Wybór odpowiedniego miejsca jest kluczowy dla powodzenia całej plantacji. Spot na outdoor należy znaleźć odpowiednio wcześnie, ponieważ późny wysiew nasion wpływa niekorzystnie na rośliny i może znacznie zmniejszyć ilość plonów. Growerzy często popełniają błąd i szukają spota przed rozpoczęciem sezonu lub nawet w jego trakcie. Jak dokładnie zaleźć idealny spot i czym powinien się charakteryzować? Powinien być blisko czy daleko od cywilizacji i zabudowań?

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Dobre miejsca na spot do uprawy marihuany

Znalezienie odpowiedniego spota na outdoor może być problematyczne, jednak nie jest to niemożliwe. Idealne miejsce upraw na zewnątrz powinno znajdować się jak najdalej od ludzi i zabudowań. Sprawdzają się wszelkiego rodzaju:

  • nieużytki,
  • nieuczęszczane łąki,
  • bagna,
  • tereny podmokłe,
  • miejsca wysoko położone ,
  • miejsca charakteryzujące się gęstą roślinnością.

Miejsca takie jak tarniny i gęste obszary lasów, stanowią świetną barierę dla ludzi i zwierząt.

W okolicy idealnego spota nie powinno być widocznych śladów działań i obecności człowieka. Wszelkiego rodzaju śmieci, wydeptane ścieżki, ambony myśliwych, świadczą o tym, że okolica nie jest bezpieczna i nie nadaje się na spot.

Idealny spot powinien zapewniać roślinom odpowiedni kamuflaż, a jednocześnie nie ograniczać dostępu światła słonecznego. Dobrym miejscem mogą okazać się wysokie trzciny i zarośla, jednak mogą bytować w nich dzikie zwierzęta, które są w stanie uszkadzać rośliny.

Wybierając miejsca wilgotne nie trzeba zbytnio przejmować się podlewaniem, ponieważ konopie same będą w stanie pobierać wodę z gleby. Podmokłe tereny są zazwyczaj rzadko uczęszczane przez ludzi, co jest ich niewątpliwą zaletą. Na terenach bagnistych i podmokłych trudno jest się poruszać, co utrudnia znalezienie partyzanckiego ogrodu.

Należy pamiętać o tym, że służby porządkowe ciągle doskonalą się w odnajdywaniu nielegalnych plantacji konopi indyjskich. W ostatnich latach polska policja została wyposażona w drony obserwacyjne, co znacznie ułatwia znalezienie spota. Warto sadzić niewiele roślin w jednym miejscu tak, aby nie były zbyt dobrze widoczne. Śmieci i narzędzia pozostawione w okolicy spota także mogą zwrócić uwagę osób trzecich, dlatego też należy je zabierać od razu po skończonej pracy. Bardzo często wykorzystywane są także foto pułapki.

Możliwe miejsca spotu marihuany na outdoor:

  • balkon (wieś, domy jednorodzinne)
  • ogród,
  • las,
  • szklarnie,
  • pola kukurydzy,
  • opuszczone budynki,
  • wysokie trzciny.

Tip. Doświadczeni hodowcy często stosują siatki maskujące, które pomagają ukryć plantację.

Spot a warunki i wymagania do uprawy outdoor

Dobry spot powinien charakteryzować się pewnymi cechami, które określają jego przydatność w uprawie. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Dobre miejsce do uprawy outdoor powinno być jak najlepiej nasłonecznione, a jednocześnie osłonięte od wiatru i wzroku osób postronnych. Wiadomo, że konopie dorastają do kilku metrów, dlatego warto posadzić rośliny w obecności wyższych krzewów i drzew. Dzięki temu plantacja będzie dobrze ukryta.

Pędraki i szkodniki w glebie i uprawie outdoor

Warto rozkopać glebę na spocie i dokładnie jej się przyjrzeć. W glebie mogą bytować szkodniki (pędraki) uszkadzające korzenie. Jednym z takich szkodników jest larwa chrabąszcza majowego.

O dobrych warunkach glebowych może świadczyć również obecność pokrzyw. Pokrzywy to rośliny, które rozwijają się w glebach o dużej zawartości azotu i innych składników odżywczych.

