Ramm Pharma Corp. – kanadyjska firma z siedzibą w Toronto nabyła polską firmę konopną HemPoland od The Green Organic Dutchman Holdings za 1,2 mln dolarów kanadyjskich (910 tys. USD; 4,34 mln zł).

Czym jest HemPoland

HemPoland to oryginalnie polska firma z siedzibą w Elblągu, założona przez jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny konopnej – Macieja Kowalskiego. Jeżeli nazwy firmy niektóre osoby niezainteresowane mogły dotychczas nie słyszeć, z pewnością słyszały o jej produktach. W asortymencie znajduje się bowiem popularna marka CannabiGold.

Poza tym firma oferuje także produkcje olejku pod marką klienta oraz usługi:

  • ekstrakcje kontaktową,
  • winteryzację,
  • izolowanie CBD.

Wartym uwagi jest fakt, że HemPoland było pierwszą w Polsce firmą, która uzyskała licencję na prowadzenie upraw i przetwórstwa konopi włóknistych.

RAMM Pharma Corp.

Jej nowy właściciel, RAMM Pharma, jest jednym z liderów w dziedzinie opracowywania produktów farmaceutycznych na bazie konopi. Spółka poza Kanadą i Europą prowadzi działalność m.in. w Urugwaju. W 2020 roku wprowadziła na rynek Peru pierwszy w Ameryce Łacińskiej lek z kannabinoidami. W ramach wspomnianej działalności opracowała także kilka kolejnych produktów farmaceutycznych na bazie fitokannabinoidów, które zostały już dopuszczone do sprzedaży w części pozostałych krajów Ameryki Łacińskiej.

RAMM posiada również produkty spożywcze wytwarzane na bazie konopi oraz specjalistyczne produkty weterynaryjne, obecnie znajdujące się na różnych etapach zatwierdzania i rozwoju. Cały asortyment wytwarzany jest w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym firmy, posiadającym certyfikat dobrej praktyki produkcyjnej w Montevideo, w Urugwaju.

W Europie działania prowadzone są w sycylijskiej Ragusie, a teraz także w Elblągu. Obejmują uprawę konopi oraz duże zakłady ekstrakcji i przetwarzania.

Polska firma w rękach Kanadyjczyków

Firma była w rękach Kanadyjczyków już od 2018 roku. Wcześniej nabyła ją zlokalizowana w Ontario firma The Green Organic Dutchman Holdings. Transakcja opiewała wówczas na kwotę 20,4 miliona dolarów kanadyjskich, a firma ogłaszała zamiar zainwestowania kolejnych 13,5 miliona w rozwój produktów i ekspansję na rynki europejskie.

Obecny zakup Ramm Pharma Corp za 1,2 miliony CAD wydaje się więc okazyjny, żeby nie powiedzieć szokujący. W komunikacie Ramm powiedział, że przejęcie zapewnia „dostęp do sieci dystrybucji HemPoland, uznanych marek premium, technologii ekstrakcji oleju konopnego i dodatkowe wzmocnienie na rynku europejskim”.

Jest to kolejne posunięcie firmy Ramm w Europie, po zeszłorocznym przejęciu sycylijskiej firmy Canapar Corp. Zdecydowane działania inwestycyjne kanadyjskich firm na europejskim rynku są obiecującą prognozą, że powszechna legalizacja może nadejść już wkrótce.


Źródło

https://mjbizdaily.com/ramm-pharma-buys-polish-hemp-company-from-tgod-for-ca1-2-million/