Flawonoidy, bo do tej grupy zalicza się biflawonoidy, są związkami, które każdego dnia znajdujemy w produktach, które spożywamy. Szeroki wachlarz właściwości tych związków od dawna interesuje naukowców, co chwilę odkrywają ich nowe możliwości zastosowania. Przyjrzyjmy się bliżej biflawonoidom – jak działają i jaką rolę odgrywają w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń.

Czym są biflawonoidy?

  • To jedna z klas związków chemicznych, występujących w roślinach, nazywanych flawonoidami.
  • Biflawonoidy są mniej opisane i poznane niż pozostałe flawonoidy z grupy.
  • Wykazują właściwości prozdrowotne.
  • Pierwszy biflawon, czyli ginkgetynę wyizolowano w 1929 roku.
  • Literatura naukowa podaje, że występuje około 200 roślinnych struktur biflawonoidowych.

Gdzie występują biflawonoidy?

Znajdziemy w roślinach, przykładem mogą być np.

  • Ginko Biloba (Miłorząb japoński), Cephalotaxus drupacea (Głowocis japoński) czy Selaginella (Widliczka),
  • Biflawonody są składnikiem niektórych suplementów diety, np. preparatów z witaminą C oraz preparatów z Ginko Biloba,
  • Konopie zawierają szerokie spektrum flawonoidów, niewykluczone, że również w niewielkich ilościach dotyczy to biflawonoidów (badania nie wspominają o tym).

Podział związków biflawonoidowych

Jak wszystkie flawonoidy, także w biflawonoidach możemy wyodrębnić poszczególne związki i grupy, najszerzej opisany i poznany jest związek o nazwie:

  • Ginkgetyna – pierwszy wyizolowany związek, jako żółty barwnik z liści gatunku Ginko Biloba (Miłorząb japoński). Aktywne związki, jak opisywana ginkgetyna, znajdują się właśnie w liściach Ginko Biloba.

Działanie i właściwości biflawonoidów

Biflawonoidy, jak pozostałe flawonoidy, wykazują wiele korzystnych oddziaływań na ludzki organizm. Badania nad tym tematem dopiero niedawno zostały poszerzone. Dzięki nim wiemy już, że biflawonoidy mogą znacząco przyczynić się do wykorzystania tych związków w leczeniu wielu chorób.

Jakie właściwości i działanie prezentują biflawonoidy? Jest to np.:

  • działanie przeciwzapalne,
  • antyalergiczne,
  • obniżające ciśnienie,
  • przeciwutleniające (wymiatają z organizmu wolne rodniki),
  • przeciwbólowe,
  • wspomagające koncentrację,
  • przeciwcukrzycowe,
  • przeciwmiażdżycowe,
  • przeciwnowotworowe, itp.

Warto podkreślić, że związki zawarte w liściach miłorzębu (m.in właśnie biflawonoidy) są wg licznych badań mało toksyczne, co przekłada się na bezpieczeństwo stosowania takich preparatów.

Biflawonoidy w medycynie – badania

Wyniki przeprowadzonych badań na temat działania biflawonoidów są bardzo obiecujące. Podkreśla się w nich głównie właściwości przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe tych związków, jak i możliwości wykorzystania ich potencjału leczniczego w walce z nowotworami.

Przeczytaj, co piszą prace naukowe na ten temat:

„W ostatnich latach, w poszukiwaniu naturalnych związków o aktywności przeciwnowotworowej, coraz większą uwagę kieruje się na biflawonoidy (…) Podczas badań organicznych ekstraktów z Selaginella mollendorffii (Selaginaceae) wykazano selektywne, zależne od dawki hamowanie wzrostu linii ludzkich komórek nowotworowych jajnika (OVCAR-3) przez ginkgetynę”

czytelniamedyczna.pl / Aktywność farmakologiczna biflawonoidów. Część II

Badacze podkreślają również przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe właściwości biflawonoidów:

„Szczególnie obiecujące wyniki w perspektywie konkretnych zastosowań w lecznictwie uzyskano w badaniach aktywności przeciwwirusowej biflawonoidów i ich pochodnych (…) Ginkgetyna otrzymana z liści i gałązek Cephalotaxus drupacea (Cephalotaxaceae) hamowała in vitro replikację wirusów opryszczki zwykłej typu 1 (HSV-1) (ED50 0,76 mg/ml) i typu 2 (HSV-2) (ED50 0,83 mg/ml) oraz wirusa cytomegalii (HCMV) (ED50 1,75 mg/ml) w stężeniach poniżej dawek cytotoksycznych (ID50> 11,5 mg/ml)”

czytelniamedyczna.pl / Aktywność farmakologiczna biflawonoidów. Część II

Liczne gatunki Selaginella – rodzaju bogatego w połączenia biflawonoidowe, są stosowane w medycynie ludowej krajów Azji, Ameryki Południowej, w leczeniu nowotworów, chorób wątroby, żołądka, stanów zapalnych dróg moczowych oraz w chorobie wieńcowej serca, a także w chorobach skórnych.

czytelniamedyczna.pl / Aktywność farmakologiczna biflawonoidów. Część II

Podsumowanie

Biflawonoidy są związkami słabiej poznanymi i przebadanymi niż inne flawonoidy. Dlatego też ich właściwości, działanie, itp. nadal są w fazie badań. Bezsprzecznie wykazują szeroki wachlarz działań przeciwzapalnych oraz przeciwnowotworowych.

Jeżeli chcesz przeczytać najnowsze wyniki badań o biflawonoidach, zapoznaj się z pracą: