Choć świat kannabinoidów się w naturze nie zmienia, co pewien czas pojawiają się doniesienia o nowych związkach, w tym syntetycznych, stworzonych przez człowieka w laboratorium. Ostatnio możemy usłyszeć o kolejnym kannabinoidzie – HHC. Czym jest i czy może być legalnie wprowadzony do obrotu? Informacje na ten temat znajdziesz w naszym tekście.

HHC – co to jest?

  • HHC, czyli heksahydrokannabinol – jest to uwodorniona forma THC (czyli związek syntetyczny). Naturalnie ten kannabinoid występuje w konopiach, ale w bardzo śladowych ilościach, nie był wcześniej wyizolowany i poddany badaniom.
Działanie HHC
OPRACOWANIE HEMPLO

Nie ma wielu informacji na temat HHC. Choć w śladowych ilościach występuje w naturze, dla konsumentów najczęściej związek ten powstaje w laboratorium. Dokonuje się tego przez przyłączenie cząsteczki wodoru do tetrahydrokannabinolu, co przekształca strukturę chemiczną całego związku i skutkuje powstaniem nowego – HHC. Degradacja THC (Delta 9 THC) opiera się na redukcji podwójnych wiązań węglowych i zastąpienia ich dwoma atomami wodoru. Najczęściej do tego procesu wykorzystywane są konopie o mniejszej ilości THC. Ponieważ ilość HHC w konopiach jest zbyt mała, by ekstrakcja miała sens i dawała zysk, związek ten tworzony jest w laboratoriach.

wzór strukturalny HHC

Działanie i właściwości HHC

O sile działania HHC nie wiemy wiele, ponieważ jest to związek, który wkroczył na rynek niedawno. Kannabinoid ten określa się jako związek półsyntetyczny – jest mieszaniną dwóch struktur (cząsteczek) – 9R-HHC/9S-HHC. Według opinii użytkowników HHC ma działanie podobne do THC, ale w łagodniejszej formie. Odczuwa się zrelaksowanie, rozluźnienie, dobre samopoczucie.

HHC ma również działać przeciwbólowo, chociaż wciąż właściwości te nie są potwierdzone, ze względu na brak badań w tym zakresie. Jedno z przeprowadzonych doświadczeń na myszach wykazało potencjał HHC w zakresie zmniejszania bólu – w przypadku ludzi należy do tego póki co podchodzić z rezerwą.

Publikacje wspominają również o badaniu, które pokazało, że HHC może blokować rozwój guzów nowotworowych (rak piersi), ale brak większej ilości danych w tym temacie nie pozwala na stawianie jednoznacznych wniosków. Potrzeba czasu i rzetelnych badań, by określić, jak naprawdę działa ten kannabinoid.

Wśród skutków ubocznych działania heksahydrokannabinolu wymienia się objawy typowe dla THC – suchość w ustach, bóle głowy, niepokój czy bezsenność. Również ta kwestia wymaga jednak potwierdzenia.

Czy HHC jest legalne?

Co do legalności tego kannabinoidu zdania są podzielone. Część krajów uznaje HHC za związek legalny, nie jest on przecież THC. W USA oferowane są w sklepach akcesoria do HHC, produkty spożywcze (żelki itp.). U nas, na ten moment, HHC jest nielegalne. W Polsce badaniem próbek na zawartość poszczególnych kannabinoidów (w tym HHC) zajmuje się laboratorium Cannalabs (EkotechLAB), z którego właścicielem mieliśmy okazję rozmawiać. Otrzymali oni odpowiedź od Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, według której HHC pozostaje nielegalne.

Kolejne pojawiające się pytanie brzmi, czy HHC jest wykrywane w testach narkotykowych? Kilka źródeł podaje, że jest to mało prawdopodobne, ponieważ HHC nie przekształca się w 11-hydroksy-THC (metabolit THC). Ale nie ma pewności, czy rzeczywiście tak jest.

HHC-O – co to jest?

Poza HHC pojawiają się również informacje o HHC-O. Co to takiego? Według dostępnych informacji jest to związek podobny w działaniu do HHC (to octanowa forma HHC), ale o nieco silniejszej mocy i szybszym wchłanianiu. Związek ten wymaga dalszego przebadania, by móc wykazać jego właściwości.

Podsumowanie

Obecnie niewiele wiadomo na temat działania nowego kannabinoidu HHC. Związek ten potencjalnie może wykazywać działanie przeciwbólowe i relaksujące, co mogłoby znaleźć zastosowanie np. w medycynie. Teza ta wymaga jednak potwierdzenia w rzetelnych badaniach. Ten nowy kannabinoid z pewnością zyska na popularności w najbliższym czasie.

Jednocześnie w chwili powstawania artykułu pojawia się przy nim zbyt wiele znaków zapytania, by jednoznacznie odpowiedzieć na większość pytań co do jego działania i zastosowań.


Źródła

  1. Zdjęcie wyróżniające: gesamtszenarioHexahydrocannabinol structureCC BY-SA 4.0
  2. https://vaping360.com/learn/hhc/
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Hexahydrocannabinol
  4. https://www.webmd.com/mental-health/addiction/what-is-hhc
  5. https://cannalabs.pl/hhc-and-hhc-o-analysis/
  6. https://cannalabs.pl/czy-hhc-w-polsce-jest-legalne/