Missisipi stało się trzydziestym siódmym stanem, w którym legalna jest medyczna marihuana. Prawo weszło w życie 2 lutego. Reforma przeszła przy większości pochodzącej z Partii Republikańskiej – statystycznie mniej przychylnej marihuanie. Wskazuje to na zmiany społeczne i rosnące poparcie dla konopi, niezależnie od opcji politycznej.

Nowe prawo stanowe

Prace nad zmianą prawa trwały od listopada ubiegłego roku, kiedy to odbyło się referendum w tej sprawie. Okazało się ono być ogromnym sukcesem, z przewagą głosów na tak wynoszącą niemal 70%.

Nowe zasady pozwalają pacjentom wejść w posiadanie maksymalnie 3 uncji (ok. 85 gramów) miesięcznie lub 3,5 grama dziennie, maksymalnie przez 6 dni w tygodniu.

Do przepisania marihuany w tym stanie upoważnia szereg chorób lub zaburzeń. Wśród nich są nowotwory, AIDS, niedokrwistość, choroby Parkinsona i Alzheimera, pląsawica Huntingtona, autyzm czy zespół stresu pourazowego. Może być także stosowana w różnego rodzaju urazach i leczeniu przewlekłego bólu. Lista schorzeń, w których leczeniu dopuszcza się marihuanę, pozostaje pod kontrolą ministerstwa zdrowia, lekarze nie mogą o tym decydować samodzielnie.

Przewidywane skutki

Rozwiązanie takie zwiększy bezpieczeństwo pacjentów, zapewniając im dostęp do pewnego, przebadanego środka, a także zdejmuje z nich ciężar stresu wynikającego z zażywania nielegalnej substancji. Politycy odpowiedzialni za ustawę widzą w niej również szansę na zmniejszenie ilości narkotyku na ulicach.

Choć prawo weszło już w życie, prawdopodobnie miną miesiące, zanim marihuana stanie się powszechnie dostępna do zakupu w aptekach.

Podsumowanie

Po wejściu w życie nowego prawa Missisipi staje się 19 stanem, w którym marihuana jest legalna jedynie do użytku medycznego. 18 innych oraz Dystrykt Kolumbii dopuszcza dodatkowo użytek rekreacyjny. Pozostawia to jedynie 13 stanów, w których używka ta jest wciąż niedozwolona niezależnie od zastosowania. W zaledwie pięciu nie jest przynajmniej częściowo zdekryminalizowana.

Coraz częściej podnoszone są również postulaty legalizacji użytku rekreacyjnego na poziomie federalnym. Więcej informacji o obecnym stanie prawnym marihuany w USA przedstawiliśmy w innym artykule. Ruchy legalizacyjne obserwujemy także w Europie – krok taki podjęła już Malta, za nią w kolejce jest Luksemburg, Niemcy, Szwecja, Włochy czy Holandia.