Do teraz w Szwajcarii oficjalnie dopuszczony był tylko jeden preparat na bazie konopi. Pod koniec czerwca Rada Federalna Szwajcarii przedstawiła Parlamentowi poprawkę do krajowej ustawy o środkach odurzających. Ta otwiera drzwi dla szerszego użytku medycznej marihuany.
Szwajcaria wprowadzi regulowany rynek medycznej marihuany
Jedną z głównych zmian w Szwajcarii będzie to, że pacjenci nie będą potrzebować specjalnego pozwolenia od Federalnego Urzędu Zdrowia Publicznego. Wystarczy normalną receptę od lekarza. Rząd zdecydował się na taki ruch po zaobserwowaniu rosnącego zapotrzebowania na pozwolenia, co niepotrzebne obciążało administrację publiczną, a jednocześnie opóźniało leczenie.
Po zmianie przepisów konopie staną się częścią systemu farmaceutycznego Szwajcarii. Będą więc podlegały takim samym zasadom i takiej samej kontroli jak inne leki – przez Swissmedic, czyli organ wydający pozwolenia i sprawujący nadzór nad produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi w Szwajcarii.
Zmiany prawa nie wpłyną na zasady refundacji. Nadal pozostanie ona mocno ograniczona, choć możliwa. W Szwajcarii medyczna marihuana jest refundowana tylko w wyjątkowych przypadkach, ponieważ, w opinii rządzących, dostępne dowody na jej skuteczność są „obecnie niewystarczające do ogólnej refundacji.”
Zmiany w prawie powinny wejść w życie 1 sierpnia.
Pilotażowy program marihuany rekreacyjnej
Na ten moment sprzedaż i konsumpcja marihuany do celów niemedycznych pozostanie zakazana. We wrześniu ruszy jednak pilotażowy program legalizacyjny, który może ostatecznie doprowadzić do zmiany tej sytuacji. Będzie on obejmować jedno miasto – Bazyleę, która leży na północy Szwajcarii, u jej styku z granicami Niemiec i Francji.
W Bazylei kilkaset mieszkańców, którzy zgłoszą się i zostaną przyjęci do projektu, będzie mogło kupować marihuanę do celów rekreacyjnych w aptece. Program będzie dostępny dla każdego powyżej 18 roku życia. Uczestnicy nie będą mogli dzielić się swoją marihuaną z osobami spoza programu, pod groźbą wyrzucenia z projektu.
Całość ma potrwać 2,5 roku, a uczestnicy regularnie będą badani. Przedmiotem zainteresowania naukowców będą ich zwyczaje konsumpcyjne oraz stan zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Program legalizacyjny w Bazylei to jeden z trzech planowanych obecnie w Szwajcarii. Jego celem jest empiryczne zbadanie skutków legalizacji marihuany i poszerzenie wiedzy na temat alternatywnych form jej regulacji.
Władze krajowe dostrzegają problem czarnego rynku, a także powszechność konsumpcji i ogólne poparcie społeczne dla legalizacji. Szwajcaria upatruje optymalnego rozwiązania właśnie w dystrybucji aptecznej, stąd taka forma programu pilotażowego.