Antocyjany to szeroka grupa związków zaliczana do flawonoidów. Występują w wielu roślinach, zwłaszcza owocach. Pełnią wiele właściwości i korzystnie działają na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Należy zapewniać ich odpowiednią ilość poprzez zbilansowaną dietę lub suplementy pochodzące z konopi.
Czym są antocyjany?
Badania nad antocyjanami rozpoczął w 1914 roku Richard Martin Willstätter. Obecnie uważa się, że pełnią w organizmie funkcje ochronne, m.in. przed promieniowaniem UV.
- Antocyjany (antocyjaniny) są związkami naturalnie występującymi w roślinach, głównie w kwiatach i owocach.
- Zaliczane są do szerokiej grupy flawonoidów.
- Są naturalnymi barwnikami, ich kolor zależy od pH środowiska, w którym występują (np. barwa czerwona – pH kwaśne, niebiesko – fioletowa pH zasadowe lub obojętne).
- Antocyjany barwią na intensywne kolory owoce, warzywa i kwiaty.
- Temperatura również wpływa na barwę antocyjanów.
- Wykorzystywane są jako barwniki np. w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.
- Są związkami rozpuszczalnymi w wodzie.
Gdzie występują antocyjaniny?
Jeśli dostrzegasz owoce lub kwiatostany krzewów o intensywnych barwach, z pewnością pochodzą one od tych związków. W jakich konkretnie owocach można je znaleźć?
- malina,
- czarna porzeczka,
- jagody,
- aronia,
- jeżyny,
- śliwki,
- czerwona kapusta,
- rzodkiewki,
- borówki,
- żurawina,
- truskawki,
- czerwona fasola,
- czerwona cebula,
- winogrona.
„Głównym źródłem pozyskiwania antocyjanów, w skali światowej, są winogrona. Stanowią one jedną czwartą światowych zbiorów owoców, a ponad połowa z nich to winogrona czerwone. Po procesie tłoczenia moszczu w ich skórkach pozostaje duża ilość antocyjanów, które są ekstrahowane w dalszych etapach. Coraz częściej proces obróbki winogron czerwonych nastawiony jest na uzyskanie koncentratu winogronowego o spotęgowanych właściwościach barwiących. W naszej strefie klimatycznej głównymi surowcami antocyjanowymi są: aronia i czarna porzeczka”
ANTOCYJANY – CHARAKTERYSTYKA, WYSTĘPOWANIE I ODDZIAŁYWANIE NA ORGANIZM CZŁOWIEKA, EWA PIĄTKOWSKA, ANETA KOPEĆ, TERESA LESZCZYŃSKA.
Rodzaje i podział antocyjanów
Antocyjany dzielimy na następujące związki:
- Cyjanidyna – organiczny związek nadający barwę np. jabłkom, śliwkom czy czerwonej cebuli. Charakteryzuje się kolorem pomarańczowo – czerwonym, zmieniającym się pod wpływem np. pH w barwę niebiesko – fioletową. Wykazuje właściwości m.in. przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Występuje jako barwnik w przemyśle spożywczym (E 163a)
- Pelargonidyna – naturalny barwnik znajdujący się np. w pelargoniach, malinach czy truskawkach. Bogata w pelargonidynę jest czerwona fasola. Pelargonidyna wykazuje właściwości antyutleniające. Jako barwnik ma oznaczenie E163d.
- Malwidin (Malwidyna) – barwnik roślinny. Odpowiada za kolor czerwonego wina, borówek, winogron i żurawiny. Jako barwnik żywności oznaczany jest symbolem E163c.
Działanie i właściwości antocyjanów
Jak wykazaliśmy wcześniej, spotkamy antocyjany w wielu owocach czy warzywach oraz specjalnie hodowanych konopiach o fioletowych kwiatach. Szerokie spektrum właściwości tych związków daje możliwości wykorzystania ich w zakresie medycznym, w tym do leczenia wielu schorzeń czy stosowania antocyjanów jako elementu profilaktyki.
Co szczególnego mają w sobie te związki i jak mogą być wykorzystane?
Antocyjany wykazują następujące właściwości, są to np.:
- przeciwutleniające,
- przeciwnowotworowe,
- przeciwzapalne,
- zapobiegające chorobom układu krążenia,
- wspomagające walkę z nadwagą, itp.
