Kruszenie przesuszonego topa i zwijanie z niego jointa jest doświadczeniem dalekim od przyjemnego. Zbyt suchy top kruszy się na miał, który bardzo łatwo się rozsypuje i może powodować zbyt szybkie spalanie suszu. Przesuszone topy mogą się także charakteryzować nieprzyjemnym smakiem i zapachem. Odpowiednie dbanie o swoje plony jest kluczowe dla konsumenta i pozwoli mu cieszyć się własnym towarem nawet przez dwa lata od zbioru. O tym jak dbać o wilgotność swoich topów dowiecie się w poniższym materiale.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 12 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Praktyka i prewencja

Uprawa konopi indyjskich wymaga od growera odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Dotyczy się to także zbioru i przechowywania kwiatów konopnych. Główną przyczyną zbyt suchych topów jest nieodpowiednia wilgotność na plantacji, ale także nieprawidłowe przechowywanie suszu.Odpowiednia ścinka kwiatów

Konopie tracą wodę początkowo z wierzchnich warstw. Woda znajdująca się wewnątrz roślin paruje najpóźniej. Zjawisko to może być mylące dla początkujących plantatorów. Wydawać by się mogło, że topy na łodydze są już dostatecznie suche, jednak wewnątrz nich wciąż znajduje się woda. Growerzy sprawdzają stan wysuszenia swoich roślin organoleptycznie. Co to znaczy? Łodyga konopi, która zawiera zbyt dużo wody podczas gięcia się nie złamie. Odpowiednio wysuszone łodygi podczas gięcia zaczną pękać z charakterystycznym trzaskiem. Dzięki temu growerzy mogą ocenić stopień wysuszenia swoich pąków.

Przechowywanie suszu

Odpowiednio wysuszone konopie należy przechowywać prawidłowo, aby móc cieszyć się nimi przez długi czas. Woda zawarta w topach nieustannie paruje, co może spowodować nadmierne ich przesuszenie. Wielu konsumentów przechowuje swoje zbiory w szczelnych pojemnikach, które pomagają utrzymać wilgotność topów. Wystawienie konopi na bezpośrednie działanie powietrza i wysokiej temperatury przyśpiesza parowanie wody.

Kontrola warunków przechowywania topów

Ususzone i ścięte topy stanowią ukoronowanie pracy growera na plantacji. Niestety taki produkt nadal traci wodę. Konsumenci wykorzystują opakowania nawilżające.

Opakowania wyposażone są w silikonowe wkładki, które regulują stężenie wody znajdującej się w atmosferze pojemnika. Wkłady nawilżające działają kilka miesięcy w zależności od modelu produktu. Jest to rozwiązanie bezpieczne dla zdrowia ludzkiego i nie wpływa na właściwości organoleptyczne marihuany.

Wkładka nawilżająca do marihuany
Wkładka nawilżająca do marihuany

Wkłady nawilżające świetnie sprawdzą się do przechowywania mniejszych ilości marihuany i pozwala na utrzymanie wilgotności na poziomie około 60%. Taka wilgotność sprawi, że topy będą charakteryzować się odpowiednimi walorami smakowo-zapachowymi. Wykorzystanie wkładów nawilżających do przechowywania większej ilości może być problematyczne i nie przynieść oczekiwanego rezultatu.

W miejscu przechowywania swojego towaru warto jest posiadać higrometr, który informuje użytkownika o poziomie wilgotności powietrza.

Najlepszym sposobem na przechowywanie własnych topów jest wybór ciemnego i zimnego miejsca. W takim miejscu marihuanę należy przechowywać w szczelnym pojemniku wyposażonym we wkłady nawilżające.

Najlepszy sposób na zwiększenie wilgotności marihuany

Nadmiernie wysuszone topy nie są jeszcze stracone. Odpowiednie zabiegi pozwolą na przywrócenie im odpowiedniej wilgotności.

Najbardziej skutecznym sposobem na zwiększenie wilgotności topów jest umieszczenie ich w szczelnym pojemniku, a następnie delikatne spryskanie wodą. Pojemnik należy następnie zamknąć i wstrząsnąć. Tak przygotowane opakowanie należy umieścić w ciemnym miejscu na około 2-3 dni. Po upływie kilku dni konopie powinny charakteryzować się odpowiednią wilgotnością. W razie potrzeby należy powtórzyć proces.

Inne metody zwiększenia wilgotności marihuany

Znane są także inne metody zwiększania wilgotności topów, jednak nie są one często wykorzystywane przez konsumentów.

Szklanka wody

Umieszczenie szklanki wody w miejscu przechowywania marihuany sprawi, że parująca woda przedostanie się do przesuszonych topów. Stosując tą metodę należy pamiętać o tym, aby konopie były wystawione na bezpośredni kontakt z powietrzem.

Torebki hermetyczne

Opakowania hermetyczne w postaci torebek wykorzystywane są popularnie w gastronomii, ale mogą zostać wykorzystane także do zwiększenia wilgotności topów. W torbie należy umieścić wilgotny ręcznik papierowy, a następnie przesuszone kwiaty. Taki pakunek należy umieścić w ciemnym i suchym miejscu. Po kilku dniach topy powinny charakteryzować się odpowiednią wilgotnością.

Obierki z owoców

Wykorzystanie obierków z owoców może wydawać się bardzo niecodziennym pomysłem, jednak obierki kryją w sobie wielki potencjał. Obierki bogate są w soki i aromaty. Umieszczenie obierków w szczelnym pojemniku wraz z topami pozwoli na zwiększenie ich wilgotności, ale także nada im aromat owocu wykorzystanego w procesie.

Podsumowanie

Zbyt suche topy kruszą się nadmiernie i mogą charakteryzować się niezadowalającym smakiem podczas palenia. Istnieje kilka sposobów na zwiększenie wilgotności marihuany, a najlepszym z nich jest delikatne spryskanie topów wodą. Można także zastosować obierki z owoców, co pozwoli nadać atrakcyjny owocowy aromat marihuanie. Podczas zwiększania wilgotności marihuany należy zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia pleśni na topach!


UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.