Szara pleśń (Botrytis) jest bardzo często występującym szkodnikiem na plantacjach marihuany. Pleśń najłatwiej zlokalizować na topach, gdy na plantacji panuje zbyt duża wilgotność. Pleśń wytwarza mykotoksyny, które są związkami bardzo niebezpiecznymi dla zdrowia i życia ludzkiego. Spożycie zbyt dużej ilości mykotoksyny może doprowadzić nawet do zatrzymania akcji serca. Pojawienie się pleśni na plantacji jest dla growera wielkim problemem. Jeżeli grower nie zlokalizuje i odizoluje rośliny, to cała plantacja zagrożona jest zniszczeniem. Wczesna reakcja hodowcy jest kluczowa w powodzeniu całej uprawy. Pleśń charakteryzuje się szybkim czasem wzrostu i dużą zaraźliwością. Nawet jeden zarażony krzak na plantacji może doprowadzić do utraty całości zbiorów. O tym, jak poradzić sobie z pleśnią na plantacji i co zrobić z zarażonymi krzakami dowiesz się z poniższego artykułu.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Czym jest pleśń i dlaczego występuje na plantacji?

Pleśnie są grupą mikroorganizmów zaliczanych do grzybów. Organizmy te powszechnie występują na całym świecie i obecne są już od setek tysięcy lat. Żywią się materią organiczną, którą rozkładają przy pomocy enzymów. Żyją stosunkowo krótko, jednak bardzo szybko się rozmnażają. Jeden grzyb pleśniowy jest w stanie wytworzyć od kilku do kilkudziesięciu tysięcy zarodników. Zarodniki charakteryzują się mikroskopijnymi rozmiarami i zdolnością do długiego stanu inkubacji. Są w stanie zachować funkcje życiowe nawet przez 2 lata (w warunkach sprzyjających), dlatego tak trudno jest walczyć z infekcjami pleśniowymi.

Pleśń pojawia się głównie w wilgotnych i ciemnych miejscach. Organizmy te rozwijają się w szerokim zakresie temperatur, ale najbardziej optymalnymi wartościami jest przedział 18-22°C, czyli temperatura zbliżona do tej, która panuje na uprawie konopi. Pleśnie giną powyżej 70°C, jednak ich zarodniki mogą wytrzymać te warunki.

Pleśń w uprawie pojawia się głównie z powodu zanieczyszczonego powietrza lub zanieczyszczonego podłoża uprawnego. Gdy się pojawi, jej rozwój początkowo jest niezauważalny. Rozwijające się zarodniki tworzą niewielkie kolonie, które dostrzegalne są jedynie pod mikroskopem. Pleśnie, które dostały się do kwiatów, rozwijają się od środka kwiatu, co znacznie utrudnia identyfikację porażonego miejsca.

Organizmy pleśniowe do rozpoczęcia rozwoju wymagają specyficznych warunków. Grzyb rozpocznie swój rozwój, gdy temperatura otoczenia przekroczy 15°C , a wilgotność osiągnie minimum 50%. Rozwój pleśni w takich warunkach jest dynamiczny i trudny do powstrzymania. Podczas rozwoju można ją usunąć jedynie przy pomocy specjalistycznych środków chemicznych lub wysokiej temperatury. Stosowanie takich rozwiązań w przypadku konopi jest bardzo trudne, ponieważ może doprowadzić do śmierci roślin.

Jak rozpoznać pleśń w uprawie?

Pleśń to grzyb, który rozwija się w warunkach wysokiej wilgotności i pokojowej temperaturze. Istnieje wiele gatunków, jednak najpopularniejszą jest pleśń szara.

Jej zarodniki bardzo szybko się rozwijają i kolonizują praktycznie całą powierzchnię zarażonej rośliny. Doświadczony grower bardzo często dogląda swoich roślin, oglądając je z każdej strony, więc nie powinien mieć problemu ze znalezieniem ogniska pleśni. Niedoświadczeni hodowcy nie zwracają uwagi na wszelkie przejawy infekcji, co skutkuje dalszym rozwojem grzybów, a w konsekwencji utratą zbiorów.

Pleśń zazwyczaj rozwija się między pąkami kwiatowymi, gdzie bardzo trudno ją dostrzec. Naloty można spotkać także na uszkodzonych łodygach, liściach i między korzeniami.

Kolonie pleśni można bardzo łatwo zauważyć przy pomocy szkła powiększającego. Grower powinien szukać brunatnoszarych przebarwień powstających na roślinach. Wszelkie przebarwienia mogą świadczyć o infekcji pleśniowej, która dopiero się rozwija. Kolejnym objawem obecności pleśni jest biały nalot, który wyglądem przypomina pajęczynę. Obecność białego, puchatego nalotu świadczy o zaawansowanym stadium rozwoju zakażenia.

