Trichomy to twory pokrywające liście, pąki i gałęzie konopi. Dzięki nim konopia wygląda tak, jakby była obtoczona w białym cukrze. Twory te nie tylko nadają atrakcyjny wygląd konopiom, ale są także źródłem cennej żywicy i kannabinoidów. Trichomy są gruczołami żywicznymi, dzięki którym można produkować haszysz, wosk konopny, shatter, itp. Większość niedoświadczonych hodowców nie wie, że istnieją różne typy trichomów, które posiadają własny rozmiar, kształt i funkcję. Twory te, pozwalają growerom określić stopień dojrzałości kwiatów, co jest bardzo pomocne podczas ich zbiorów. Dziś dowiesz się czym są trichomy, za co odpowiadają i jaki wpływ mają na marihuanę.

Czym są trichomy?

Trichomy to małe, włosowate narośla, które występują w wielu roślinach, w tym konopiach. Budową przypominają grzyby, ale ich wymiary to 50-100 mikronów, przez co trudno dostrzec je gołym okiem. Główną funkcją tych organów jest ochrona kwiatów przed różnego typu owadami.

Najcenniejszymi trichomami w konopiach są te, które wydzielają żywicę oraz produkują kannabinoidy i terpeny. Właściwość ta ma ogromne znaczenie dla plonów. Jak wiadomo, kannabinoidy odpowiadają za efekty odurzające, a terpeny odpowiedzialne są za walory smakowo-zapachowe.

Ciekawostka: Nie wiadomo jeszcze, dlaczego akurat w trichomach odbywa się produkcja i magazynowanie kannabinoidów oraz terpenów. Naukowcy sugerują, że jest to mechanizm obronny przed roślinożercami.

Trichomy pod lupą - jak wyglądają

Rodzaje trichomow

Na powierzchni konopi można znaleźć kilka rodzajów tych organów. Występują one na liściach, kwiatach i łodygach. Każdy z typów trichomów pełni inną rolę i różni się budową.

Trichomy bulwiaste

Trichomy bulwiaste są najmniejszymi ze wszystkich. Zbudowane są ze stopy i łodyżki. Całą organelle budują w 4-8 komórek! Komórki główki zawierają żywicę bogatą w kannabinoidy. Bulwiaste gruczoły są obecne na całej powierzchni nadziemnej konopi.

trichomy główkowato-siedzące

Na konopiach znajdują się także trichomy główkowato-siedzące. Są one dużo większe i występują liczniej niż gruczoły bulwiaste. Posiadają „łodygę” zbudowaną z jednej komórki, jednak niedojrzałe przypominają trichomy bulwiaste. Komórki te wytwarzają duże ilości kannabinoidów i innych substancji chemicznych. Substancje chemiczne gromadzą się między rozetą, a zewnętrzną błoną komórkową, co nadaje im bulwiasty kształt.

trichomy główkowato-nóżkowate

Znaleźć można także trichomy główkowato-nóżkowate. Podczas kwitnienia pojawiają się na kwiatach, przyjmując inną formę. Niektóre z nich osiągają nawet do 500 mikronów. Występują najliczniej na listkach znajdujących się przy kwiatach rośliny.

Niestety trichomy nie zostały jeszcze w pełni poznane. Ich niewielkie rozmiary skutecznie utrudniają badania.

Wpływ trichomów na kannabinoidy i terpeny

W trichomach znajdują się specjalne komórki, które wytwarzają terpeny i kannabinoidy. Substancje przechowywane są w gruczole wewnątrz włoska, co nadaje trichomom kulisty kształt. Profil kannaboidów i stężenie terpenów wydzielanych przez gruczoły zależy od genetyki konopi, a także od warunków panujących podczas uprawy.

Wielu początkujących hodowców skupia się jedynie na mocy swoich roślin, która płynie z genetyki, jednak to dzięki trichromom roślina nabiera charakterystycznych właściwości. Podczas dojrzewania pojawiają się trichomy, ktore pomagają komórkom w procesach metabolicznych i przekształcają prekursory kannabinoidów. Dzięki temu w roślinie znajduje się THC, które wykazuje właściwości odurzające. Bez trichomów w marihuanie znajdowałoby się znacznie mniej THC. Aromat, który uwalniają trichomy, znany jest większości pasjonatów konopi, jednak stanowi on jedynie funkcję obronną przed drapieżnikami. Każda z odmian posiada swój unikalny zapach, za który odpowiadają terpeny. W zależności od odmiany, skład i profil terpenów jest inny.

