Wszystko wskazuje, że odwołane wcześniej drugie i trzecie czytania ustawy o legalizacji marihuany w Niemczech odbędą się już w przyszłym tygodniu. Wprowadzono kilka istotnych poprawek do proponowanych przepisów i wygląda na to, że obecna forma zadowoli wystarczające grono osób, by prawo mogło wejść w życie

Drobne zmiany w ustawie

Kirsten Kappert-Gonther z Partii Zielonych na portalu X poinformowała o zmianie kilku kluczowych punktów proponowanej ustawy.

Co ciekawe, zmiany te raczej luzują niż zaostrzają przepisy. Posiadanie nieco większej ilości marihuany niż dopuszczalna nie będzie bowiem już automatycznie traktowane jako przestępstwo podlegające karze pozbawienia wolności. Niewielkie przekroczenie będzie stanowiło najpierw wykroczenie – proponowane wartości graniczne posiadania poza domem to 25-30 gramów.

Zwiększono także proponowany limit posiadania marihuany uprawianej w domu – z 25 do 50 gramów. Podobnie jak w przypadku posiadania „publicznego”, delikatne przekroczenie tej wartości (do 60 gramów) będzie tylko wykroczeniem.

Poprzedni projekt ustawy zakładał, że konsumpcja marihuany w odległości 200 metrów od placówek oświatowych będzie zakazana. Zwrócono jednak uwagę na trudności z egzekwowaniem tego prawa – przeciętny obywatel będzie miał problem z ustaleniem takiej odległości, a zagęszczenie szkół i innych tego rodzaju instytucji może sprawić, że palenie w mieście będzie praktycznie niemożliwe. Ostatecznie więc zmniejszono tę odległość do stu metrów.

Głosowanie i wprowadzenie w życie przepisów

Wejście w życie poszczególnych składowych ustawy ma być rozłożone w czasie. Najpierw legalne stanie się posiadanie i uprawianie marihuany w domu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z prawem, będzie tak już od kwietnia. Nieco później, bo w lipcu, wystartują zapowiadane konopne kluby społecznościowe, za pośrednictwem których marihuanę będą mogli pozyskać ci, którzy z jakiegoś powodu nie chcą uprawiać jej samodzielnie.

Rezultaty prac niemieckich polityków i ostateczny kształt prawa, które wejdzie w życie poznamy najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu, kiedy to w Bundestagu odbędzie się drugie i trzecie czytanie ustawy. Całość powinna zakończyć się głosowaniem, o którego rezultatach niezwłocznie poinformujemy!