Warunki na spocie mogą ulec zmianie! Zwróć uwagę na zmianę temperatury w ciągu dnia lub to, czy miejsce nie jest narażone na zbyt silny wiatr.

Bardzo ważna jest również wilgotność otoczenia oraz gleby. Ciągłe podlewanie roślin na spocie może być problematyczne, szczególnie w czasie fazy wegetatywnej. Żaden hodowca nie chce, aby jego rośliny były narażone na wysychanie.

Jeżeli grower nie posiada urządzeń do badania wilgotności gleby, może wykonać prosty test. W tym celu należy rozkopać glebę na głębokość ok. 5-10 centymetrów i zebrać trochę podłoża ręką oraz lekko ją zgnieść. Jeżeli gleba utworzy grudki i jest wyraźnie wilgotna, oznacza to, że z reguły rośliny nie będą narażone na wysychanie.

Odpowiedni spot charakteryzuje się:

  • Temperaturą otoczenia powyżej 12°C (uważaj na dołki, w których niższa temperatura może się utrzymywać zbyt długo – wieczory i poranki),
  • temperaturą nieprzekraczającą 30°C (może przydać się odrobina cienia w najgorętszych porach dnia),
  • dostępem do światła słonecznego w ciągu dnia min. 6 – 8 godzin,
  • lokalizacją z dala od wzroku osób postronnych,
  • dobrą jakością gleby.

Jakich miejsc unikać do uprawy outdoor?

Jednymi z najgorszych miejsc na spota są szkółki leśne, młode lasy i lasy znajdujące się blisko miast. Młode lasy i szkółki leśne są bardzo często sprawdzane przez leśniczych, którzy nie będą ucieszeni na widok powstałej plantacji konopi i niewątpliwie powiadomią odpowiednie służby.

Lasy są pełne spacerowiczów, a jesienią grzybiarzy, którzy bardzo dokładnie przeczesują lasy. Jeżeli dojdzie do przypadkowego odkrycia plantacji przez osoby postronne, to ryzyko utraty plantacji jest ogromne.

Kolejnymi miejscami, których growerzy powinni unikać są łąki znajdujące się w okolicy pól uprawnych. Są one bardzo często odwiedzane przez rolników i okoliczną ludność.

Tip. Warto wybrać się kilkukrotnie na upatrzony spot. Zwróć uwagę na inne osoby, które mogą się tam pojawić.

Badanie gleby na spocie

Wymagania glebowe na spocie outdoor

Odpowiednia gleba na spocie jest niezwykle ważna. To z gleby konopie będą pobierać wszystkie składniki odżywcze, które są niezbędne w ich prawidłowym rozwoju.

Odpowiednia gleba charakteryzuje się parametrami, takimi jak:

  • kwasowość na poziomie pH=6,5
  • duża zawartość składników mineralnych (torf leśny, miejsca występowania pokrzyw, gleby uprawne I i II klasy)
  • odpowiednia chłonność gleby (gleby próchniczne i dobrze przepuszczalne)
  • względna wilgotność (uważaj na tereny podmokłe i zalewowe)

Zbadanie kwasowości podłoża uchroni rośliny przed ewentualnymi uszkodzeniami. Właściwe pH podłoża zapewnia prawidłowy transport substancji odżywczych przez korzenie do samych roślin. Nieodpowiednia kwasowość może doprowadzić do blokady wchłaniania niektórych składników odżywczych. Optymalne pH powinno wynosić pH=6-7.

Zobacz, jak zbadać pH gleby przy użyciu prostych metod.

Zawartość składników mineralnych w glebie determinuje to, jak często należy nawozić konopie. Można to sprawdzić przy pomocy mierników PPM. Poniższa tabela określa poziom PPM w różnych fazach wzrostu konopi.

Optymalny zakres PPM
Faza intensywnego wzrostu – PPM w graniach 800-900
Okres kwitnienia – PPM w granicach1000-1100

Chłonność gleby ma duży wpływ na zatrzymywanie wilgoci w podłożu. Gleby, które szybko oddają wilgoć mają tendencje do przesuszania się, a co za tym idzie, wymagają częstego podlewania.

