Kwas kannabromromenowy jest mało znanym i słabo przebadanym związkiem. Został odkryty wiele lat temu, ale dopiero teraz ponownie staje się obiektem zainteresowania naukowców. Poniżej dowiesz się kilka ciekawych informacji na temat CBCa, jego działaniu oraz właściwościach.

Co to jest kwas kannabromromenowy – CBCa?

CBCa to kwas kannabinoidowy – wytwarzany przez konopie, grzyby, ale i takie krzew ozdobne jak rododendrony. Jest to jednak związek, o którym wiemy niewiele. Zwany jest również kwasem kannabichromenowym.

  • CBCa jest prekursorem CBC i to ten związek jest lepiej (choć wciąż niewystarczająco) poznany i opisany.

Jak powstaje CBCa (kwas kannabichromenowy)?

Proces powstawania tego kwasu ma swój początek, jak reszty kannabinoidów, w kwasowej formie kannabigerolu CBGa (czyli kwasie kannabigerolowym). Przy udziale enzymu, syntazy kwasu kannabichromenowego (CBCAS), dochodzi do reakcji syntezy, w wyniku której następuje przemiana CBGa w CBCa.

Jak powstaje CBCa

Gdzie i w czym zawarty jest CBCa?

Naukowcy uważają, że CBCa powstaje na bardzo wczesnym etapie rośliny, już na etapie sadzonek. Wraz ze wzrostem jego ilość maleje do zaledwie 0,2-0,3% suchej masy.

  • Najwyższe stężenie CBCa ma się znajdować w odmianach tropikalnych konopi, kwas ten obecny jest jednak, w różnych ilościach, we wszystkich konopiach.
  • W produktach typu olejki znajdziemy jedynie formę zdekarboksylowaną CBCa, czyli CBC.

Jakie ma działanie i właściwości kwas kannabromromenowy?

Nie ma zbyt wielu badań mówiących o szczegółowym wpływie i działaniu CBCa na ludzki organizm. Wiadomo jednak, że kwas ten może wykazywać następujące właściwości:

  • przeciwzapalne
  • przeciwbakteryjne
  • przeciwgrzybicze
  • przeciwdrobnoustrojowe

CBCa ma spory potencjał przeciwdrgawkowy co może przyczynić się do leczenia padaczki dziecięcej i epilepsji. Wszystkie kannabinoidy w serii CBC są łatwo wchłaniane i wykazują znaczną penetrację mózgu i układu nerwowego.

Wnioski wyciągane są głównie poprzez analogię do lepiej poznanego i przebadanego CBC.

  • CBCa nie wykazuje działania psychoaktywnego.

Wyżej wymienione właściwości dają dużą szansę na wykorzystanie CBCa w zakresie leczenie różnorodnych schorzeń, ale wprowadzenie tego w czyn wymaga jeszcze wielu rzetelnych badań i potwierdzenia wcześniejszych ustaleń.

Aspekty zdrowotne i prawne CBCa

Z powodu niewielu badań nad kwasem kannabromromenowym nie możemy jasno odpowiedzieć, jakie aspekty zdrowotne można by rozpatrywać w przypadku tego związku. Naukowcy zakładają, że skoro CBC nie wykazuje działania psychoaktywnego, również CBCa nie ma psychoaktywnych właściwości.

Sytuacja prawna CBCa wygląda następująco, żaden dokument nie wspomina o tej substancji, w tym również pod kątem zakwalifikowania jej do substancji narkotycznych. Zmiany nastąpią zapewne w miarę rozwoju i poszerzenia badań nad CBCa i zmiany statusu prawnego samych konopi.

Jako związek słabo przebadany, CBCa nie daje możliwości wypowiadania się na temat jego szczegółowego działania i wpływie na ludzki organizm. Wymaga to wielu dodatkowych badań.