Wyjaśnia to praca pt. ANTOCYJANY – CHARAKTERYSTYKA, WYSTĘPOWANIE I ODDZIAŁYWANIE NA ORGANIZM CZŁOWIEKA – EWA PIĄTKOWSKA, ANETA KOPEĆ, TERESA LESZCZYŃSKA:
„Interesującym przykładem kompleksowego kardioprotekcyjnego działania polifenoli, w tym antocyjanów, jest zjawisko „francuskiego paradoksu”. Przypuszcza się, że spożywanie dużych ilości winogron i czerwonego wina, obfitujących w te związki, jest przyczyną zmniejszonej zachorowalności Francuzów na miażdżycę w porównaniu z mieszkańcami innych krajów zachodniej Europy”
Co mówią badania o antocyjanach? Zastosowanie w medycynie
Dla medycyny są one źródłem pożądanych cech, bowiem pozwalają wspomagać terapię naturalnymi składnikami.
- Antocyjany, będące podgrupą flawonoidów, znajdziemy również w produktach konopnych (np. olejki CBD), które medycyna wprowadziła jako terapię wspomagającą wielu schorzeń, z nowotworami włącznie.
W jakim jeszcze zakresie medycyna może wykorzystać antocyjany, sprawdź.
„W ubiegłym wieku składniki tych owoców wzbudziły duże zainteresowanie ze względu na ich wpływ na naczynia krwionośne i znaczenie w oftalmologii, czego doświadczyli piloci RAF. Lotnicy, którzy spożywali w ramach przydziałowego prowiantu dżem z owoców borówki czernicy lepiej widzieli o zmroku. Badania chemiczne i farmakologiczne przeprowadzone w ostatnich 20 latach z różnymi frakcjami borówki czernicy pozwoliły stwierdzić, że dzięki obecności antocyjanów surowiec ten może odgrywać pozytywną rolę w oftalmologii i chorobach pochodzenia naczyniowego. Bogate w antocyjany owoce borówki są źródłem otrzymywania standaryzowanych wyciągów zmniejszających kruchość naczyń włosowatych i normalizujących niektóre dolegliwości wzroku”
ANTOCYJANY – CHARAKTERYSTYKA, WYSTĘPOWANIE I ODDZIAŁYWANIE NA ORGANIZM CZŁOWIEKA – EWA PIĄTKOWSKA, ANETA KOPEĆ, TERESA LESZCZYŃSKA
Co jeszcze wiemy o antocyjanach?
Wykazują one właściwości przeciwnowotworowe, zapobiegając namnażaniu się komórek nowotworowych, o czym mówią badania.
„Ekstrakt uzyskany z owoców borówki i winogron, jak również czyste antocyjany i antocyjanidyny aktywują proces apoptozy, czyli zaprogramowanej śmierci komórki”
ANTOCYJANY – CHARAKTERYSTYKA, WYSTĘPOWANIE I ODDZIAŁYWANIE NA ORGANIZM CZŁOWIEKA – EWA PIĄTKOWSKA, ANETA KOPEĆ, TERESA LESZCZYŃSKA
Związki te, jak pokazały liczne badania, nie powodują skutków ubocznych stosowania, dlatego też zaleca się codzienne uzupełnianie diety w antocyjany.
Podsumowanie
Każdego dnia dokonujemy wyborów – dotyczy to również diety i tego, co ostatecznie znajduje się na naszym talerzu. Najlepsze efekty zdrowotne uzyskujemy spożywając produkty naturalne, czyli takie, które nie zostały poddane obróbce. Antocyjany w postacie malin, borówek czy winogron to doskonały sposób na urozmaiconą i smaczną, ale przede wszystkim zdrową dietę. Warto pomyśleć o wykorzystaniu dostępnych zasobów pochodzących z natury (wliczając w to również produkty z konopi).
Dzień dobry
Czemu nie wspomniano w Pani artykule o największym źródle antocyjanów- / konopie nie są nam bliskie ale buraki ćwikłowe tak /
Proszę o brak stronniczości. Jeśli osoba pisząca, którą Pani reprezentuje, na pewno to wyprostuje…