Pacjenci leczeni medyczną marihuaną przyjmują kolejne dawki w określonych odstępach czasu, które różnią się w zależności od przypadku i rodzaju terapii. Z tego powodu część z nich może mieć potrzebę zażywania leku poza domem lub przynajmniej przewożenia go ze sobą. Rodzi to wiele pytań natury prawnej: czy można mieć przy sobie marihuanę medyczną, ile można mieć przy sobie marihuany, czy można ją przewozić itp. Uspokajamy – wszystko to jest jak najbardziej dopuszczalne.

Transport i noszenie medycznej marihuany

Transport wewnątrz kraju i noszenie ze sobą medycznej marihuany są dozwolone, trzeba jednak pamiętać o pewnych środkach bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy nosić ze sobą dokumentację potwierdzającą terapię medyczną marihuaną (zaświadczenia, certyfikaty itp.). W przypadku noszenia waporyzatora, należy się upewnić, że jest on wyłączony, gdyż może być źródłem poparzeń, gdy nagrzeje się w kieszeni.

Kontrola policji – jak wygląda i jak się zachować?

W przypadku kontroli policyjnej należy zachować spokój, współpracować i nie okazywać wrogości – bo w końcu nie robimy nic złego. Patrol po zapoznaniu się z posiadanym przez nas suszem i dokumentacją powinien odstąpić od dalszych czynności i puścić nas wolno.

Wyjątkiem mogą być sytuacje, w której policjanci nie uwierzą w nasze intencje, a uznają, że np. recepta jest tylko przykrywką do palenia rekreacyjnego, a nawet do działalności dilerskiej. Tak może być w przypadku, gdy recepta jest sprzed miesiąca, a opakowanie marihuany wciąż pozostaje pełne lub przeciwnie – gdy dziesięciogramowe opakowanie zniknie po dniu od zakupu. Wówczas niewykluczone jest nawet przeszukanie mieszkania. Ile marihuany można mieć przy sobie? Tyle, ile wynika z recepty.

Problemy możemy mieć również w sytuacji, gdy susz nie jest w oryginalnym opakowaniu, a np. w woreczkach strunowych, słoiku czy folii spożywczej. Zarekwirowanie takiej marihuany jest niemal pewne, nawet pomimo posiadania dokumentów potwierdzających terapię.

W przypadku legalnego suszu CBD, za jego skład ponosi odpowiedzialność producent – jednak tylko w przypadku zaplombowanego opakowania. Otwarty susz CBD również może zostać zarekwirowany do testów w policyjnym laboratorium, choć funkcjonariusz teoretycznie może uwierzyć obywatelowi.

Wymagane dokumenty i zaświadczenia

Podsumowując, w przypadku kontroli policyjnej niezbędne są pewne dokumenty, by obyło się bez problemów i nieporozumień. Są to:

  • kwiatostany w oryginalnym, aptecznym opakowaniu,
  • dokumentacja medyczna: kopia recepty, zaświadczenie lekarskie, certyfikat leczenia,
  • dowód zakupu suszu, czyli paragon lub faktura.

Jak przechowywać medyczną marihuanę?

By zapewnić jak najlepszą jakość i świeżość medycznej marihuany, należy zapewnić jej odpowiednie warunki przechowywania.

Marihuana powinna być przechowywana w maksymalnie 27 stopniach Celsjusza, ale każda temperatura powyżej 21 stopni Celsjusza to zwiększona szansa rozwoju pleśni. Dodatkowo nie może być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Zabezpieczyć przed dziećmi

Jak każdy lek na receptę, tak i medyczna marihuana musi być trzymana poza zasięgiem dzieci i młodzieży. Marihuana zdecydowanie nie jest substancją dla dzieci, przy czym potencjalnie może nawet zagrażać ich zdrowiu i poprawnemu rozwojowi.

W oryginalnym opakowaniu

Najważniejsze jest jednak to, by medyczną marihuanę trzymać w oryginalnym opakowaniu. Ułatwia ono utrzymanie odpowiedniej ilości powietrza w środku i stanowi dowód dla organów ścigania, że mają do czynienia z suszem do zastosowań medycznych. Przechowując marihuanę w inny sposób narażamy się na konsekwencje prawne.

Medyczna marihuana a wyjazd zagraniczny

Terapia medyczną marihuaną w trakcie wyjazdu zagranicznego to trudny temat. Świat jest obszernym miejscem, gdzie w poszczególnych państwach obowiązują różne przepisy – nie sposób omówić wszystkie w pojedynczym opracowaniu.

Sytuacja jest uregulowana w przypadku krajów strefy Schengen i USA. W przypadku pozostałych państw najlepiej skontaktować się ambasadą, by z rzetelnego źródła poznać aktualne przepisy.

Więcej szczegółowych zagadnień poruszyliśmy w naszym artykule na temat tego, czy można przewozić medyczną marihuanę do innego kraju.

Medyczna marihuana w strefie Schengen

Strefa Schengen stwarza możliwość podróżowania pomiędzy krajami, posiadając leki odurzające. Określa to art. 75 Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen. Wymagane jest jednak kilka formalności.

Niezbędne będzie zaświadczenie wystawione przez lekarza prowadzącego i uwierzytelnione przez wojewódzki inspektorat farmaceutyczny. Wzór dokumentu zamieszczamy poniżej:

Z wypełnionym dokumentem i receptą na medyczną marihuanę należy się udać do wojewódzkiego inspektoratu farmaceutycznego. Dokumenty można dostarczyć także pocztą, jednak trzeba wówczas pamiętać, by przygotować się na długo przed podróżą – inspektor ma 30 dni na uwierzytelnienie dokumentu, liczone od momentu wpłynięcia wniosku. Zaświadczenie wydawane jest do 15 dni przed wyjazdem za granicę i obowiązuje przez 30 dni.

USA

Pomimo tego, że medyczna marihuana jest legalna w 37 z 50 stanów, przywiezienie jej do USA jest nielegalne. Trudne jest nawet podróżowanie pomiędzy stanami – przepisy określające ten problem różnią się w poszczególnych jednostkach administracyjnych.

Amerykańscy urzędnicy graniczni traktują marihuanę jako narkotyk – niezależnie od tego, czy jest na receptę, czy nie – nie można jej importować na teren USA. Osobie, która ma przy sobie susz, można odmówić wstępu do Stanów Zjednoczonych, przez co będzie ona zmuszona wrócić do domu.


Źródła

  1. https://www.gov.pl/web/gif/przewoz-srodkow-odurzajacych-i-substancji-psychotropowych-jakie-sa-niezbedne-do-leczenia-medycznego-w-przypadku-przekraczania-granic-rzeczypospolitej-polskiej
  2. https://www.ilrc.org/warning-immigrants-about-medical-and-legalized-marijuana
  3. http://www.airsafe.com/issues/marijuana/us-customs.htm