Wszystko wskazuje na to, że niemiecka legalizacja rzeczywiście się odbędzie i będzie największym dotychczas konopnym wydarzeniem w regionie. Zainteresowanie tą sytuacją wyraża coraz więcej zagranicznych inwestorów. Tym razem część europejskiego rynku chce dla siebie gigant tytoniowy – British American Tobacco. Wraz z funduszem Snoop Dogga, raperem Will.I.Amem i szeregiem innych inwestorów, BAT postawił na niemiecki start-up konopny Sanity Group.

Szczegóły inwestycji

Jak dowiadujemy się z informacji prasowej British American Tobacco, firma nabyła mniejszościowy pakiet akcji. Nie ujawniono kwoty na jaką opiewała inwestycja, jednak cała emisja akcji serii B zebrała 37,6 miliona dolarów. Sanity ogłosiło, że były to największe do tej pory emisje na europejskim rynku konopnym.

Na tę kwotę, poza BAT, złożyły się także inwestycje znanych osób ze świata popkultury, m.in. Snoop Dogga (za pośrednictwem funduszu Casa Verde), rapera z grupy Black Eyed Peas Will.I.Am oraz aktorki i piosenkarki Alyssy Milano. Swoją cegiełkę dołożyło szwajcarskie Redalpine, które było inwestorem Sanity już wcześniej.

Szczególnie ciekawa jest rola Snoop Dogga, gdyż w tym przypadku również nie jest to pierwszy raz, gdy powiązana z nim Casa Verde inwestuje w Sanity Group. Już na jesieni 2021 roku fundusz nabył udziały o wartości 3,5 milionów dolarów, w trakcie emisji akcji serii A.

Inwestycje w niemiecki rynek nie są niczym zaskakującym, pomijając nawet głośne plany legalizacji marihuany. Już teraz Niemcy są drugim (po Kanadzie) rynkiem medycznej marihuany, przy czym istnieją prognozy, według których wkrótce staną się pierwszym.

Sanity Group

Sanity Group to niemiecka firma konopna założona w 2018 roku, z siedzibą w Berlinie. Zajmuje się marihuaną medyczną, ale ma też portfolio produktów CBD dostępnych w wolnej sprzedaży. Wśród nich warto wymienić markę Vaay, oferującą m.in. olejki, suplementy i waporyzatory oraz markę kosmetyków This Place. Wśród asortymentu Sanity znajdują się produkty lifestylowe, w tym tak niespotykane jak olejki do kąpieli zawierające CBD. Firma zajmuje się również badaniami i rozwojem, a także marketingiem produktów konopnych.

Prawie połowa zebranej kwoty zostanie przeznaczona na wzmocnienie działalności medycznej Sanity, natomiast resztę firma przeznaczy na przygotowania do legalizacji marihuany rekreacyjnej w Niemczech.

British American Tobacco 

British American Tobacco to międzynarodowe przedsiębiorstwo tytoniowe, odpowiedzialne za takie marki papierosów, jak Lucky Strike, Camel, Pall Mall, Dunhill, Rothmans, a także podgrzewacze do tytoniu Glo.

W komunikacie prasowym firmy czytamy, że inwestycja w Sanity jest kolejnym przykładem pracy BAT nad eksplorowaniem nowych obszarów poza nikotyną. Ma to na celu zapewnić firmie przyszłe wzrosty w szerokim zakresie kategorii. Nie jest to nieoczekiwane, gdyż czasy papierosów zdają się mijać. Coraz mniej młodych ludzi sięga po tytoń – w latach 2005-2020 odsetek osób palących w USA spadł z 20,9% do 12,5%.

Niemieckie perspektywy

Niemcy są największą gospodarką Europy, z ponad 83 milionami mieszkańców. Konopie z kolei, w przeciwieństwie do tytoniu, zyskują na popularności, co czyni je atrakcyjnym polem inwestycyjnym dla takich firm, jak British American Tobacco. Poza ogromnym rynkiem medycznej marihuany, Niemcy mogą być wkrótce pierwszym (i przez pewien czas jedynym) w pełni legalnym, uregulowanym rynkiem marihuany rekreacyjnej i jej przetworów.

Dowodem na potencjał tego rynku jest już sam sukces, jaki odniosła firma zbierając tak duże fundusze (łącznie już ponad 100 milionów dolarów), w tak trudnym gospodarczo okresie.


Źródła

  1. https://www.bat.com/group/sites/UK__9D9KCY.nsf/vwPagesWebLive/DOCJJM7C#
  2. https://www.startbase.com/news/snoop-dogg-investiert-erneut-in-sanity-group/
  3. https://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/adult_data/cig_smoking/index.htm