same kwiaty. Są jednak suszone na różnego typu napary i zioła. Dodaje się je do wysuszonych kwiatów by objętościowo zwiększyć produkty i nadać więcej aromatu herbatom i ziołom konopnym.
Korzenie są najmniej przydatną częścią tej rośliny. Przeznacza się je na nawóz i kompost lub do produkcji biopaliw, np. brykietu.
Czy obróbka i suszenie marihuany jest legalne?
W Polsce aktualne prawo antynarkotykowe stanowi ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, z 2007r. W myśl ustawy tej konopie indyjskie są nielegalne, a za ich posiadanie grozi kara pozbawienia wolności.
Marihuana w Polsce traktowana jest jako narkotyk i za jej produkcję, sprzedaż, czy spożycie grozi kara grzywny, ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności. Traktuję się ją jako narkotyk przez THC zawarte w składzie.
Według Polskiego prawa nie ma możliwości zdobycia pozwolenia na uprawę konopi indyjskich. Pozwolenie takie wydawane jest jedynie niektórym placówkom naukowo-badawczym, kiedy badania związane są z tą rośliną.
Podsumowanie suszenia krok po kroku
Suszenie marihuany jest najważniejszym etapem hodowli konopi indyjskich. Podczas suszenia THC-A przekształca się w aktywną formę THC. Jak dokładnie przeprowadzić proces suszenia marihuany?
Pierwszym ważnym krokiem jest wybór sposobu suszenia. Wielu hodowców amatorów wybiera suszenie w kartonach, lub wykorzystując promienie słoneczne. Każdy ze sposobów różni się od siebie specyfiką i szybkością.
Następnie trzeba przygotować pomieszczenie, w którym prowadzone będzie suszenie. Pomieszczenie powinno być wentylowane, suche, posiadać osuszacz powietrza oraz filtry. W przypadku suszenia na zewnątrz należy wybrać dobrze nasłonecznione miejsce, osłonięte od wiatru i z możliwością zabezpieczenia zbiorów w razie opadów.
Kolejnym krokiem jest rozłożenie konopi. W przypadku suszenia konopi w kartonach rozwiesza się je w odstępach ok. 30 cm co zapewnia swobodny przepływ powietrza. Konopie suszone na zewnątrz rozwiesza się w odległości ok. 50 cm. Do suszenia przeznacza się oddzielone kwiaty konopi lub całe łodygi z kwiatami. Liście i gałęzie obrywa się przed suszeniem.
Suszenie właściwe jest kolejnym etapem suszenia. Powinno prowadzić się go w stosunkowo niskiej temperaturze 20oC-25oC. Trwa to ok. 1-2 tygodni, a po zakończeniu powinny mieć ok 10% wody w swoim składzie. Podczas suszenia należy pamiętać także o wietrzeniu konopi i kontroli suszu. Jeżeli pojawi się na nim pleśń, należy natychmiast go usunąć.
Curring jest ostatnim etapem suszenia konopi. Proces ten ma na celu zachowanie aromatu, smaku, czy zapachu na dłużej. Marihuana którą poddano curringowi charakteryzuje się lepszą jakością. Proces ten polega na wypełnieniu słoika do 2/3 wysokości lekko wysuszonymi kwiatami i umieszczeniu w ciemnym miejscu. Co 12 godzin należy otworzyć słoik aby wymienić powietrze znajdujące się w środku. Proces ten prowadzi się ok 7-10 dni.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.