Bogactwo dobroczynnych składników, jakie znajdziemy w otaczającej nas przyrodzie, zaskakuje. Jednym ze składników cennych konopi są m.in. flawonoidy. To związki chemiczne, które znajdziemy także w warzywach i owocach. Poznaj flawanole i sprawdź, jakie mają właściwości i działanie.
Czym są flawanole?
Flawanole to podgrupa flawonoidów. Są to organiczne związki chemiczne występujące w wielu owocach czy herbacie.
- Flawanole znajdziemy w owocach, warzywach, sokach, dżemach, a także w konopiach.
- Występują przede wszystkim w nasionach i skórce.
- Flawanole nazywane są katechinami.
- Są bezbarwne.
Gdzie występują flawanole? Ich źródło
Flawanole znajdziemy w wielu składnikach codziennej diety. Spożywanie ich we właściwych proporcjach to gwarancja zachowania zdrowia i dobrej kondycji organizmu. Lekarze zalecają dostarczanie ich organizmowi w naturalnej postaci.
Zobacz, jakie produkty są bogate we flawanole, są to np.:
- jabłka,
- awokado,
- mango,
- truskawki,
- wiśnie,
- figi,
- dżemy.
Rodzaje oraz podział flawanoli
Pisaliśmy już kilka razy, że bioflawonoidy dzielą się na podgrupy, a te dalej na kolejne kategorie. Tak samo przedstawia się sytuacja flawanoli.
Dzielimy je na następujące rodzaje:
- Epikatechina – czyli przeciwutleniacz, ekstrahowany z zielonej herbaty czy kakao. Szeroko stosowany w suplementach diety, mających za zadania wpłynąć na szybki przyrost wagi. Poprawia również wydajność organizmu, hamuje nadmierny apetyt. Często epikatechina stosowana jest w branży fitness.
- Epigallokatechina – to główny polifenol znajdujący się w zielonej herbacie. Posiada właściwości przeciwutleniające. Wykazuje wpływ na poprawę pracy mózgu, pamięci i koncentracji. Działa także przeciwbakteryjnie. Pomaga również w redukcji wagi ciała – wspiera metabolizm.
- Katechina – związek wykazujący szereg pozytywnych działań na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Charakteryzuje się właściwościami przeciwutleniającym. Występuje w większości w skórce owoców i warzyw. Znajdziemy ją także w zielonej herbacie, kakao, śliwkach, wiśniach oraz fasoli i soczewicy.
Jakie właściwości i działanie mają flawanole?
Rola tych związków w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń jest ogromna. Z uwagi na fakt, że znajdują się w naszym codziennym menu, daje to możliwość dbania o funkcjonowanie organizmu już na poziomie komponowania posiłków. Również stosowanie i zażywanie sprawdzonych produktów konopnych to sposób na lepsza kondycję i samopoczucie.
Jakie właściwości przejawiają flawanole?
- działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, dbają o serce,
- zmniejszają zapalenia naczyń krwionośnych,
- działanie antyoksydacyjne, czyli zmniejszają stres oksydacyjny,
- działanie neuroprotekcyjne, tym samym wpływają na funkcje poznawcze, pamięć, chroniąc mózg i jego działanie.
- wykazują korzystny wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Co naukowcy i badania mówią o flawanolach?
Związki te, podobnie jak cała grupa flawonoidów, poddawana jest badaniom i licznym analizom. Wiadomo na pewno, że bioflawonoidy wykazują duży potencjał leczniczy, co przejawia się w korzystnym wpływie na organizm. Łatwa dostępność tych składników daje każdemu możliwość zadbania o zdrowie w prosty sposób. Lekarze są zgodni, najlepsze efekty uzyskuje się aplikując flawonoidy w naturalnej postaci – czyli właśnie owoce, warzywa, zioła. Suplementacja tych związków jest wskazana wyłącznie przy dużych niedoborach i na zlecenie lekarza.
Co mówią badania na temat flawanoli?
„Flawanole są świetnymi antyoksydantami, wykazującymi w wielu reakcjach aktywność antyoksydacyjną znacznie wyższą niż standardowe antyoksydanty (glutation i askorbinian)”
ANTYOKSYDACYJNE WŁAŚCIWOŚCI POLIFENOLI I ZWIĄZKÓW SYNTETYCZNYCH, Praca doktorska Michaliny Grzesik,
UNIWERSYTET RZESZOWSKI WYDZIAŁ BIOLOGICZNO-ROLNICZY.
„Dobroczynny wpływ czekolady stwierdzany w badaniach eksperymentalnych znajduje odzwierciedlenie w badaniach populacyjnych. Kilkuletnia analiza przeprowadzona za pomocą kwestionariuszy i obejmująca 1169 osób po przebytym zawale serca wykazała istnienie silnego związku między spożyciem czekolady a śmiertelnością z przyczyn sercowych. Najmniejsze ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych obserwowano w grupie spożywających czekoladę przynajmniej 2 razy w tygodniu”
www.podyplomie.pl , Kardiologia po dyplomie, Tom 9 nr 10, październik 2010.
„Wykazano, że włączenie suplementacji katechin do diety (o obniżonej podaży kalorii) osób z nadwagą znacząco wpływa na zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej i może obniżać wagę ciała badanych pacjentów, w porównaniu do osób pozostających tylko na diecie (NAGAO i współaut. 2005). Doświadczenia prowadzone na zwierzęcym modelu ZM wykazały korzystny wpływ galusanu epigalokatechiny na zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej, będące wynikiem hamowania absorpcji lipidów. Związek ten może mieć udział w poprawie homeostazy glukozy poprzez znaczne obniżenie poziomu glukozy, insuliny i insulinooporności (BOSE i współaut. 2008)”
KATECHINY — AKTYWNOŚĆ BIOLOGICZNA I ROLA W PROFILAKTYCE CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA, https://kosmos.ptpk.org
Zastosowanie flawanoli w medycynie
Szeroki zakres działania flawanoli znajduje odzwierciedlenie w medycynie. Liczne badania potwierdziły, że związki te wpływają korzystnie na leczenie czy zapobieganie chorobom, takim jak np.:
- cukrzyca,
- nadwaga,
- choroby serca,
- stres oksydacyjny,
- nowotwory,
- stany zapalne.
Badania są cały czas prowadzone, a ich wyniki są bardzo obiecujące.
Podsumowanie
Dostępne w owocach i warzywach oraz suplementach diety flawanole to związki o dużej aktywności biologicznej. Okazały się być doskonałym środkiem w zapobieganiu chorób np. układu sercowo – naczyniowego. Flawanole są także nieocenionym źródłem dobroczynnych właściwości i naturalnym sposobem na poprawę kondycji i zdrowia, dlatego też warto włączyć je do codziennego jadłospisu.