Przedkliniczne badania przeprowadzone przez kalifornijską firmę Brightseed wskazały na potencjalne prozdrowotne właściwości dwóch związków znajdujących się w łuskach konopi. Mogą one wspierać funkcjonowanie jelit, ale nie tylko – rok temu stwierdzono ich pozytywne działanie także w kontekście pracy wątroby!

Badania potwierdzają korzystne działanie dla jelit

Mowa o dwóch związkach: n-trans-kaffeoyltyraminie (NCT) i n-trans-feruloyltyraminie (NFT). Występują one w łuskach nasion konopi, składnika już wcześniej uważanego za zdrowe pożywienie. Co więcej, ziarna konopne są jednym z ich najbogatszych źródeł!

Mogą one pomagać zmniejszać nadmierną przepuszczalność nabłonka jelitowego (syndrom nieszczelnego jelita). Wnioski takie płyną z badania in vitro przeprowadzonego przez amerykańską firmę. Oba wymienione związki poprawiały funkcjonowanie bariery jelitowej ludzkich komórek nabłonka jelitowego – powodowały odwrócenie zaburzonej przepuszczalności jelitowej.

Wykazano, że te dwa związki działają jako agoniści dla białka HNF4ɑ, które jest wiązane ze złym stanem zdrowia jelit i zmniejszoną integralnością bariery jelitowej. Białko to występuje w większych ilościach u osób na diecie wysokotłuszczowej.

Badanie zostało opublikowane w recenzowanym piśmie naukowym Journal of Food Bioactives. Jego wyniki dają solidne podstawy, by przeprowadzić pod tym kątem badania kliniczne.

Dobre także dla wątroby

W marcu 2022 roku stwierdzono równie pozytywne działanie tych samych substancji na wątrobę. Mają pomagać odtłuścić ten organ, a w efekcie wspierać pacjentów w walce z otyłością i niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby. Badanie również było przeprowadzone in vitro.

Odkrycia rzecz jasna zostały już skomercjalizowane. W USA firma Brightseed produkuje i sprzedaje już błonnik pokarmowy bogaty w NCT i NFT, pozyskany z nasion konopi. Z tego względu na badania przeprowadzone przez nich można patrzeć z przymrużeniem oka – ale publikacja w recenzowanych pismach, w tym Nature, powinna budzić ciekawość. Ostateczne rozstrzygnięcie należy tak czy inaczej do badań klinicznych.

Podsumowanie

Stan jelit jest szczególnie ważny, gdyż wpływa także na ogólny stan zdrowia i samopoczucie człowieka. Oddziałuje na układ odpornościowy i funkcjonowanie mózgu. Bariera jelitowa reguluje wchłanianie składników odżywczych, działa jako ochrona przed patogenami i toksynami – od jej poprawnego funkcjonowania zależy jak dobrze odżywiony jest organizm.

Łuski konopne ciężko rozpatrywać na tym etapie w kategorii leku, ale włączenie nasion konopi do diety na pewno nie zaszkodzi. Niełuskane nasiona konopi siewnej są bardzo bogate w białko (28 gramy na 100 gramów produktu!) i magnez, dostarczają więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych omega niż orzechy. Zawierają przy tym dużo błonnika, witamin, a także fosforu, cynku i żelaza. Dodatkową zaletą jest przyjemny smak, w którym przypominają nasiona słonecznika.


Źródła

  1. Bolster, D., Chae, L., Klinken, J.-W. van, & Kalgaonkar, S. (2022). Impact of selected novel plant bioactives on improvement of impaired gut barrier function using human primary cell intestinal epithelium. Journal of Food Bioactives20. https://doi.org/10.31665/JFB.2022.18324
  2. Lee, SH., Veeriah, V. & Levine, F. Liver fat storage is controlled by HNF4α through induction of lipophagy and is reversed by a potent HNF4α agonist. Cell Death Dis 12, 603 (2021). https://doi.org/10.1038/s41419-021-03862-x