Pryskanie marihuany przed pleśnią

Jak wygląda pleśń na marihuanie – galeria

Środki ochrony przed pleśnią

Pojawienie się pleśni na plantacji jest niezwykle problematyczne i stresujące, szczególnie dla początkujących growerów. Zakładając własną plantację konopi grower powinien zapoznać się z wszelkimi zagrożeniami, które mogą doprowadzić do utraty roślin i podjąć odpowiednie kroki przeciw nim.

W uprawach indoor można kontrolować wszystkie parametry uprawy, a tym samym znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia pleśni. Dodatkowym systemem ochrony jest system filtrów węglowych w growboxie, który wyłapuje zarodniki pleśni zawieszone w powietrzu.

W uprawach outdoor bardzo ciężko jest kontrolować warunki uprawne, jednak zastosowanie odpowiednich środków ochrony roślin znacznie zminimalizuje ryzyko wystąpienia pleśni. Stosowanie środków ochrony roślin może niekorzystnie wpływać na jakość gotowej marihuany, jednak niekiedy ich zastosowanie jest niezbędne.

Pamiętaj, by nie sadzić roślin zbyt blisko siebie, ponieważ zaburzony przepływ powietrza sprzyja rozwojowi pleśni.

Kilka wskazówek od doświadczonych growerów:

  • podlewając konopie unikaj spryskiwania szczytów i kwiatów, zwłaszcza w fazie kwitnienia,
  • dbaj o czystość plantacji,
  • stosuj środki ochrony osobistej,
  • dbaj o czystość narzędzi,
  • okresowo wymieniaj filtry węglowe,
  • dbaj o czystość powietrza w pomieszczeniu,
  • regularnie badaj rośliny,
  • stosuj środki grzybobójcze,
  • dbaj o dużą ilość światła na plantacji.

Najlepszymi środkami ochrony roślin do konopi są:

  • Cannacure,
  • Topsin M 500,
  • Amistar Opti 480 SC,
  • Polyversum WP,
  • Biosept Active,
  • Luna Sensation 500 SC,
  • Frupica 440 SC,
  • Pomarsol Forte 80 WG.

Wszystkie wyżej wymienione środki ochrony roślin dostępne są w większości sklepów ogrodniczych i profesjonalnych growshopach. Stosowanie środków ochrony roślin jest bardzo proste i zazwyczaj polega na spryskaniu rośliny odpowiednią dawką preparatu.

Ciekawostka: Wiele ze środków ochrony roślin wykorzystywanych w przemysłowych plantacjach truskawek nadaje się do konopi.

Spleśniała marihuana

Pleśń na roślinach – koniec plantacji?

Pojawienie się pleśni na plantacji może doprowadzić do śmierci wszystkich roślin, jednak odpowiednio szybka reakcja hodowcy może uratować plantację.

Jeżeli grower zauważy wszelkie objawy pojawienia się pleśni w uprawie, to powinien jak najszybciej odizolować zainfekowaną roślinę i zadbać o dobro pozostałych. Odizolowanie zainfekowanej rośliny zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się zarodników na plantacji. Kolejnym krokiem jest przebadanie pozostałych roślin. Jeżeli na innych nie ma śladów pleśni, to grower powinien prewencyjnie zastosować środki grzybobójcze. Jeżeli grower ma pewność, że pozostałe rośliny są zdrowe, to powinien dokładnie wyczyścić miejsce plantacji i narzędzia wykorzystywane na uprawie. Do czyszczenia miejsca uprawy i narzędzi idealnie sprawdzi się alkohol izopropylowy. Zastosowanie alkoholu pozwoli usunąć wszelkie zarodniki i rozwijające się grzyby z plantacji.

Ostatnim krokiem jest dokładna obserwacja roślin przez 1 – 2 tygodni. Czas rozwoju pleśni jest różny i zależy od wielu czynników, jednak okres dwóch tygodni w zupełności wystarczy na jej rozwój.

Na czym polega kwarantanna konopi?

Jeżeli grower zauważy zainfekowaną roślinę, to natychmiastowo powinien odizolować ją od innych. Zastosowanie kwarantanny może uratować nawet zainfekowaną roślinę. Kwarantanna zarażonych roślin jest bardzo ważna i pozwala hodowcy ocenić to, jak bardzo roślina została porażona.

