Amerykańskie przedsiębiorstwo Headset zajmujące się analizą danych dotyczących konopi prognozuje powiększenie rynku konopi w 2022 roku zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Kanadzie. W mijającym roku oczekiwano wartości sprzedaży wynoszących odpowiednio: niecałe 4 miliardy dolarów w Kanadzie i 23 miliardy w Stanach Zjednoczonych. W 2022 mają to być kwoty większe nawet o jedną trzecią.

Przyszłoroczne prognozy dla rynku marihuany

Ta sama firma przewiduje obecnie wzrost wielkości amerykańskiej sprzedaży do 31 miliardów dolarów w 2022 roku. Jest to liczba większa o około 28% względem empirycznych danych z mijającego okresu. Warto zauważyć, że potencjał wzrostów stale się zwiększa – najnowsze prognozy są wyższe niż te publikowane w kwietniu. Wtedy to, w poprzedniej wersji raportu, oczekiwano przekroczenia 28 miliardów, a więc o 3 miliardy mniej niż na dzień dzisiejszy.

Prognozy dla Kanady zakładają z kolei przekroczenie 4 miliardów USD, co wygląda mniej imponująco w liczbach bezwzględnych, ale wciąż dobrze procentowo. Marihuana znacząco zyskuje na popularności w tym kraju – w samym Ontario rokroczny wzrost sprzedaży wynosił 90%.

Prognozy na kolejne lata

Niektóre firmy podjęły się również prognoz długookresowych. Wśród nich znalazło się Green Thumb Industries – jeden z największych amerykańskich graczy w branży konopi. Ich siedziba znajduje się w Chicago, w stanie Illinois, a sama firma posiada 16 placówek produkcyjnych i 66 punktów sprzedaży detalicznej w różnych stanach. Jest szczególnie ciekawa ze względu na jej odważne, optymistyczne przewidywania rynkowe. Według analiz przedsiębiorstwa, roczna sprzedaż legalnej marihuany osiągnie 75 miliardów dolarów w przeciągu trzech do pięciu lat [1], pomimo braku federalnej legalizacji. Upatrują w tym ogromnych szans dla wielu amerykańskich firm.

Agencje prognozują dalsze wzrosty również w Kanadzie – do 6.7 miliardów USD wartości sprzedaży w 2026 [2].

Niektóre firmy pozostają bardziej ostrożne, np. prognozując rzeczywiście ponad 70 miliardów dolarów wartości rynku, ale w 2028 i globalnie [3]. Z kolei Research and Markets spodziewa się globalnej wartości rynku przekraczającej 90 miliardów USD [4] już dwa lata wcześniej, w 2026. Według Fortune Business Insights w tym samym roku liczba ta zbliży się nawet do 100 miliardów [5].

Mając na uwadze tak pomyślne prognozy w samym tylko USA i jednoczesne zapowiadane legalizacje w Europie, zwłaszcza w Niemczech, gdzie planowany jest legalny rynek sprzedaży – ciężko studzić entuzjazm.

Legalizacja federalna – czy potrzebna?

Wszystkie wyżej opisane opisane sytuacje obserwujemy w momencie, gdy rekreacyjny użytek marihuany dopuszcza się jedynie w 18 na 50 stanów. Co mogłaby więc oznaczać federalna legalizacja?

Wg Bena Kovlera, prezesa Green Thumb Industries, dla branży znaczyłaby bardzo wiele [6]. Niestety, nie spodziewa się on jej w najbliższym czasie.

Wskazuje na wysoki potencjał wzrostów giełdowych, który jest poniekąd ograniczony przez jej brak. Zmniejsza to także konkurencyjność firm względem kanadyjskich odpowiedników.

