Flawonole to związki organiczne, które znajdziemy w wielu owocach czy roślinach. Odpowiadają również za pigmentację konopi i kwiatów. Możesz ich nie znać, ale nawet w codziennej diecie przyjmujesz je nieświadomie, szkoda tylko, że w tak małych ilościach. Przeczytaj i dowiedz się, czym się charakteryzują i gdzie je znajdziemy.
Czym są flawonole?
Flawonole to organiczne związki chemiczne znajdujące się w roślinach i owocach. Stanowią jedną z wielu podgrup flawonoidów.
- Flawonole wykazują się dużą absorpcją promieniowania, dlatego też ich działanie polega m.in. na ochronie roślin przed promieniowaniem UV.
- Znajdują się przede wszystkim w zewnętrznych warstwach rośliny.
- Roślinom nadają kolor jasnożółty i żółty.
- Znajdują się w owocach, warzywach, ziołach i konopiach.
Gdzie występują flawonole? Ich źródło
Ilość tych związków w danych roślinach czy owocach uzależniona jest od gatunku czy warunków, w jakich były one uprawiane. Gdzie zatem znajdziemy flawonole? Są to np.:
- truskawki,
- jabłka,
- jagody,
- kalafior,
- szpinak,
- cebula,
- jarmuż,
- szałwia,
- pietruszka,
- brokuły.
W ww. produktach znajduje się duża ilość tych związków. W roślinach znajdziemy je w liściach, kwiatach czy np. korze.
Rodzaje i podział flawonolów
Flawonole stanowią podgrupę bioflawonoidów. Zobacz, na jakie związki się dzielą:
- Kwercetyna – organiczny związek wykorzystywany w leczeniu wielu schorzeń. Źródłem kwercetyny są np. winogrona, cebula czy nasiona czarnuszki siewnej. Stosowana powszechnie w leczeniu np. objawów alergii, w połączeniu z solami wapnia. Ma również właściwości przeciwzapalne.
- Kemferol – znajdziemy ten związek np. w liściach herbaty czy kwiatach tarniny. Wykazuje szereg dobroczynnych właściwości – przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwalergiczne. Badania wykazały, że kemferol może być skuteczny w zapobieganiu rozwojowi cukrzycy typu II.
- Mirecytyna – związek występujący w wielu owocach (np. winogrona), ziołach i warzywach. Znajdziemy go również w czerwonym winie. Bogatym źródłem mirecytyny są orzechy włoskie. Wykazuje właściwości przeciwutleniające.
- Fisetyna – flawonoid, któremu przypisuje się zdolność spowalniania starzenia się organizmu. Silny przeciwutleniacz. Związek ten znajdziemy m.in. w truskawkach, cebuli, owocach kaki. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, łagodzące depresję.
- Morina – to barwnik ekstrahowany z żółtego drzewa brazylijskiego, związek ten ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne.
Działanie i właściwości flawonoli
Podobnie jak inne związki należące do bioflawonoidów, tak i flawonole wykazują się szerokim spektrum korzystnego oddziaływania na ludzki organizm. Powinniśmy dostarczać te związki organizmowi wraz z codzienną porcją warzyw i owoców.
Właściwości flawonoli:
- działanie przeciwzapalne,
- przeciwalergiczne,
- przeciwutleniające,
- przeciwnowotworowe,
- przeciwcukrzycowe.
Zastosowanie flawonoli w medycynie – przegląd badań
Flawonole są obiektem wielu badań. Szczególnie dobrze poznano działanie przeciwalergiczne kwercetyny, która hamuje wydzielanie histaminy, odpowiedzialnej za reakcje alergiczne. Kwercetyna ma, wg najnowszych badań, wspomagać również odchudzanie.
„Oprócz ogólnego działania przeciwzapalnego niektóre flawonoidy wykazują właściwości przeciwalergiczne. Zaobserwowano, że mogą dodatkowo oddziaływać na komórki układu odpornościowego. Ich działanie polega na hamowaniu proliferacji limfocytów, zahamowaniu syntezy Ig klasy E, G, M, A oraz uwalnianiu cytokin. Mogą również hamować aktywność enzymów lizosomalnych, biorących udział w procesach zapalnych i alergicznych. Przykładami flawonoidów o właściwościach przeciwalergicznych są kwercetyna i luteolina, które oprócz obniżania syntezy mediatorów zapalnych hamują również uwalnia-nie histaminy z mastocytów pobudzonych wcześniej IgE”
Flawonoidy w profilaktyce i terapii, Monika Majewska, Hanna Czeczot – Katedra i Zakład Biochemii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Przeczytaj, co jeszcze mówią badania naukowe o właściwościach flawonoli:
„Flawonoidy określane są jako potencjalne leki przeciwcukrzycowe, ponieważ oddziałują zarówno hipoglikemicznie, jak i przeciwhiperglikemicznie [Cazarolli i in. 2008]. Aktywność taką stwierdzono dla kwercetyny, kemferolu i rutyny, wskazując, że flawonoidy mogą utrzymywać homeostazę glukozy w surowicy krwi [Fontana Pereira i in. 2011]. Jadhav i Puchchakayala [2012] dowodzą, że niektóre flawonoidy zwiększają wchłanianie glukozy. Spośród badanych związków największą aktywnością przeciwcukrzycową i przeciwhiperlipidemiczną odznaczały się rutyna i kwercetyna”
Wybrane aspekty aktywności biologicznej flawonoidów, RENATA NURZYŃSKA-WIERDAK, Katedra Warzywnictwa i Roślin Leczniczych, Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.
Podsumowanie
Flawonoidy, w tym opisane flawonole, to związki o dużym leczniczym potencjale. Dostępnym dla każdego. Znajdziemy je w popularnych owocach czy warzywach. Również konopie przychodzą nam z pomocą i dają możliwość wykorzystania ich potencjału (dzięki zawartości flawonoidów) w leczeniu wielu schorzeń. Podkreślić trzeba zwłaszcza przeciwzapalne i przeciwalergiczne właściwości flawonoli.