Porażone konopie należy jak najszybciej usunąć z plantacji i umieścić je w odizolowanym miejscu. Grower powinien dokładnie obejrzeć roślinę i zlokalizować wszelkie ogniska pleśni, a następnie je usunąć. Zarażone liście i kwiaty można z łatwością usunąć. Pleśń występująca na korzeniach rośliny zazwyczaj oznacza jej śmierć, ponieważ uszkodzenie korzeni zaburza prawidłowe odżywianie rośliny. Gdy ogniska pleśni zostaną usunięte, to konieczne jest zastosowanie środków ochrony roślin. Środkiem grzybobójczym należy spryskać całą roślinę wraz z podłożem. Tak przygotowaną roślinę należy obserwować przez 2 – 4 tygodnie. Istnieje szansa, że usunięcie ognisk pleśni pozwoli uratować roślinę, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Ze względu na charakterystyczny rozwój grzybów, dostaje się ona w głąb krzaków konopi, co skutkuje ich obumieraniem. Rośliny, które w znacznym stopniu porażone pleśnią zazwyczaj nie przeżywają. Konopie, które jedynie częściowo zostały porażone grzybem, mają szansę przeżyć.

Pleśń na topach marihuany

Pleśń na topach marihuany – co zrobić?

Marihuana pochodząca z czarnego rynku i źle przechowywania często dotknięta jest pleśnią. Spożycie zainfekowanej marihuany może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Grzyby pojawiające na marihuanie są spowodowane przechowywaniem jej w ciemnym i wilgotnym miejscu. Rozwijając się na powierzchni marihuany produkują duże ilości mykotoksyn, które są szkodliwe dla życia i zdrowia ludzkiego. Spożycie mykotoksyn może spowodować: zaburzenie gospodarki hormonalnej, zaburzenia rytmu serca, problemów żołądkowych, napady padaczki, a w ekstremalnych przypadków nawet śmierć.

Jeżeli zauważysz pleśń na swojej marihuanie, to niezwłocznie się jej pozbądź oraz odizoluj zainfekowaną roślinę.

Odpowiednie przechowywanie marihuany uchroni ją przed rozwojem pleśni i pozwoli Ci cieszyć się dobrymi topami nawet przez dwa lata. Więcej o tym, jak przechowywać marihuanę dowiesz się tutaj: Jak i w czym przechowywać marihuanę.

Utylizacja spleśniałych krzewów konopi

Obecność pleśni w uprawie jest problematyczna i nie zawsze możliwe jest uratowanie wszystkich roślin. Jeżeli roślina przebywająca na kwarantannie wykazuje objawy dalszego rozwoju grzybów, to grower zmuszony jest do utylizacji zainfekowanego krzaka.

Najszybszym, a zarazem najskuteczniejszym, sposobem utylizacji zainfekowanych krzaków jest ich spalenie. Wysoka temperatura spalania sprawi, że wszystkie zarodniki pleśni zostaną zniszczone. Popiół pozostający po spalaniu krzaków złożony jest głównie ze składników mineralnych, które idealnie sprawdzą się jako nawóz dla pozostałych roślin.

Niektórzy growerzy wykorzystują kompostowanie w celu utylizacji krzaków. Kompostowanie jest jedną z najstarszych metod produkcji bionawozów. Kompostownik stanowi świetne źródło bioskładników w uprawie konopi. Wielu hodowców prowadzących uprawy naturalne z powodzeniem wykorzystuje kompostownik.

Zarażone krzaki można po prostu wyrzucić do bio odpadów. Rozwiązanie to jest bardzo ryzykowne i może przykuć uwagę osób postronnych.

Zarażone rośliny można także zakopać na spocie. Growerzy, którzy uprawiają konopie na outdoor wykorzystują chore rośliny do nawożenia gleby. Zakopanie zainfekowanej rośliny zadziała tak samo, jak wykorzystanie kompostownika.

Podsumowanie

Szara pleśń bardzo często występuje w uprawach konopi. Najłatwiej znaleźć ją na topach, gdy warunki panujące na plantacji sprzyjają jej rozwojowi. Przy wysokiej wilgotności i temperaturze istnieje duże ryzyko infekcji roślin. Pleśnie wytwarzają mykotoksyny, które są związkami zagrażającymi zdrowiu i życiu ludzkiemu. Spożycie nawet niewielkich ilości niesie poważne konsekwencje zdrowotne. Wczesne zlokalizowanie pleśni na plantacji pozwala hodowcy uratować część roślin. Odpowiednia opieka nad zainfekowanymi roślinami sprawia, że będziemy w stanie je uratować. Jeżeli infekcja grzybicza jest w zaawansowanym stadium, to zazwyczaj rośliny przeznacza się do utylizacji.

Więcej o konkretnych rodzajach pleśni możesz się dowiedzieć z oddzielnego artykułu.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.