Zbiór kwiatów konopi jest ostatnim procesem w trakcie samej uprawy, ale praca growera jeszcze się na nim nie kończy. Świeżo ścięte kwiaty nie nadają się bowiem do spożycia. Marihuaną nazywa się susz kwiatów konopi – to suszenie sprawia, że mają one odpowiednią moc i formę, a dzięki temu pożądane właściwości odurzające i lecznicze. Proces ten jest niezwykle ważny i odpowiada nie tylko za jakość, ale też i trwałość gotowej marihuany. Istnieje kilka głównych sposobów suszenia kwiatów.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Po co suszyć konopie?

Odpowiednio przeprowadzony proces suszenia jest kluczowy w produkcji najwyższej klasy marihuany. Podczas niego można uzyskać odpowiedni smak, zapach i moc – nieprawidłowo prowadzony może znacznie obniżyć te parametry.

Suszenie jest czasochłonne i musi być wykonane w odpowiedni sposób. Niecałkowite usunięcie wody może prowadzić do rozwoju pleśni i innych mikroorganizmów. Spleśniałe topy nie nadają się do spożycia. Poza pozbyciem się wody, podczas suszenia następują także zmiany biochemiczne, które dotyczą terpenów i kannabinoidów, co przekłada się na działanie suszu.

Schnące konopie

Metody suszenia konopi

Wśród grówerów rozpowszechniło się wiele metod suszenia konopi. Każdy ze sposobów posiada swoje wady i zalety. Wybór odpowiedniego sposobu powinien być przemyślany.

Suszące się konopie
Suszenie marihuany w growboxie

Do najpopularniejszych metod zalicza się:

  • suszenie na słońcu,
  • suszenie w suszarkach,
  • suszenie w namiocie,
  • suszenie w piecu,
  • suszenie w mikrofali,
  • suszenie w kartonie.

Metody suszenia różnią się od siebie efektywnością i ilością strat składników podczas procesu.

Suszarka jest niezbędnym narzędziem pracy każdego, kto chce suszyć kwiaty konopi. Bez niej ciężko będzie dokładnie usunąć wodę z kwiatów może być niedokładne.

Są to zazwyczaj niewielkie urządzenia, które usuwają wodę z kwiatów przy wykorzystaniu energii elektrycznej lub naturalnego parowania. Każda suszarka ma pewną, którą można rozumieć jako ilość usuniętej wody z kwiatów. Im większa wydajność, tym mniej wody pozostaje w kwiatach po zakończonym procesie. Klasyczne suszarki wykorzystujące parowanie charakteryzują się niższą wydajnością, która zależna jest od wilgotności i ciśnienia otaczającego powietrza. Modele wykorzystujące energie elektryczną znacznie szybciej prowadzą proces suszenia i usuwają więcej wody z kwiatów, ale mogą wystąpić niekorzystne zmiany biochemiczne obniżające smak i zapach konopi.

Rodzaje suszarek do marihuany

Na rynku można nabyć wiele urządzeń przeznaczonych do suszenia kwiatów konopnych. Wybór konkretnego może być skomplikowany, gdyż każdy z nich posiada swoje wady i zalety. Suszarki wykorzystywane w przemyśle charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością i skutecznością suszenia, jednak ich nabycie jest bardzo kosztowne.

Suszarki można podzielić na:

  • improwizowane,
  • urządzenia manualne,
  • urządzenia elektryczne,
  • urządzenia przemysłowe.

Do urządzeń improwizowanych można zaliczyć wszelkie konstrukcje wykonane własnoręcznie jak suszarki kartonowe.

Urządzenia manualne obejmują wszystkie suszarki wykorzystujące naturalny przepływ powietrza. Występują one w postaci siatek, na których rozkłada się kwiaty. Mogą one posiadać różne wymiary i kształty.

Suszarki elektryczne to najpopularniejsze urządzenia suszące wykorzystywane przez growerów. Najczęściej wyglądem i działaniem przypominają suszarki do owoców, ale parametry ich działania są nieco inne. Mogą być jedno i wielopoziomowe.

Suszarki przemysłowe to wielkogabarytowe urządzenia wykorzystywane przez profesjonalne firmy przetwarzające kwiaty konopne. Charakteryzują się one dużą mocą przerobową i szybkością suszenia. Występują w różnych konfiguracjach i systemach konstrukcyjnych.

Jaką suszarkę wybrać?

Wybór suszarki zależy od potrzeb growera. Jeżeli posiada on małą plantację, to wybór urządzenia o dużej mocy przerobowej będzie nietrafiony. W przypadku dużej plantacji duża wydajność będzie już niezbędna, by nie narażać pąków na niekorzystne działanie mikroorganizmów.

Posiadając jedynie kilka krzaków na plantacji można z powodzeniem wykonać własną suszarkę do konopi, która pozwoli cieszyć się własną marihuaną. Należy pamiętać o tym, że jakość tak przygotowanej marihuany nie będzie najwyższa, ale zadowoli większość użytkowników.

Urządzenia manualne pozwalają na przerobienie kilku roślin z plantacji. Suszenie z ich wykorzystaniem trwa stosunkowo długo, ponieważ woda naturalnie paruje wolno, a tempo procesu uzależnione jest od warunków panujących w suszarni.

Suszarki elektryczne mogą zostać wykorzystane do wysuszenia kwiatów z kilku-kilkunastu roślin. Suszenie trwa zazwyczaj do kilku godzin.

Suszarki przemysłowe posiadają moc przerobową, która pozwala wysuszyć kwiaty pochodzące z uprawy nawet setek roślin.

Koszty zakupu suszarki do kwiatów konopi

W zależności od wyboru suszarki, jej cena może wynosić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Wykonanie suszarki z kartonu jest najtańszym rozwiązaniem, które dostępne jest dla growerów. Zakup urządzeń manualnych to koszt rzędu 100-200 złotych. Suszarki elektryczne wciąż mogą być opłacalnym wyborem – można nabyć je już w cenie 150-500 złotych. Urządzenia przemysłowe są najdroższe i ich zakup wynosi od 1000 do 10 000 złotych i więcej.

Podsumowanie

Suszenie kwiatów konopnych jest niezwykle ważnym procesem. Podczas suszenia zmieniają się w marihuanę i nabierają swoich charakterystycznych właściwości. Suszenie musi zostać przeprowadzone w odpowiedni sposób, co pozwoli cieszyć się suszem przez długi czas i nie pogorszy jego właściwości. Do suszenia można wykorzystać własnoręcznie wykonane suszarki lub nabyć odpowiednie urządzenie.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.