Marsz Wyzwolenia Konopi jest coroczną manifestacją ruchu walczącego o legalizację konopi. Odbywał się cyklicznie od 2003 roku, w ostatnich latach działalności gromadząc kilkadziesiąt tysięcy obywateli. Po dwuletniej koronawirusowej przerwie organizatorzy zapowiedzieli właśnie kolejny marsz – już w maju na ulicach Warszawy.

Marsz Wyzwolenia Konopi

Marsze odbywają się na całym świecie w ponad trzystu miastach. Jak podaje oficjalna strona stowarzyszenia Wolne Konopie[1], w Polsce pierwszy miał miejsce w 2003 roku. Wówczas wzięło w nim udział skromne 50 osób. Skalę rozrostu ukazuje rozmiar, do którego tłum urósł niespełna 10 lat później, kiedy to ulicami Warszawy przeszło 20 000 osób.

W trakcie przemarszu organizowane są także różnego rodzaju happeningi. Biorą w nim udział także artyści muzyczni czy stand-uperzy, którzy występują podczas i po zakończeniu marszu.

Jak twierdzą jego organizatorzy, rozsądnie używana marihuana nie wywołuje szkód społecznych. Przeciwnie – to szkody powodowane przez obecne zakazy są bardziej widoczne niż szkodliwość samej używki. Do postulatów Marszu należą:

  • zniesienie kar za posiadanie marihuany,
  • legalna uprawa na własny użytek,
  • możliwość nieodpłatnego rozdawania małych ilości marihuany wśród dorosłych,
  • rozwój prawnie kontrolowanego rynku marihuany,
  • edukacja antynarkotykowa.

Ostatni punkt wydaje się niemniej potrzebny niż pozostałe. Nie negują oni bowiem, że marihuana może być nadużywana. Zauważają jednak, że skuteczne kroki prewencyjne można podjąć jedynie, kiedy używka postrzegana jest z perspektywy zdrowia publicznego, a nie wymiaru sprawiedliwości.

Marsz Wyzwolenia Konopi
Marsz Wolnych Konopi. Zdjęcie:https://wolnekonopie.org/marsz-wyzwolenia-konopi/

Stowarzyszenie Wolne Konopie

Marsz organizuje stowarzyszenie na rzecz racjonalnego i efektywnego wykorzystania konopi „Wolne Konopie”. Inicjatywa została założona w 2006 roku. Ma na celu wpłynąć na transformację praw dla użytkowników konopi, wywoływać debatę i uświadamiać naród w sprawach z nimi związanych. Zrzesza ludzi o różnorodnych poglądach, z różnych grup społecznych. Są tam zarówno artyści, jak i lekarze, prawnicy czy nawet policjanci.

Organizacja działa również politycznie, wspierając partie w tworzeniu ustaw. Ma na koncie także 4 autorskie projekty ustaw.

Stowarzyszenie prowadzi także pomoc prawną i medyczną w sprawach związanych z marihuaną. Udzielają oskarżonym nieodpłatnych informacji z zakresu prawa karnego. Współpracują także z lekarzami i przychodniami specjalizującymi się w leczeniu medyczną marihuaną, i pomagają pacjentom z odpowiednimi wskazaniami uzyskać receptę.

Marsz Wyzwolenia Konopi w 2022 roku

Marsz Wyzwolenia Konopi odbędzie się w tym roku w sobotę, 28 maja. Początek przewidziany jest na godzinę 16:20. Uczestnicy ponownie przejdą przez Warszawę. Więcej informacji wkrótce – dlatego zachęcamy do obserwacji wydarzenia na oficjalnych kanałach społecznościowych: Facebook, Instagram.

Wydarzenia tego typu są szczególnie potrzebne w naszym kraju. Już w tym roku Sejm zdążył odrzucić dwa projekty ustaw liberalizujących prawo związane z konopiami. Nie dotyczyły one nawet rekreacyjnego użytku, a uprawy do celów medycznych czy zwiększenia limitu dopuszczalnej zawartości THC z 0,2% do 0,3%.

Ważna jest więc zarówno edukacja narodu na temat zalet płynących z roślin konopi (a te znacznie wykraczają poza narkotyk), ale także pokazanie rządzącym jak wielkie jest poparcie społeczne dla legalizacji. Pokażmy więc w Warszawie jak wielu jest zwolenników liberalizacji prawa – a są to nie tylko entuzjaści używki, ale także rolnicy, pacjenci i przedstawiciele szeregu różnych branż, w których konopie znajdują zastosowanie – często niezwiązane nawet z obecnością THC.


Źródła

[1]https://wolnekonopie.org/marsz-wyzwolenia-konopi/