Trichomy są bardzo wrażliwe na światło, temperaturę i tlen.

W miarę dojrzewania rośliny, trichomy zmieniają swój kolor. Początkowo są one przezroczyste, następnie mleczne, a na końcu przybierają barwę bursztynową. Zmiana barwy na mleczną spowodowana jest zwiększonym stężeniem THC w komórkach. Pod wpływem światła słonecznego THC rozkłada się do mniej aktywnych form, które charakteryzuje bursztynowy kolor, co widoczne jest w trichomach przejrzałych.

Wygląd trichomów w przybliżeniu

Co zrobić, aby w konopi było więcej trichomów?

Jeżeli chcesz, aby Twoje rośliny rosły zdrowe, musisz zwrócić uwagę na genetykę odmiany. To geny odpowiadają za cechy, którymi charakteryzuje się konopia. Znane są odmiany, które wytwarzają bardzo duże ilości trochomów, co wpływa na ich zapach oraz moc. Ważne są także warunki panujące w uprawie. Jeżeli zapewnisz roślinom idealne warunki wzrostu, to odwdzięczą ci się pięknymi i aromatycznymi kwiatami.

Odmiany, które charakteryzuje się dużą ilością trichomów, to Chemdawg, Silver Haze oraz Lemon Shining. Są stosunkowo łatwe w uprawie i wydają duże ilości plonów.

Nie dotykaj trichomów, ponieważ możesz je uszkodzić!

Warunki panujące na plantacji odgrywają bardzo ważną rolę w optymalnej produkcji trichomów. Ważnym czynnikiem jest tutaj światło. Bez odpowiedniego oświetlenia rośliny nie rozwiną się prawidłowo, a plony będą znacznie mniejsze. Wykazano, że trichomy częściowo chronią roślinę przed działaniem promieni świetlnych. Wystawienie roślin na działanie intensywnego światła, pobudza je do wytworzenia jeszcze większej ilości trichomów. Do tego celu najlepiej nadają się lampy LED. Pomocne mogą okazać się także lampy, które emitują światło UV-B. O tym dowiesz się więcej tutaj: Jakie lampy i oświetlenie do uprawy marihuany wybrać? Pamiętaj o tym, że ekspozycja konopi na bardzo intensywne światło jest dla nich stresująca i może skutkować gorszymi zbiorami.

Wpływ na ilość trichomów ma także odżywianie i ilość składników mineralnych. Odpowiednio odżywiona roślina będzie się dynamicznie rozwijać i oczaruje pięknymi kwiatami. Źle odżywiona uprawa będzie się wolno rozwijać, a na jej liściach mogą pojawić się różne przebarwienia. Długotrwałe braki substancji mogą doprowadzić do śmierci rośliny, a w konsekwencji utraty zbiorów. O tym, jak nawozić swoje rośliny dowiesz się tutaj: Odżywki i nawozy do uprawy marihuany. Jakie będą najlepsze?

Trichomy pod lupą - kwiaty konopi

Jak sprawdzić trichomy bez mikroskopu?

Niewielu z początkujących hodowców posiada własne mikroskopy, które są w stanie dokładnie ukazać włoski na konopiach. Nabycie profesjonalnego sprzętu może być kosztowne, jednak na rynku dostępne są znacznie tańsze i równie skuteczne rozwiązania.

W profesjonalnych growshopach można nabyć kieszonkowe lupy do trichromów. Producenci oferują szeroki wybór lup, które zostały zaprojektowane specjalnie do obserwacji marihuany. Bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze takiego urządzenia jest jego maksymalne powiększenie. Jeżeli chcesz dokładnie obserwować trichomy, powinieneś wybrać urządzenia, które posiadają powiększenie minimum 60x. Umożliwi to dokładną obserwację, a diody LED, ułatwiają oglądanie trichomów. Wadą tych urządzeń jest stosunkowo wysoka cena i niska wytrzymałość.