Dobrym rozwiązaniem jest wylanie około 1 litra wody na glebę i odczekanie kilku minut. Po chwili należy sprawdzić, czy gleba prawidłowo przyjmuje wodę poprzez rozkopanie dołka o głębokości ok. 10 centymetrów. Jeżeli podłoże równomiernie rozprowadziło wodę, to nadaje się do wysiewu. Jeżeli gleba zatrzymała wodę w jednym miejscu (tworzenie się kałuż), miejsce nie należy do najlepszych.

Jak wiadomo, korzenie potrzebują miejsca do rozrostu. Prawidłowa gleba posiada komory powietrzne, dzięki którym roślina lepiej się rozwija. Jeżeli gleba jest zbyt ubita, to młode rośliny nie rozwiną prawidłowo systemu korzeniowego.

Unikaj zbitych glin, które nie przepuszczają wody i powietrza w głąb podłoża.

Tip. Glebę na spocie warto wymieszać z profesjonalnym podłożem uprawnym i włóknem kokosowym. Zobacz również, jak przygotowuje się glebę do uprawy indoor.

Galeria i zdjęcia spotów na outdoor

Sprzęt i wyposażenie przydatne w przygotowaniu spota

Znalezienie odpowiedniego spota uprawnego to dopiero początek pracy. Spot należy odpowiednio przygotować, a w tym celu będą potrzebne pewne narzędzia. Do przygotowania będą przydatne:

  • saperka lub łopata,
  • grabki ogrodnicze,
  • mała siekierka,
  • rękawice lateksowe,
  • obuwie ogrodnicze,
  • sekator,
  • pH-metr,
  • miernik PPM,
  • siatka ogrodnicza.

Saperka jest nieocenioną pomocą przy rozkopywaniu gleby. Wykorzystanie małej saperki zapewni komfort pracy, a jej niska waga ułatwi przenoszenie sprzętu.

Łopata – czasem zastąpi maczetę, którą można wykosić chwasty, pokrzywy i inne zarośla.

Grabki ogrodnicze są bardzo pomocne do zgarniania roślinności z powierzchni gleby.

Rękawce lateksowe mają za zadanie chronić dłonie growera podczas pracy na plantacji.

Obuwie ogrodnicze uchroni stopy growera przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Sekator pomaga w poszerzaniu miejsca uprawnego i usunięcia części gałęzi, które mogą blokować promienie słoneczne.

pH – metr i miernik PPM wykorzystuje się do badania podłoża.

Siatkę ogrodniczą można wykorzystać do odgrodzenia pola uprawnego, co blokuje dostęp zwierzyny do konopi.

Jak zabezpieczyć spot i uprawę na outdoor?

Rośliny rosnące w warunkach naturalnych narażone są na działanie szkodników, dzikiej zwierzyny i ludzi. Podstawowym środkiem ochrony plantacji jest jej prawidłowe ulokowanie. Znalezienie dyskretnego spota sprawi, że nikt niepożądany nie będzie odwiedzał plantacji.

Każdy grower wie, że dziko żyjące zwierzęta mogą wyrządzić wiele szkód na plantacji. Skutecznym środkiem prewencyjnym jest zastosowanie siatek ogrodniczych, którymi można odgrodzić rośliny.

Na plantacji mogą pojawić się różnego rodzaju szkodniki. Wielu hodowców outdoor stosuje popularne środki ochrony roślin. W sklepach ogrodniczych i profesjonalnych growshopach można znaleźć preparaty, które idealnie sprawdzą się do uprawy konopi.

Z jednej strony częste doglądanie roślin pozwala szybko reagować na wypadek szkodników, ale z drugiej, naraża na dostrzeżenie przez osoby trzecie.

Podsumowanie

Odpowiedni spot outdoor musi być dobrze nasłoneczniony, osłonięty od działania wiatru i oczu osób trzecich. Glebę na spocie należy dokładnie sprawdzić i w razie potrzeby poprawić jej jakość. Wybór odpowiedniego spota może być czasochłonny i należy go szukać odpowiednio wcześnie. Wybrany spot warto odpowiednio zabezpieczyć, aby zniwelować możliwe szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.