O marihuanie napisano wiele i coraz częściej mówi się o jej legalizacji. W naszych artykułach przedstawiamy rzetelne badania, które pokazują fakty, jakie by one nie były. Marihuana może negatywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu, ale z drugiej strony THC, będące składnikiem legalnej medycznej marihuany, posiada także szereg pozytywnych właściwości np. przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W tym artykule omawiamy zagadnienia dotyczące zaburzeń pracy serca na skutek palenia marihuany.
Jak działa marihuana na człowieka?
Jak działa na organizm? W bardzo różny sposób, uzależnione jest to od przyjętej dawki, czy palona jest regularnie, od stanu psychofizycznego palacza, ewentualnych chorób, zażywanych leków, itd. Zazwyczaj zażywana jest na drodze palenia lub waporyzacji, czyli odparowywania aktywnych substancji. Już po kilku minutach użytkownik, na skutek oddziaływania THC na receptory CB1 układu endokannabinoidowego, odczuwa przyjemne uczucie rozweselenia i euforię. Po pierwszej fazie, trwającej średnio około godziny, następuje druga, objawiająca się sennością, wyciszeniem czy zaburzeniami percepcji, koordynacji ruchowej.
„Używanie przetworów konopi powoduje zmiany w obszarze zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Mogą to być zarówno zmiany chwilowe, powstałe bezpośrednio po użyciu środka, jak i trwałe, które są spowodowane regularnym i długotrwałym stosowaniem marihuany”
Konsekwencje używania i nadużywania marihuany w świetle współczesnej wiedzy – Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska, Jacek Moskalewicz, Łukasz Wieczorek
- Marihuana działa około 2-5 godzin, czas działania i odczuwane efekty są indywidualne dla każdego użytkownika. Im częściej się pali, tym potrzeba większych dawek do uzyskania oczekiwanych stanów, wytwarza się bowiem tolerancja na THC.
Wpływ marihuany i THC na serce
Przeprowadzono wiele badań by sprawdzić, jak marihuana oddziałuje na funkcje organizmu. Układem odczuwającym skutki nieodpowiedzialnego stosowania marihuany jest układ krążenia. Palenie jej zwiększa ryzyko zawału (podobnie jak tytoniu), a niekiedy użytkownicy odczuwają silne kołatanie serca czy lęk (bądź jedno i drugie). Wszystkie te teorie mają potwierdzenie, ale nie są regułą.
Otóż już w kilka chwil po zapaleniu THC dostaje się do krwiobiegu i dalej mózgu.
O czym trzeba pamiętać:
Ma to związek ze zwiększeniem ciśnienia i tętna i przyspieszeniem pracy serca.
Kołatanie i szybkie bicie serca – dlaczego się je odczuwa?
Zazwyczaj niedoświadczeni, początkujący palacze mogą doznać po zapaleniu lęku, co powoduje jeszcze szybsze bicie i kołatanie serca. Palacze często określają to mianem zawału, ale w rzeczywistości jest to reakcja na stresową sytuację i nieznane doznania po zapaleniu. Oczywiście, jeżeli odczucia czy objawy po kolejnym paleniu pogłębiają się i nie widać poprawy, należy zaprzestać stosowania lub udać się jak najszybciej do lekarza (jeśli mowa np. o medycznej marihuanie).
„W ciągu kilku minut po zapaleniu marihuany dochodzi do przyspieszenia pracy serca, spadku napięcia w drogach oddechowych oraz rozszerzenia naczyń krwionośnych w spojówkach. Częstotliwość akcji serca może wzrosnąć o 20–50 uderzeń na minutę, a w niektórych przypadkach ulega nawet podwojeniu. Stosowanie innych substancji psychoaktywnych wraz z marihuaną może nasilać ten efekt. Uważa się, że ryzyko wystąpienia zawału serca w ciągu pierwszej godziny po wypaleniu marihuany wzrasta pięciokrotnie. Wyjaśnieniem tego jest fakt zwiększania przez marihuanę ciśnienia krwi i tętna, a także zmniejszania zdolności krwi do transportowania tlenu (palenie)”
Zdrowotne następstwa rekreacyjnego używania kannabinoidów – Anna Klimkiewicz, Agata Jasińska
Palenie marihuany jest szczególnie niebezpieczne u osób cierpiących na choroby układu krążenia, bowiem THC może pogorszyć stan i zaostrzyć objawy chorobowe.
Nagłe spadki ciśnienia – co to jest?
Ponadto susz konopi indyjskich może powodować także tzw. ortostatyczne spadki ciśnienia tętniczego (hipotensja ortostatyczna), czyli obniżenie wartości ciśnienia po przyjęciu pozycji stojącej. Grozi to np. omdleniami i upadkiem.
A co z długoletnimi palaczami?