Jeżeli nie chcesz inwestować w profesjonalny sprzęt uprawny, to możesz wykorzystać klasyczną lupę, którą cechuje duża moc soczewki. Klasyczne lupy są bardzo tanie w nabyciu i banalnie proste w użyciu. Wadą tych urządzeń jest małe powiększenie.

Niewielu hodowców wie, że do obserwacji trichomów można wykorzystać telefony komórkowe. Obecnie na rynku pojawiają się modele telefonów, których aparaty cechują się niesamowitymi parametrami. Wadą tego rozwiązania jest wysoki koszt nabycia i stosunkowo małe przybliżenie.

Jak zebrać trichomy z konopi?

Użytkownicy marihuany, którzy prowadzą własną plantację preferują kwiaty pokryte gęstą żywicą. Dzięki dużej ilości, marihuana cechuje się apetycznym wyglądem i urzekającym aromatem. Pełne oddzielenie trichomów pozwala uzyskać koncentrat bogaty w kannabinoidy i terpeny, który można wykorzystać do produkcji haszyszu. Jak poprawnie oddzielić trichomy?

Znanych jest kilka głównych metod ekstrakcji żywicy konopnej, jednak nie wszystkie z nich przeznaczone są dla początkujących hodowców.

Ekstrakcja za pomocą dwutlenku węgla

Jest to najbardziej efektywna i najbardziej zaawansowana metoda ekstrakcji. W metodzie tej wykorzystuje się CO2 w stanie nadkrytycznym. Rośliny wprowadzane są do specjalnych urządzeń, a następnie polewane dwutlenkiem węgla. Gaz w stanie nadkrytycznym „zagarnia” trichromy, które po odebraniu gazu osadzają się na dnie urządzenia. Metoda ta wykorzystywana jest przez profesjonalne zakłady przetwórcze. Do przeprowadzenia tego procesu wymagane są specjalistyczne i kosztowne urządzenia.

Ekstrakcja przy pomocy rozpuszczalników

Ten rodzaj ekstrakcji żywicy konopnej jest jednym z najprostszych. Metodę tą mogą wykorzystywać nawet niedoświadczeni hodowcy. Proces polega na zalani kwiatów odpowiednim rozpuszczalnikiem, a następnie jego filtracji lub odparowaniu. Dzięki temu można uzyskać czystą żywicę lub olej konopny. Rozpuszczalnikiem w tym procesie może być alkohol lub benzyna ekstrakcyjna.

Wydobycie mechaniczne

Jedną z najstarszych metod wydobycia żywicy konopnej jest jej mechaniczne wydobycie. Proces ten związany jest z tradycyjną produkcją haszyszu i polega na umieszczeniu kwiatów konopnych między dwoma kawałkami materiału. Następnie kwiaty uderza się rytmicznie, przez co żywica oddziela się od kwiatów i opada na dno naczynia, a kwiaty pozostają na materiale. Tak zebraną żywice wykorzystuje się do produkcji haszyszu. Metoda ta wykorzystywana jest ciągle na terenach Maroko.

Podsumowanie

Trichomy to maleńkie twory, które pokrywają liście, gałęzie i pąki kwiatów konopi. Dzięki nim konopie nabierają atrakcyjnego wyglądu i zapachu. Trichomy odpowiadają za produkcję żywicy, która bogata jest w kannabinoidy i terpeny. Wykazano, że na roślinach konopi indyjskich występują różne rodzaje trichomów różniących się budową i funkcją. Przyjęto, że trichomy są formą obrony przed drapieżnikami, jednak ich dokładne działanie nie jest do końca poznane. Obserwacja trichomów pozwala growerom określić czas, w którym kwiaty gotowe są do zbioru. Na rynku można nabyć specjalne urządzenia pozwalające dokładnie obserwować trichomy. Organy te można zebrać z roślin przy pomocy CO2 lub innych rozpuszczalników, a następnie wykorzystać do produkcji haszyszu. Niestety nie znamy dokładnej charakterystyki tych struktur, ponieważ ich małe rozmiary utrudniają badania. Wiadomo jednak, że to one nadają aromat i moc marihuanie.