Przedsiębiorstwa, takie jak Green Thumb Industries, mają prawo sprzedaży w wielu stanach, podczas gdy ich kanadyjscy konkurenci mogą handlować jedynie u siebie. W związku z tym Kanadyjczycy wypracowują znacznie mniejsze zyski. Mimo dostępu do największego rynku świata, wzrosty giełdowe są jednak wyższe w przypadku firm z północy, nie z USA. Brak federalnej legalizacji czyni akcje spółek mniej atrakcyjnymi, ze względu na mniejszą stabilność długoterminową, bazującą w większej mierze na oczekiwaniach, niepopartą solidnymi, ogólnokrajowymi przepisami prawa, czym opóźnia ich wzrosty. Ponadto firmy konopne ze Stanów, takie jak ta, nie są notowane na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych – a na Kanadyjskiej.

Warto też zwrócić uwagę na tempo wzrostu wartości sprzedaży. Rynek konopi według niektórych analityków ma w 2022 ma rosnąć niemal trzykrotnie szybciej w Kanadzie niż w USA [7]. Zresztą już w 2020 podwoił się względem poprzedniego roku [8], w mijającym też niewiele zabrakło do powtórzenia tej sytuacji. Samo to może dawać do myślenia.

Podsumowanie

Według wszystkich analityków rynek legalnej marihuany w Ameryce Północnej czekają dalsze wzrosty w 2022 roku, a następnie w kolejnych latach. Choć wśród poszczególnych agencji badawczych różnią się przewidywane wartości, wszyscy są zgodni co do ogólnych tendencji rosnących. Nastroje te podzielają także inwestorzy giełdowi. Zarządy spółek uważają jednak, że ich zapał studzi lokalność przepisów w Stanach Zjednoczonych i brak legalizacji na poziomie federalnym.

Dla Polski prognozy dotyczące Kanady mogą być szczególnie warte uwagi. Kraj, w którym prognozowana sprzedaż na 2022 rok przekracza 4 miliardy dolarów amerykańskich, ma populację wynoszącą około 38 milionów osób. Jest to liczba zbliżona do ludności naszego kraju. Daje nam to pewien pogląd na wielkość potencjalnego rynku legalnych konopi także nad Wisłą – nawet jeżeli w którąś stronę nieco przeszacowany poprzez różnice w pozostałych czynnikach – prawnych, rolniczych lub kulturowych.

Najważniejsze i niezaprzeczalne jest jednak to, że branże czeka dalszy, dynamiczny rozwój – a nas ciekawe czasy.

Źródła:

  • [1] https://www.cnbc.com/video/2021/12/29/green-thumb-industries-forecasts-cannabis-industry-growing-to-75-billion-in-3-to-5-years.html
  • [2] https://www.globenewswire.com/news-release/2021/09/21/2300624/0/en/BDSA-Reports-Global-Cannabis-Sales-Surge-41-YoY-in-2021-Will-Surpass-62-Billion-by-2026.html
  • [3] https://www.grandviewresearch.com/press-release/global-legal-marijuana-market
  • [4] https://www.globenewswire.com/news-release/2021/02/18/2177949/0/en/The-Worldwide-Cannabis-Industry-is-Projected-to-Reach-90-4-Billion-by-2026.html
  • [5] https://www.globenewswire.com/news-release/2021/06/08/2243761/0/en/Cannabis-Market-Size-to-Worth-97-35-Billion-by-2026-Increased-Use-for-Medical-Theraputic-Purposes-to-Aid-Marijuana-Industry-Growth-Says-Fortune-Business-Insights.html
  • [6] https://www.cnbc.com/video/2021/12/29/green-thumb-industries-forecasts-cannabis-industry-growing-to-75-billion-in-3-to-5-years.html
  • [7] https://www.prnewswire.com/news-releases/cannabis-sales-projected-to-reach-28-billion-for-us-in-2022-headset-launches-market-forecasts-for-us-and-canada-301268415.html
  • [8] https://www.forbes.com/sites/javierhasse/2021/04/14/canada-cannabis-sales-doubled-in-2020-hitting-26b-heres-whats-next/