Przy długotrwałym zażywaniu marihuany wytwarza się tolerancja na THC, co oznacza, że organizm przyzwyczaja się do tej substancji i nie reaguje w taki sam sposób, jak u początkujących palaczy. Potrzeba coraz to większych dawek, by uzyskać pożądane efekty.
Przewlekłe palenie marihuany powoduje obniżenie ciśnienia i częstotliwości akcji serca. Dlaczego? Wyjaśnia to poniższa publikacja:
„Z kolei wielokrotna ekspozycja na kannabinoidy prowadzi do obniżenia częstości akcji serca i ciśnienia krwi oraz zaniku hipotensji ortostatycznej. Jest to związane z zahamowaniem ośrodkowych nerwów współczulnych i wzrostem aktywności układu parasympatycznego. Z czasem rozwija się tolerancja charakteryzująca się całkowitą niewrażliwością układu krążenia na kannabinoidy”
Wpływ anandamidu, endogennego agonisty receptorów kannabinoidowych na układ krążenia – Grzegorz Kwolek, Agnieszka Zakrzeska, Hanna Kozłowska, Barbara Malinowska, Zakład Fizjologii Doświadczalnej Akademii Medycznej w Białymstoku
Jak poradzić sobie z kołataniem serca po zapaleniu?
Bardzo często kołatanie dotyczy amatorów, którzy palą po raz pierwszy. W tym wypadku należy taką osobę uspokoić. Nie pomogą śmiechy czy dodatkowe denerwowanie i stresowanie już przejętego użytkownika. Prawdopodobnie kołatanie i bicie serca spowodowane jest stresem na odczuwanie nowych, nieznanych wcześniej doznań – możliwe lekkie zawroty głowy, zaburzenie percepcji wzrokowej czy zaburzenie czynności ruchowych. Warto podczas pierwszego stosowania marihuany mieć przy sobie kogoś zaufanego, kto pomoże takiej osobie się zrelaksować, wyciszyć, pozbyć negatywnych uczuć i myśli.
By pomóc użytkownikowi, należy z nim porozmawiać, odwrócić jego uwagę, czymś zająć lub zmusić do myślenia na inny temat, niż skupianie się na skutkach działania THC czy biciu serca. Bardzo często nowi użytkownicy doświadczają wyostrzenia zmysłów słuchu, węchu czy smaku.
Pomocne będą również:
- Posiłek i nawodnienie
- Prysznic
- Ruch i ćwiczenia (uspokojenie oddechu i myśli)
- Olejek CBD (kannabidiol znosi działanie THC)
- Sen lub kawa (odpoczynek lub poprawa koncentracji)
Jeśli masz obawy co do skutków działania marihuany, zrezygnuj z palenia. Otaczaj się ludźmi, którzy kreują pozytywną atmosferę lub pomogą Ci w możliwym kryzysie. Ten może, ale nie musi się przytrafić. Wiele zależy tutaj od twojego samopoczucia. Jeśli masz zły dzień, wyczuwasz własny stres, masz negatywne myśli – zrezygnuj i poczekaj na lepszy dzień. Może się przytrafić, że wszystkie te odczucia będą spotęgowane i staną się jeszcze większym ciężarem, który skutkować będzie stresem, a w konsekwencji szybkim biciem lub kołataniem serca.
Podsumowanie
Każdy inaczej może odczuć skutki palenia marihuany, a szczególnie osoby, które stosują ją po raz pierwszy. THC może wywołać pewne objawy ze strony układu krążenia. Zarówno nagłe zwiększenie częstotliwości uderzeń serca, wzrost ciśnienia, a także gwałtowny jego spadek, są niebezpieczne dla organizmu. Osoba rozpoczynająca palenie marihuany inaczej reaguje na działanie THC niż palacz długoletni. W przypadku tych drugich obserwuje się odwrotne objawy, na skutek tolerancji na THC – jest to spadek ciśnienia i spowolnienie pracy serca.
Źródła
- Znaczenie kannabinoidów w niewydolności serca-Radosław Rudź, Urszula Baranowska, Barbara Malinowska, Zakład Fizjologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
- Wpływ anandamidu, endogennego agonisty receptorów kannabinoidowych na układ krążenia – Grzegorz Kwolek, Agnieszka Zakrzeska, Hanna Kozłowska, Barbara Malinowska, Zakład Fizjologii Doświadczalnej Akademii Medycznej w Białymstoku
- Zdrowotne następstwa rekreacyjnego używania kannabinoidów – Anna Klimkiewicz, Agata Jasińska
- Co mówią wyniki badań o szkodliwości zażywania marihuany? Przegląd badań – Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska, Jacek Moskalewicz, Łukasz Wieczorek
- Konsekwencje używania i nadużywania marihuany w świetle współczesnej wiedzy – Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska, Jacek Moskalewicz, Łukasz Wieczorek